Hayatta özen ve 'Küçük Düşünürler Topluluğu'

-
Aa
+
a
a
a

Çocuklar için Felsefe eğitimi niçin önemli? Doğru akıl yürütme yöntemleri, genç insanlara küçük yaştan itibaren nasıl kazandırılabilir? 'Küçük Düşünürler Topluluğu'ndan felsefeci ve eğitmen Dr. Özge Özdemir ve iki öğrencisi Saba Koca ve Tuna Çakır ile konuştuk.

Fotoğraf: Açık Radyo
Açık Bilinç: 15 Ekim 2019
 

Açık Bilinç: 15 Ekim 2019

podcast servisi: iTunes / RSS

— / —

'Küçük Düşünürler Topluluğu' ile geçen sene bir program yapmıştık. 

Arda Göka ve Alp Eldam bize duygularla ilgili felsefi düşüncelerini anlatmışlardı.

Bu hafta ise, burnu akan gergedana mendilini ödünç veren, karanlıktan korkan baykuşa masallar okuyan Bekçi Amos’tan söz edeceğiz ve “hayatta özenli olmak" konusunu tartışacağız.

— / —

Önceki programın duyurusundan tekrar edeceğim ama altını çizmek için İrlanda'nın sosyolog ve şair cumhurbaşkanı Michael Higgins'e kulak verelim:  

"Felsefe, çocuklara Google'ın öğretemeyeceklerini öğretebilir!"

— / —

Felsefe, çocuklar için neden önemlidir?

İngiliz felsefeci Isaiah Berlin, çocukların zamanla korkusuzca felsefi sorular sormamaya koşullandırıldıklarını söylüyor.

(1978, Türkçe altyazılı, Ümid Gurbanov çevirisiyle.)

— / —

Güzel bir haberle bitireyim: "Küçük Düşünürler Topluluğu" yeni yayın döneminde Açık Radyo’da kendi programlarıyla karşımızda olacaklar. Kasım ayından itibaren iki haftada bir Çarşamba akşamları 19:00-19:30 arasında dinleyebilirsiniz.

KDT hakkında daha fazla bilgi...

Inline image

— / —

Haftaya, Açık Radyo'nun sevilen programlarından “Kamusla Güreş”in yapımcıları Didem Gürzap ve Kerem Doğan bizimle olacaklar. Felsefe'nin en eski sorunlarından olan Zihin-Beden Problemi çerçevesinde, yeni yayın döneminde ele alacakları "zihin" kavramı ve uzantıları üzerine konuşacağız.

Not. Bu hafta, Prof. Hakan Gürvit ile Alzheimer araştırmaları üzerine bir güncelleme programı yapacağımızı duyurmuştuk. Bu programı (konuğumuzdan kaynaklanmayan nedenlerle) Kasım ayına erteledik, özür dileriz.

— / —

Açık Bilinç'i Salı sabahları 9:30'da dinleyebilir, podcast arşivine ulaşabilirsiniz.