"Baklahorani" - Bir İstanbul Karnavalı Yeniden

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Hüseyin Irmak ve Gülay Şubatlı "Baklahorani" - Tatavla Karnavalı'nı Açık Dergi'de anlatıyor.

karnaval tatavla
Tatavla Karnavalı ve Hafıza
 

Tatavla Karnavalı ve Hafıza

podcast servisi: iTunes / RSS

“Apokria” veya “Baklahorani” denilen, rengârenk kostümleri ve maskeleriyle günlerce süren, değişen takvime göre de Şubat sonu veya Mart başında mutlaka Pazartesi gününe rastlayan “Kathara Deftera” (Temiz Pazartesi) günü doruğa ulaşarak son bulan Baklahorani Tatavla Karnavalı, köken olarak Dyonisos ve Poseidon Şenlikleri’ne dayanır.

Tatavla’da 500 yıldan fazla sürmüş olan karnaval, 1923’ten sonra hızını kaybetmiş, siyasal iklimin değişmesiyle giderek sönmüş ve son olarak 1942’de yaklaşık 30 kişilik bir grubun, Kurtuluş son durakta toplanıp civarda bir gazinoya geçip, eski günlerin anısına hüzünle kadeh kaldırmasıyla noktalanmıştır.

Uzunca bir aradan sonra 2009 yılında yeniden canlandırılan Tatavla Karnavalı bu sene geniş çaplı bir organizasyonla Tatavla ve çevresini saracak. 28 Şubat Cuma günü öğle saatinde Hrant Dink Vakfı Tatavla Turu ile başlayacak, akşam Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu’nun vereceği Açılış Konseri ile devam edecek festivalin Cumartesi karnavalın ikinci günü farklı mekânlarda Konserler, Meze Şenliği, Söyleşi ve Konferanslar, Okur-Yazar Buluşmaları, Kültür Turları, Çocuk Partisi, Tatavla Panayırı düzenleniyor.

1 Mart Pazar günü Tatavla’ya dair tarih ve anı söyleşisi, Şişli Ermeni Mezarlığı Turu, karnaval kostüm ve maskeleri ile Maskara Alayı, İstanbul klasiği Hasapiko ve konserlerle son bulacak festivali Açık Dergi'de konuşuyoruz. 

 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Tatavla Keyfi Baklahorani Baklahorani 3:41