26. İstanbul Caz Festivali: Caza Dokunan Eller

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Caz Festivali direktörü Harun İzer'le sürmekte olan Caz Festivali'ni konuşuyoruz. Festival bu sene kamusal etkinliklere verdiği önemle dikkat çekiyor. Uluslararası pekçok sanatçının İstanbul'u ziyaret etmesi de cabası.

İKSV
Açık Dergi
 

Açık Dergi

podcast servisi: iTunes / RSS

İKSV Caz Festivali, İstanbul kültür-sanat yaşamının ve hareketliliğinin en önemli parçalarından biri. Bugüne kadar geniş çaplı pek çok gösteriye sahne olan organizasyon, lokal sahnenin gelişmesi ve sürekliliği için de pekçok manada önemli bir kaynak.

Takipçileri çok iyi bilirler, festival - bu ada yakışır bir organizasyondan bekleneceği gibi - yıllardır İstanbul sokaklarını, parklarını hiç ihmal etmedi: caz vapuru, parklarda caz, gece gezmesi ve tabi yaz mevsiminin olmazsa olmazı açıkhava konserleri ilk akla gelenler. Seneler içerisinde böylesi birçok etkinlik formatına başvuran festival, bu sene şehrin farklı alanlarına hep birden sızmış durumda! Pek çok kültür-kurumunun kamusal alandan, görece de olsa, geri durduğu; İstanbulluların sokaklardan tedirginlikle geçip gittiği son birkaç yılın ardından, 26. İstanbul Caz Festivali'nin Beylikdüzü'nden Halıcıoğlu'na, Beykoz'dan Emirgan'a yayılmış olduğunu görmek oldukça heyecan verici. Kadıköy'de 5 yıldır düzenlenen Gece Gezmesi etkinliğine bu sene Beyoğlu tarafındaki Vitrin gezmesi de eklendi. Üstelik Caz Vapuru da 9 senenin ardından geri döndü. Y

Tabi ki festival, Uniq, Zorlu ve Volkswagen Arena gibi alanları da kullanıyor - bu mekanlar kış sezonunun da full force işleyen yerleri zaten. Festivalin bu klasik alanları göz ardı etmeksizin, kente olabildiğince yayılmış olması bizim gözümüzde 26. edisyona damga vuran özellik. 

Bu seneki festivalin ayrıca, Amerika ve Avrupa'dan son dönem "cazcılar"ı İstanbul'a getirmiş olması da ayrı bir özellik ve artı olarak önümüzde duruyor tabi: Makaya Macraven, Jacob Collier, Melanie de Biasio, RYMDEN ve tabi ki Kamasi Washington dünyada cazın "en son hali"ni temsil eden ve üretkenlikleriyle dinleyicilerini de hep motive eden bir kuşak. Bunların yanı sıra, New York'tan Bill Charlap gibi bir piyano ustası, Paolo Fresu ve Lars Danielsson gibi "Avrupa Cazı"nın belirleyici isimleri yine caz dinleyicileri için İstanbul'dalardı.

Festival bünyesinde 20 yılı aşkın süredir çalışan ve işe gönüllülük mertebesinden başlamış Harun İzer'in direktörlüğündeki bu 26. edisyon açıkçası bizi çok heyecanlandırdı. Aynı zamanda uzun yıllardır Radyo programcısı olan Harun'la sohbete geçiyoruz.

 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Kamasi Washington Testify Heaven and Earth 5:44
Jacob Collier All Night Long Djesse Vol. 1 7:19