Geleceğimizde Açılan Obruklar

Su Hakkı
-
Aa
+
a
a
a

Türkiye'nin tahıl ambarı ve dünyanın ekolojik öneme sahip 200 alanından birisi olan Konya Kapalı Havzası tabana doğru inen su seviyeleri nedeniyle obruklarla delik deşik olmuş vaziyette. Gelecek nesillere aktarmakla yükümlü olduğumuz bu doğal mirasımız nasıl yok edildiğini Akgün İlhan ve Nuran Yüce’nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’na konuk olan TEMA Karaman İl Temsilcisi Muttalip Yıldırım anlattı.

Su Hakkı: 18 Nisan 2017
 

Su Hakkı: 18 Nisan 2017

podcast servisi: iTunes / RSS

Türkiye'nin tahıl ambarı ve dünyanın ekolojik öneme sahip 200 alanından birisi olan Konya Kapalı Havzası tabana doğru inen su seviyeleri nedeniyle obruklarla delik deşik olmuş vaziyette. Geçen hafta Karapınar ilçesinde meydana gelen 40 metre çapında 20 metre derinliğindeki yeni oluşan obruk yürekleri ağızlara getirdi. Bir tarlada oluşan obruk eğer boş bir arazide değil de kent merkezinde meydana gelseydi kim bilir kaç cana mal olurdu? Su Hakkı'nda bu hafta Konya Havzası'nın kanayan gerçeği obrukları konuştuk. Jeolojk yapısı obruk oluşturmaya müsait olan havzada yeraltı sularını sürekli aşağılara çeken yanlış sulama faaliyetleri, mevcut ve yapılması planlanan kömürlü termik santrali projeleri ve KOP bünyesinde yer alan Mavi Tünel gibi havzalararası su aktarımı projeleri obruk oluşumunu kaçınılmaz hale getiriyor.

Gelecek nesillere aktarmakla yükümlü olduğumuz bu doğal mirasımız nasıl yok edildiğini Akgün İlhan ve Nuran Yüce’nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’na konuk olan TEMA Karaman İl Temsilcisi Muttalip Yıldırım anlatıyor. Sadece Konya Havzası’nı değil, geleceğimizi de delik deşik eden obrukların hikayesini gelin bizden dinleyin...