Çocukların sesinden korona günleri

Yerden Yüksek
-
Aa
+
a
a
a

Yerden Yüksek’te bu hafta, Öğretmen Ağı (https://www.ogretmenagi.org/) vesilesiyle tanıştığımız Yasemin Çubukçu ile birlikte gerçekleştirdiğimiz çocuk röportajları yer alıyor. Eskişehir’den ve İstanbul’dan, Kadıköy’den ve Tarlabaşı’ndan seslerine ulaştığımız Aren, Emir, Doğa, Güneş, Esma ve Eyüp korona günlerinde evlerindeki oyun ve yaşam deneyimlerini aktarıyor. 

Birgün
Yerden Yüksek: 13 Mayıs 2020
 

Yerden Yüksek: 13 Mayıs 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

20 yaş altı çocuklar ve gençler 4 Nisan’dan beri sokağa çıkma yasağına tabi. Her çocuk içinde bulunduğu koşullara göre pandemi sürecini farklı deneyimliyor, belirsizlik karşısında kendi yaratıcı yöntemlerini geliştiriyor. Online eğitim devam etse de çocuklar okula gitmeyi ve arkadaşlarıyla yüz yüze vakit geçirmeyi özlüyor. Üstelik çocuklar pandeminin altını çizdiği konut adaletsizliğinin birincil muhatapları; oyun alanları da, nitelikli zamanları da kısıtlı. 


Yerden Yüksek’e konuk olan Aren, Emir, Doğa, Güneş, Esma ve Eyüp evde bulundukları 40 günlük süre içesinde, kendi imkanlarını, kısıtlarını, evin nerelerinde vakit geçirdiklerini, nelerden sıkıldıklarını, yeni oluşturdukları rutinleri, keşifleri ve özlemlerini anlatıyor. 


Çocuklara ulaşmamızda desteklerini esirgemeyen Tarlabaşı Toplum Merkezi’ne ve BBOM Koşan Kaplumbağalar Anaokulu’na teşekkür ederiz.