#DönerizElbet: Pembe Hayat KuirFest başladı!

-
Aa
+
a
a
a

23-26 Ocak arası İstanbul'da takipçileriyle Fransız Kültür Merkezi, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi ve Vault34’te buluşacak Pembe Hayat KuirFest'i Esma Akyel'den dinliyoruz.  

pembehayatkuirfest.org/
#DönerizElbet: Pembe Hayat KuirFest Başladı!
 

#DönerizElbet: Pembe Hayat KuirFest Başladı!

podcast servisi: iTunes / RSS

Pembe Hayat KuirFest, 23 Ocak Perşembe akşamı Institut français’ta düzenleyeceği açılış seremonisinin ardından Babylon’da düzenleyeceği açılış partisi ile dokuzuncu senesine merhaba dedi ve bugün itibariyle Kuir Fest'in dokuzuncusu resmen başlamış oldu.

Kısaca hatırlatmak gerekirse: 

Pembe Hayat KuirFest, Türkiye’nin ilk kuir festivali olarak 2011 yılında yoluna Ankara'da başladı. Denizli'den Mersin’e ve Eskişehir'e, Berlin'den Amsterdam’a uzanan yolculuğunda -Ankara'daki LGBTİ+ etkinliklere yönelik valilik yasaklardan dolayı- bir sonraki serüvenine İstanbul'da devam ediyor.

Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBTT) Dayanışma Derneği’nin düzenlediği festival, LGBTİ+ bireylere yönelik ayrımcılığa ve şiddete dikkat çekerken, Türkiye’de kuir teorinin ve sanatın konuşulmasına, tartışılmasına olanak yaratmayı amaçlıyor.

Yönetmenler, oyuncular, teknik ekip, programcı ve film eleştirmenlerinin katılımları ile birlikte, farklı alanlardan aktivist ve sanatçıların, atölye, panel ve sohbetlerle kendilerini ifade etme fırsatı bulacağı festival; seyirciye, kuir sinema, sanat ve direniş üzerine filmleri ve gündemdeki konuları tartışmak üzere diyalog alanları yaratmayı amaçlıyor ve sinemadan edebiyata, müzikten videoya, sesten performansa pek çok farklı türü buluşturarak, Türkiye ve dünyadan kuir sanatçıları bir araya getiriyor.

Açık Dergi'de bu senenin öne çıkan etkinliklerini ve gösterimleri festival direktörlerinden Esma Akyel'le konuşuyoruz.