Trakya Platformu: Suyu Müşterekleştirme Mücadelesi

Su Müştereği
-
Aa
+
a
a
a

Bu hafta Su Müştereği programında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı’ndan, öğretim görevlisi Prof. Dr. Doğanay Tolunay ile 5 Haziran'da Trakya Platformu tarafından gerçekleştirilen "Trakya’da Çevre Sempozyumu" hakkında konuştuk.

Trakya Platformu
Su Müştereği: 17 Temmuz 2018
 

Su Müştereği: 17 Temmuz 2018

podcast servisi: iTunes / RSS

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Trakya Platformu tarafından "Trakya’da Çevre Sempozyumu" düzenlendi. Bu etkinliğin hem katılımcı sayısı hem çeşitliliği hem de sonuç bildirgesi Su Müştereği programı olarak dikkatimizi çekti. Etkinlikte  “Değerlerimize Yönelik Tehditler: Mevcut Duruma Yönelik Kanıtlar ve Planlanan Gelecek” başlıklı oturumun  “Yaşam Varlıklarımıza Tehditler: Toprak, Su, Hava” başlığı altında konuşma yapan Prof. Dr. Doğanay Tolunay'ı konuk aldık. 

Suyun müşterekleştirilmesi dediğimizde su politikalarının sadece özel sektörün çıkarlarına göre düzenlenmemesini değil devlete yani bürokrasiye de terk edilmemesi gerektiğini söylüyoruz. Su, o havzada yaşayanların oluşturdukları platformlar tarafından kullanım öncelikleri belirlenerek halkın katılımı ile demokratik bir şekilde yönetilmeli yani müşterekleştirilmeli. Trakya Platformu oluşturduğu geniş katılımcı ağıyla böyle bir müşterekler siyasetinin potansiyellerini barındırıyor. Bu nedenle bu haftayı Trakya Platformu'na ve düzenledikleri sempozyuma ayırdık.