Sınırlar Ötesi Tiyatro

Tezahür
-
Aa
+
a
a
a

Yeni Metin Tiyatro Festivali başlamak üzere. Konuklarımız GalataPerform'dan Yeşim Özsoy ve Ferdi Çetin.

""
Yeni Metin Festivali
 

Yeni Metin Festivali

podcast servisi: iTunes / RSS

GalataPerform tarafından 2012 yılından bu yana düzenlenen, yeni oyun yazarlarını keşfetmeyi amaçlayan, tiyatroda yenilikçi, özgün ve cesur bir alan açan Yeni Metin Tiyatro Festivali, bu yıl 12. kez, 24 Kasım - 4 Aralık tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Bu sene festival, uluslararası yapısının altını çizerek “Sınırlar Ötesi Tiyatro” kapsamında Türk yazar ve yönetmenlerle yurt dışından gelen sanatçıları buluşturduğu bir alan yaratıyor. Festival, yurt dışından birçok oyun yazarı ve yönetmenin katıldığı söyleşiler, yeni oyunlar, performanslar, atölyeler ve okuma tiyatroları aracılığıyla hem alanında yeni tartışmaların ve fikir alışverişlerinin kapısını aralıyor hem de uluslararası tiyatro sahnelerini birbirine bağlıyor.

GalataPerform 20. Yılını Kutluyor!

2003 yılında Galata’da Büyük Hendek Caddesinde bir apartmanın birinci katında, Yeşim Özsoy tarafından kurulan GalataPerform kuruluşundan beri oyunlar, projeler, festivaller ve atölyeler yoluyla Türk tiyatrosunda yenilikçi ve çağdaş bir alan yaratıyor. 

2002 senesinde Yeşim Özsoy tarafından Ve Diğer Şeyler Topluluğu olarak kurulan tiyatro, Galata’daki mekanına geçmeden önce ve geçtikten sonra bu isim altında “Ev Kakofonik Bir Oyun”, “Aksak İstanbul Hikayeleri”, “Noter”,  “Playback”, “3. Evren” gibi oyunlarla sahnelerde ve kendi mekanında yer aldı ve ağırlıkla Yeşim Özsoy’un yazdığı yönettiği oyunları sahneledi. Yeni metinler, disiplinlerarasılık ve yeni teknolojiler üzerine yoğunlaşan tiyatro, GalataPerform’da Görünürlük Projesi (2004-2012), Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi, Festivali ve Atölyeleri gibi pek çok proje, oyun ve etkinliğe imza attı.

2006 senesinde Ceren Ercan, Mark Levitas, Dilek Altuntaş ve Yeşim Özsoy’un girişimiyle oluşturulan Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesiyle GalataPerform çatısı altında yeni yazarlar ve yönetmenlerin tiyatromuza kazandırıldığı bir denklem yaratıldı. Proje halen devam etmekte ve alana tiyatrocular kazandırmanın yanı sıra yeni ve çağdaş tiyatro konusunda tartışma alanı yaratmakta. Proje kapsamında 20’ye yakın farklı ülkeden 60’dan fazla yazar yönetmen İstanbul’a geldi, etkinliklerle tanıtıldı, atölyelerle Türk yazarlarla buluştu. Festivaller ve oyun okumaları yoluyla 100’e yakın yeni metin Türkiye tiyatrosuna kazandırıldı. 

2020’de Galata’daki mekanlarından çıkan tiyatro, alanında yeni oyunlar, atölyeler ve yayınlar için bir dijital platform olan YeniPerform’u kurdu. Halen Yeni Metin Tiyatro Festivali, uluslararası etkinlikler, oyunlar ve atölyeler yoluyla seyircisine farklı platformlarda ulaşmaya devam ediyor.  

GalataPerform’un Beyoğlu’nda kurulmuş olan bir tiyatro olması sebebiyle bu sene festival etkinlikleri özellikle Beyoğlu’ndaki sahnelerde ve mekanlarda gerçekleşiyor olacak.