Sudan Gelen'de Ekolojik Çocuk Kitaplarıyla Banu Bozdemir

Sudan Gelen
-
Aa
+
a
a
a

Okulların açıldığı hafta Sudan Gelen’de çocuk kitapları yazarı Banu Bozdemir’i konuk ettik. Bozdemir’in doğayla olan ilişkimizi, insan ve doğa dostluğunu ve dayanışmasını anlatırken hayallerimizi hoplatan şahane çocuk masallarından bir kaçını konuştuk. 

Sudan Gelen: 18 Eylül 2018
 

Sudan Gelen: 18 Eylül 2018

podcast servisi: iTunes / RSS

Çocukken okuduğunuz ilk kitabı hatırlıyor musunuz? Başka dünyalara, insanlara ve canlılara açılan o ilk kapıyı açışınız hala taze mi belleğinizde?  Okuduğumuz masal ve hikâye kitapları ve çizgi romanlar, ekmek, su, şeker gibi beslemedi mi bizi?  Diğer insanlarla ve doğayla ilişkimizin belki de ilk bilinçli izlerini taşıyor kitaplar. Bir çocuğun dünyasında kitaplar hayal  gücü ağacının suyudur, ışığıdır.

Okulların açıldığı hafta Sudan Gelen’de çocuk kitapları yazarı Banu Bozdemir’i konuk ettik. Bozdemir’in doğayla olan ilişkimizi, insan ve doğa dostluğunu ve dayanışmasını anlatırken hayallerimizi hoplatan şahane çocuk masallarından bir kaçını konuştuk. Aslında bir sinema emekçisi olan Bozdemir, şimdiye kadar 20 farklı çocuk kitabı yazmış. Birbirinden güzel resimlerle süslü bu kitapların 12  tanesi "Çevremi Seviyorum" serisi içinde yer alan ve günümüzdeki çevre sorunlarını ele alan eserler. Sudan Gelen’de iklim değişikliğiyle ve kuraklıkla ilgili Ağlayamayan Bulut, buzulların erimesini ele alan Renkli Penguencik, denizlerdeki kirlilik meselesinden yola çıkan Dansçı Karetta ve Köpük Ülkesi gibi suyla ilgili kitaplarından öncelikli olarak bahsettik. Herkesi ilgilendiren bir ekolojik sorunla başlayan ve doğa-insan dayanışmasının gücüyle çözülen mücadele özlü bu masallar daha güzel ve adil bir gelecek umudunu besliyor. Kitaplar sadece 7 yaş üzeri çocuklar için değil yetişkinler için de keyifle okunabilir. Bozdemir, çocuklarıyla birlikte okuyup tartışabilecekleri ve öğrenebilecekleri kitaplar arayan anneler, babalar, teyzeler, halalar, dayılar, amcalar ve tabi ki öğretmenler için güzel bir seçenekler dizisi sunuyor.   

Bozdemir ile kitaplarını konuşurken onun çocuk kitapları yazmaya nasıl başladığını, neden doğa insan ilişkisini anlatan masallar kurguladığını ve bu nefis kitaplarına nasıl ulaşabileceğimizi konuştuk. Keyifli ve kafa açıcı sohbetimizi buyurun buradan dinleyin.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Aby Ndour Fouta 3:18