Dünya Su Günü ve Kirlenen, Tükenen Su Kaynaklarımız

Su Hakkı
-
Aa
+
a
a
a

22 Mart'ta Dünya Su Günü'nü kutluyoruz. 25 senedir suyun farklı değerlerini ve anlamlarını dünyanın gündemine taşımaya çalışan bir Dünya Su Günü'nde daha kutlanacak başarılardan çok yaşanan felaketler ağır basıyor; su varlıklarımız hızla kirleniyor ve tükeniyor. Su Hakkı'na konuk olan su altı fotoğrafçısı Ferhan Coşkun'la denizlerimizi tehdit eden kirliliği konuştuk. Coşkun hepimizi 22 Mart'ta açılan Dünya Su Günü Fotoğraf Sergisi ve kitap tanıtımı için İFSAK'a davet etti.

Su Hakkı: 20 Mart 2018
 

Su Hakkı: 20 Mart 2018

podcast servisi: iTunes / RSS

Bu gidişatı değiştirmezsek 2050 yılında denizde balıktan çok plastik olacak. Nehirlerimiz ya barajlarla kelepçelenmiş akamaz hale gelmiş ya da tarımsal, endüstriyel ve kentsel atıklarla zehir akıtıyor. Kentlerimizde sokak çeşmelerimizden bir damla su akmaz olmuş, su pet şişesiz içilmez hale gelmiş. İklim değişikliğinin etkisiyle bereket veren kar yağmaz, yağan yağmur sel olup önüne geleni yıkar olmuş. Suyumuzla birlikte geleceğimiz de kararmış. Peki, bu makûs kader değişemez mi? Değişebilir elbette. Gelecek şimdiden belli mi? Hayır, gelecek tamamen bizim ellerimizde. Yarını bugün şimdi biz yapıyor, biz şekillendiriyoruz.  

Denizlere, denizlerin içinde sakladığı doğal yaşama, bu hayatın zenginliğine ve sonsuz renklerine tutkun fotoğrafçı Ferhan Coşkun da yarını bugünden değiştirmeye çalışanlardan biri. O, dalgıçlığını fotoğrafçılığına katıp su altı dünyasının gözlerimizden ırak güzelliklerini ve çeşitliliğini bize taşıyor. Coşkun’un her dalışında şahit olduğu bu dünyada sadece güzellikler yok. Orada hasıraltı ettiğimiz kirimiz, pasımız ve karanlık yüzümüz de var. Su bize ayna tutuyor. Ancak Coşkun güzelliğe vurgu yapıyor ve soruyor: “İstanbul’da deniz atlarıyla birlikte yaşadığımızı biliyor muydunuz?” Çoğumuz bunu bilmiyor. Nasıl bir yaşam çeşitliliğinin parçası olduğumuzu, nasıl bir doğal zenginliğin içinde yaşadığımız çoğumuz bilmiyor veya düşünmüyor. İşte bu güzellikler Coşkun’un suyun altında gördüğü gözlerinden bize fotoğraflar vasıtasıyla yansıyor ve düşündürüyor. Güzelliği tanıyarak, onu koruyarak geleceği şekillendirebiliriz.

Su Hakkı'nda Akgün İlhan'ın konuğu olan Ferhan Coşkun su altı fotoğrafçılığını, daldığı denizlerdeki muhteşem doğayı ve su canlılarının yaşam mücadelesini, denizlerimizi tehdit eden kirliliği, denizi tanıtan sanatı ve sanatçıları anlatıyor. Coşkun hepimizi 22 Mart saat 19.30'da fotoğrafçı ve yönetmen Serkan Turaç danışmanlığında 26 fotoğraf ve video sanatçısının eserlerinden oluşan Dünya Su Günü Fotoğraf Sergisi, Gösterisi ve Kitap Tanıtımı etkinliğine İFSAK'a davet ediyor.

 
Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Bülent Ortaçgil Denize Doğru