Anısına: Prof. Hamit Fişek

-
Aa
+
a
a
a

29 Haziran 2020'de aramızdan ayrılan değerli bir bilim insanımızı, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden Emeritus Prof. Hamit Fişek'i anıyoruz.  Fişek’i iki akademisyen meslektaşı Diane Sunar ve Ali Tekcan anlatıyor.

Anısına: Prof. Hamit Fişek
 

Anısına: Prof. Hamit Fişek

podcast servisi: iTunes / RSS

Bilgili

Bilge

İçten

Sevecen

Samimi

Çelebi

Muzip

Zarif

...

Bunlar, Hamit Fişek hocayı yakından tanıyanların, ona atfettikleri niteliklerden yalnızca birkaçı.

Öğrencileri, kendisi için şu sözcük bulutunu hazırlamışlar:

— / —

Uluslararası alanda tanınan bir bilim insanı olmasının yanı sıra, Hamit Fişek aynı zamanda öğrencileri ve meslektaşları arasında da çok sevilen bir kişiydi.

Kendisini hem çalışmaları, hem de insani yönleriyle anacağız.

Konuklarımızdan Emeritus Prof. Diane Sunar, Bilgi Üniversitesi’ne geçmeden önce Hamit Fişek'in Boğaziçi Üniversitesi’nde meslektaşıydı. Ama tanışıklıkları, ABD'de (Stanford -Berkeley bölgesinde) aynı zamanlarda doktora yaptıkları yıllara kadar uzanıyor.

Diğer konuğumuz Prof. Ali Tekcan ise, şu anda sürdürdüğü rektör yardımcılığı görevinde daha önce bulunmuş olan Hamit Fişek’e akıl danıştığı zamanları, önce öğrencisi sonra meslektaşı olduğu yılları anlatacak.

— / —

Arkadaşlarının bir "İstanbul beyefendisi" olarak tanımladığı Hamit Fişek'in çalışmaları ve kişiliğiyle ilgili, Boğaziçi Üniv. haber sitesinde yayımlanan bir yazı: https://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/emeritus-prof-dr-hamit-fiseki-kaybettik

Bu da, Bilim Akademisi'nin popüler bilim sitesi Sarkaç'da yayımlanmış olan bir yazı:

Hamit Fişek'in sosyal psikolojide, istatistik ve veri analizi gibi nicel yöntemlerin kullanılmasındaki öncü rolünü de anlatıyor: M. Hamit Fişek - Sarkaç

— / —

Prof. Hamit Fişek gibi akademisyenler kolay yetişmiyor, onun gibi insanlara sıkça rastlanmıyor.

Kendisini saygıyla anıyoruz.