Radyo Bienal Kayıt Arşivi

-
Aa
+
a
a
a
Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz: iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.
Karjahi Andolan Şarkısı

Bu programda 17. İstanbul Bienali’ne de davet edilen Nepal Picture Library'nin arşivinden, Nepal'in feminist tarihine ilişkin sesler dinliyoruz. 2011'de Katmandu'da kurulan kütüphane, Nepal'in sosyal ve kültürel tarihinin kapsamlı ve kapsayıcı bir arşivini oluşturmak için çalışıyor. Oda Projesi, “görünmez emek için ayırdığımız zaman hallettiğimiz gündelik işin işlevselliği haricinde topyekun faydasız mıdır yoksa eser miktarda da olsa ilham kaynağı olabilecek pırıltılar içerebilir mi?” sorusu etrafında dönen seslere, “Venüslü Kadınların Serüvenleri”nden parçalarla eşlik ediyor.

Karjahi Andolan Şarkısı
 

Karjahi Andolan Şarkısı

27 Temmuz 2021
Zamansal ve Mekânsal Kaymalar

Bu programda sanatçılar ve küratörler için bir etkileşim ve üretim programı olarak tasarlanan SAHA Studio’nun kurucu direktörü ve küratör Çelenk Bafra, SAHA Studio’nun misafir sanatçılarından, işlerini dünyanın farklı yerlerinde çoğu zaman sanatçı odaklı inisiyatifler aracılığıyla sergileyen Merve Ünsal ve İzmir Kültür Platformu Girişimi üyesi ve bağımsız sanat oluşumu Monitor’ın kurucularından Özgür Demirci, 17. İstanbul Bienali'nin küratoryal ekibinden Ute Meta Bauer ve David Teh ile Türkiye’de ve dünyada sanatçı misafir programlarının sanat ekolojisindeki yeri, imkânları ve sınırları üzerine sohbet ediyor. Oda Projesi, “dayanışma görünür müdür, görünmez midir?” sorusu etrafında dönen seslere, “Venüslü Kadınların Serüvenleri”nden parçalarla yanıtlar veriyor.

Zamansal ve Mekânsal Kaymalar
 

Zamansal ve Mekânsal Kaymalar

26 Temmuz 2021
Feminist Adımlar

Bu bölümde paylaşılan ses kaydı, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı kurucularından Füsun Ertuğ'un "Feminist Adımlar" başlıklı belgeseline ait. Belgeselinde Ertuğ, kamerasını 17 Mayıs 1987 tarihinde Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda gerçekleşen “Dayağa Karşı Dayanışma Yürüyüşü” ile 4 Ekim 1987 tarihinde Edirnekapı Kariye Müzesi'nde gerçekleşen “Kadın Şenliği ve Dayağa Karşı Kampanya” eylemine çevirmiş. Kayıt, 17. İstanbul Bienali kapsamında, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı işbirliğiyle devam eden, Merve Elveren ve Çağla Özbek tarafından yürütülen “Hem Zaman / Hem Zemin” araştırma projesi kapsamında, Füsun Ertuğ Özel Arşivi'nin izniyle Radyo Bienal’e taşındı. Program, Oda Projesi'nin “Boş zaman kavramı bugün düşündüğümüzde neye denk gelir?” 

Feminist Adımlar
 

Feminist Adımlar

13 Temmuz 2021
Bir Toplumsal Gayret Meselesi

Bu bölümde ekoloji, gıda güvenliği, politika, kültür, emek ve toplumsal hareketler gibi konulara odaklanan gazeteci ve Açık Radyo’nun eski çalışanlarından Seçil Türkkan, Konda analistlerinden Aydın Erdem ile 17. İstanbul Bienali’nin temaları ve Konda’nın güncel araştırma raporları hakkında sohbet ediyor. Oda Projesi, “Görünmez emeğin emekçisi için tatil nedir?” sorusu etrafında dönen seslere “Venüslü Kadınların Serüvenleri” ve 101.7 FM'den arşiv sesleriyle eşlik ediyor.

Bir Toplumsal Gayret Meselesi
 

Bir Toplumsal Gayret Meselesi

06 Temmuz 2021
Tahta Bacaklar

Bu bölümde farklı coğrafyalarda tahta bacakların yerel tarihi, ritüelistik kullanımları, bugünün sanat pratiklerindeki yeri ve geleceği hakkında bir sohbet dinleyebilirsiniz. Bölümün konukları, uzun yıllardır the Brooklyn Jumbies, Chris Walker ve Jarana Beat gibi tahta bacak sanatçıları ve gruplarıyla işbirliği yaparak üretimlerini sürdüren sanatçı Laura Anderson Barbata, 1970’lerden beri Bread and Puppet tiyatrosuyla çalışan, kukla ve tahta bacak sanatçısı ve tiyatro tarihçisi John Bell ve Küba’daki Giganteria tiyatrosu üyelerinden, tahta  bacaklar üzerine yapılmış en kapsamlı çalışmalardan birini yürüten Roberto Salas San Juan. Sohbetin ardından Oda Projesi “ev içi emek ve ev dışı emek aynı zaman birimini mi kullanır?” sorusu etrafında dönen seslere “Venüslü Kadınların Serüvenleri” ile eşlik ediyor. 

