Günlük yaşamın dayanışma mekanları: Hubban Yaratıcı Göçmen Ağı

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Göçmen sanatçılar arasında yaratıcı ağlar geliştirmeyi ve kolektif üretimi teşvik eden Hubban etkinlikleri İstanbul'da gerçekleşti. Urban-Koop'tan Alp Arısoy ve Hubban müzik direktörü Ammar el-Hamidi, Açık Dergi'de konuğumuz.

Günlük yaşamın dayanışma mekanları: Hubban
 

Günlük yaşamın dayanışma mekanları: Hubban

podcast servisi: iTunes / RSS

Türkiye’de yaşayan göçmen sanatçı ve kültür aktörleri arasında etkin bir dayanışma ağı kurmayı amaçlayan "Hubban Yaratıcı Göçmen Ağı", farklı göçmen toplulukları arasında etkileşimi arttırmaya yönelik bir girişim. Hubban yaratıcı göçmenler arasındaki kültürel faaliyetleri ve kolektif üretimi desteklemeye yönelik dayanışmacı bir örgütlenme oluşturma hedefiyle etkinliklerine başladı. 

Nisan 2024 boyunca İstanbul'da farklı göçmen topluluklarının yaşamlarını sürdürdüğü mahallelerde bakkal, restoran, kafe, spor salonu, internet kafe gibi göçmenlerin günlük hayat pratiğinde kullandığı dayanışma alanlarını geçici olarak dönüştürerek bir dizi etkinlik düzenlendi. Günlük hayata karışarak kente yayılan sergi, konser ve atölyelerden oluşan bu etkinliklerde, kamusal mekanın topluluklar arası karşılaşma fırsatlarını yaratan bir arayüz olarak işlevlendiriliyor. Açık Dergi'de Urban-Koop'tan Alp Arısoy ve Hubban müzik direktörü Ammar el-Hamidi ile bir araya geliyoruz. Arapça'da "gönülden" manasına gelen "hubban" tabirinden ismini alan etkinliğin oluşum sürecini, yaratıcı faaliyetler için mekan önermenin, tasarlamanın ve sürdürmenin önemini konuşuyoruz. 

Hubban sokak etkinliklerinden kare - 1Hubban sokak etkinliklerinden kare - 2Hubban sokak etkinliklerinden kare - 3