Bir Kenti Adımlayarak Başlayacak Her Şey: İstanbul'un Kuzeyini Yiyen Projeler

Su Hakkı
-
Aa
+
a
a
a

Su Hakkı'na konuk olan mimar Nazlı Tümerdem İstanbul'un kuzeyini adım adım gezmiş ve İstanbul'a havasına suyuna karışmış bir isim. Kenti kâğıtlar ve haritalar üzerinden değil toprağın taşın üzerinden tanıyan Tümerdem ile İstanbul'un suyunu, besinini ve temiz havasını sağlayan kuzeyini parçalayan projeleri besleyen Kuzey Marmara Otoyolu'nu konuştuk.

Su Hakkı: 3 Nisan 2018
 

Su Hakkı: 3 Nisan 2018

podcast servisi: iTunes / RSS

Üçüncü Havalimanı, Üçüncü Köprü, Kanal İstanbul ve hepsinin çevresinde inşa edilecek yeni bir İstanbul... İstanbul'un üzerine bir İstanbul daha... En az 3 milyon daha yeni kentli… Ve tüm bu olup bitenin suya, toprağa ve havaya bindirdiği ek yükler...

İstanbul'un temiz havasını, suyunu ve gıdasını veren kuzeyi darma duman ediliyor. Bu projeler tamamlandığında İstanbul'da boş alan ve beton değmemiş toprak kalmayacak... Tüm bu projelere enerji, hammadde ve insan gücü taşıyan birleştirici damarın adı Kuzey Marmara Otoyolu. Mega kente yapıştırılan üçüncü omurga tamamlanıyor. İstanbul'un yeni canavarı bu omurganın etrafında ete kemiğe bürünecek.

Kentimiz, evimiz İstanbul'a tüm bunlar yapılırken gazetelerden ve televizyondan duyduğumuz ve okuduğumuzla mı kalalım? Durduğumuz yerden değil, ayaklarımızın bizi götürdüğü yerden bakalım İstanbul'a. Harekete geçmenin zamanı geldi de geçmedi mi? Yürüyerek, birlikte yürüyerek İstanbul'un sokaklarını, köylerini, kırsal arazilerini, çiftliklerini, yollarını, insanlarını, keçilerini ve mandalarını tanımak gerek. Tanıdıkça yürümek için daha çok sebep bulacağız bu eşsiz zenginlikteki kenti korumak için. Bizim parçamız olan ve parçası olduğumuz İstanbul'umuz için ve daha adil bir gelecek için yürümek gerek.       

Su Hakkı'na konuk olan mimar Nazlı Tümerdem İstanbul'un kuzeyini adım adım gezmiş ve İstanbul'a havasına suyuna karışmış bir isim. Kenti kâğıtlar ve haritalar üzerinden değil toprağın taşın üzerinden tanıyan Tümerdem ile İstanbul'un suyunu, besinini ve temiz havasını sağlayan kuzeyini parçalayan projeleri besleyen Kuzey Marmara Otoyolu'nu konuştuk. Yürümeye, yürüyerek hayatı anlamaya ve yürüyerek yeni bir gelecek yaratmaya dair dopdolu bir sohbet oldu. Bu sohbette uzaktan dinlediğimiz, arabaların içindeyken kenarından hızla geçtiğimiz İstanbul yürüme hızında yanımıza gelecek. Kaçırmayın!

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Canned Heat On the Road Again Boogie with Canned Heat 4:46