Cihanın Her Köşesine Yuva Diyebilmek

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

na+CTRL sanat kolektifinin ‘Yuva’ isimli projesi, 25 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında Barın Han’da yer alacak. Açık Dergi'de 'Bütünleştirici ve ayrıştırıcı tüm özneleri kapsayıcı bir deneyimsel sanat pratiği' olan Yuva'yı konuşuyoruz.

Yuva Poster
na+ctrl
Cihanın her köşesine yuva diyebilmek
 

Cihanın her köşesine yuva diyebilmek

podcast servisi: iTunes / RSS

na+CTRL [nakontrol diye okunur] kolektifi, çok disiplinli kuir sanatçılar tarafından sanat, akademi ve aktivizm alanlarında çalışan çeşitli birey ve topluluklarla iş birlikleri sürdürmek amacıyla kurulmuş. Kolektif üyeleri, 2021-2023 yılları arasında BounSergi adı altında protesto sergileri düzenledikleri Boğaziçi Direnişi sırasında bir araya gelmişler. Baskı dönemlerinde sanatsal ifadenin hayati önemine inanan kolektifin temel amacı, "varoluşların iç içe geçmiş doğasına odaklanarak katı sınırların yapısökümünü savunmak ve kesişimselliği tanımak". Kolektif, bilgi ve beceri paylaşımının önemini vurgularken, çok sesli ve iyileştirici deneyimler yaratan sanatsal ve akademik olarak planlanmış etkinlikler düzenlemeye öncelik veriyor. na+CTRL, "sanat ve izleyici arasındaki ilişkinin kapsayıcılık yoluyla yeniden inşa edildiği güvenli ve müşterek bir alan olarak ‘yuva’ yı yeniden hayal etmek üzere bir davet başlatıyor".

Disiplinlerarası bir buluşma alanı olarak tasarlanan “YUVA” sergisi; açık dersler, sanatçı konuşmaları ve interaktif performans çalışmalarıyla desteklenen, Berlin ve İstanbul merkezli gezici bir uygulama. “YUVA” kavramsal düzeyde dünyanın, bedenin, şehrin ve sanatın bir yorumu olarak ele alınırken; "davranışsal ve pratik bir yaklaşımla kimliklerin, nesnelerin, meselelerin ve ritüellerin yuva kavramında en olağan şekilde bir araya getirilmesi, yuvadan yuvalara çoğalan bir anlamın yakalanması" hedefleniyor.

Barın Han'da 25 Haziran itibariyle üç hafta boyunca deneyimlenebilecek YUVA, arşivsel ve kurgusal çalışmaları bir araya getiriyor. "Merkezkaç, çevresel kontrol, sınırlar ve ekolojik meseleleri İstanbul odağında tartışmaya açmaya çalışıyor; hem belgeleme hem de performatif çalışmalarla “yuva”yı queer yerleşim, atanmış/seçilmiş aile, örgütlenme, kadının statüsü ve ev içi demografi açısından da ele alıyor".

Bütünleştirici ve ayrıştırıcı tüm özneleri kapsayıcı bir yaklaşım ve deneyimsel bir sanat pratiği ile kolektif bir yuva inşa etme davetiyle YUVA'yı na+ctrl ekibiyle konuşuyoruz. 

Yuva poster