19 Aralık 2019 - Yahya Dai

Sosyal Müzik
-
Aa
+
a
a
a

Sosyal Müzik'te bir ilk: Bir müzisyeni konuk ediyoruz: Yahya Dai, ülkemizin önemli müzisyenlerinden biri. Ağırlıklı olarak saksofon çalsa da Türkiye'deki caz müzisyenleri arasında aktif olarak EWI ve blokflüt kullanan nadir bir müzisyen. Onun müzik dünyasından konuşacağız, seçtiği müzikleri dinleyeceğiz.

Yahya Dai, bir bisiklet sevdalısı, teknisyen ve müzisyen (saksofon, Ewi ve Flüt çalıyor). Dai, Türkiye caz sahnesinde 33 yıldır varlık gösteren, kendine has bir kişilik. 11 yaşında blok flüt çalarak müziğe başladı. Teknisyen olarak mezun olmak üzere iken,1981 yılında ilk alto saksofonunu edindi. Kendi çabaları ile yetişti, daha sonra Ankara’da Tuna Ötenel ile çalıştı. 1990’da en önemli Türk etnocaz projelerinden biri olan Asiaminör’e katıldı. 1998’de İstanbul’a yerleşti ve kendi funk-fusion quartet/quintet’ini kurdu.

Birlikte sahne aldığı sanatçılardan bazıları; John Scofield, Marcus Miller, Russel Malone, Kazimierz Jonkisz, Bugge Wesseltoft, Joshua Redman, Lawrence “Butch” Morris…  Birçok grup ile 50’den fazla kayıt çalışmasında yer aldı. 2006’da bilgisayarlı solo projesi olan “B Planı”na başladı. 2011’de kendi adına ilk albümü olan “Ümitvar Mavi” yayınlandı. Dai evli, iki çocuk ve dört kedi babası.

Bu programla ilgili paylaştıklarımız

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Yahya Dai Train Goes B Planı 2:53
Yahya Dai Quartet Datça Yolu Ümitvar Mavi 7:34
Steps Ahead In a Sentimental Mood Magnetic 3:36
Bobby McFerrin Kids' Toys Bang!Zoom 5:17