Geleceği Birlikte İnşa Etmek: Beyrut için Sanat

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Beyrut'taki sanatçılar ve sanat kuruluşları için Türkiye'den bir araya gelen Beyrut'a Sanat girişimini Zeynep Öz ve Merve Ertufan'la konuşuyoruz.

'We are staying'
Deutsche Welle
Geleceği Birlikte İnşa Etmek: Beyrut için Sanat:
 

Geleceği Birlikte İnşa Etmek: Beyrut için Sanat:

podcast servisi: iTunes / RSS

Beyrut Limanı'nda 6 Ağustos'ta yaşanan patlama şehirde pek çok şeyle birlikte sanatçıları ve sanat kurumlarını da vurmuş oldu. Patlama sonrası kıyamet görüntüleri eşliğinde uluslararası basından takip ettiğimiz gelişmeler, henüz muamma deneyiminin ötesine geçememiş olsa da, dünyanın dört bir yanından sivil girişimler Beyrutlu sanatçılar ve sanat kurumlarının yeniden ayağa kalkabilmeleri için harekete geçmiş vaziyette.

Başta Art Relief for Beirut olmak üzere Mophradat, Beirut Art Fund gibi kurum ve inisiyatiflerin dahil olduğu bu uluslararası seferberliğe Fund 4 Artist in Lebanon aracılığıyla Türkiye'den de bir grup sanatçı katıldı. 

Bizler, yolu Beyrut’tan geçmiş, orada çalışmış, üretmiş, dostluklar kurmuş ve iletişimi devam eden sanatçılar olarak Beyrut’ta yaşanan patlama sonrası arkadaşlarımıza bir yardımda bulunabilmek için bir bağış kampanyası başlattık. Çevremizdeki arkadaşlarımız da dahil olunca sayımız çoğaldı. Her birimiz bağış yapmak istediği işleri ortaya koydu ve şimdi bunu sizlerle paylaşıp elde edilecek geliri birebir sanatçılara ya da kurum ve/ya kültür-sanat çalışanlarına göndermek için çalışıyoruz.

Toplanılan bağışlar https://www.justgiving.com/crowdfunding/fund4artistsinlebanon adresi üzerinden sanatçılara, kültür-sanat çalışanlarına ya da kurumlarına yollanacaktır. Ayrıca bağış yapmak isteyenler yine bu adresi kullanabilirler. İhtiyaç duyduğunuz takdirde veya herhangi bir sorunuz varsa [email protected] adresi üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

Açık Dergi'de inisiyatifi yürütenlerden Zeynep Öz ve Merve Ertufan'a bağlanıp, ayrıntılarını öğreniyoruz.