Tahta Bacaklar
 

Tahta Bacaklar

29 Haziran 2021
Can Kulağıyla Dinlerken Sessizliği

Bu bölümde gazeteci ve Göçmen Dayanışma Ağı aktivisti Meral Candan, 17. İstanbul Bienali'ne katılacak sanatçılardan Ahmet Öğüt ile belgesiz göçmenleri eğitmen olarak istihdam ederek güçlendirmeyi amaçlayan gezici öğrenme platformu “Sessiz Üniversite” üzerine sohbet ediyor. Ardından Cevat Çapan’ın kendi sesinden “Can Kulağıyla Dinlerken Sessizliği” adlı şiirini dinliyoruz. Oda Projesi zihnimizin her gün sünger gibi emdiği sesleri ve radyo mekânı algımızı inceliyor, Sevgi Soysal’ın “Venüslü Kadınların Serüvenleri” eseri de kaldığı yerden devam ediyor.

Can Kulağıyla Dinlerken Sessizliği
 

Can Kulağıyla Dinlerken Sessizliği

22 Haziran 2021
Şehirde Gizli Panter Modası

Bu bölümde editör ve çevirmen Çiğdem Öztürk'ün konukları, 89-95 yılları arasındaki 2, 3 ve 4'üncü İstanbul Bienallerinin ardından 2022'de düzenlenecek 17. İstanbul Bienali'nin de konuğu olacak Gülsün Karamustafa ve Karamustafa'nın pek çok video işinde işbirliği yaptığı müzisyen ve ses tasarımcısı Selim Atakan. Sohbete, bu işbirliğinin ürünleri "Erkek Ağlamaları", "Merdiven", "Muhacir", "Meydanın Belleği" ve "Şehirde Gizli Panter Modası" başlıklı video işlerinin ses ve müzikleri de eşlik ediyor

Şehirde Gizli Panter Modası
 

Şehirde Gizli Panter Modası

15 Haziran 2021
Okyanus Çağırıyor

Bu bölümde ilk olarak Laura Anderson Barbata’nın konuşma, dans, tahta bacaklarla dans, ritüel, yürüyüş, protesto, kostüm ve müziğin beraber kullanıldığı, Papua Yeni Gine’de kaydedilen “Okyanus Çağırıyor” adlı performansı dinleyicilerle buluşuyor. ABD'de beyaz olmayanların hayatlarını etkileyen krizlerin dünya çapındaki yankılarının izini süren “Intervention: Indigo” da sanatçının bu bölümde dinlenebilecek projeleri arasında. 2015'te The Brooklyn Jumbies, Chris Walker ve Jarana Beatile'ın işbirliğinde yürütülen bu projenin ardından sırada Barbata’nın bir diğer çalışması var: Venezuela’daki Amazon yağmur ormanlarının Yüksek Orinoco bölgesindeki Yanomami topluluğunun önde gelen üyelerinden Lucas Yamahunawë’nin şaman geleneklerine uygun olarak söylediği bir şarkının kaydı. Bu bölümde yine konuğumuz olan Oda Projesi ise, bu sefer zihnimizin gün boyu sünger gibi emdiği sesleri inceliyor, Sevgi Soysal’dan “Venüslü Kadınların Serüvenleri” de kaldığı yerden tüm heyecanıyla devam ediyor.

Okyanus Çağırıyor
 

Okyanus Çağırıyor

08 Haziran 2021
Hayatım, Haydi Eve Gidelim Operası

1960’ların başında bir grup serserinin New York’un Aşağı Doğu yakasında kiraladığı bir çatı katında başlayan; ekşi mayalı ekmek çiğneyerek izlenen kukla tiyatroları, zamanla Ekmek ve Kukla Tiyatrosu adını alarak politik tiyatronun önemli oluşumlarından biri haline geldi. Tiyatronun 2017 tarihli “The Honey, Let’s Go Home Opera” adlı performansından kesitler, bu programda dinleyiciyle buluşuyor. Oda Projesi, “Görünmez Emek” ve emeği görünür kılmakta radyonun öğretebilecekleri üzerine sohbet etmeye devam ediyor. Sevgi Soysal'dan “Venüslü Kadınların Serüvenleri” tüm heyecanıyla devam ediyor. 2005 yılı, Şahkulu Sokak'tan sürpriz sesler de programa sık sık misafir oluyor.

Hayatım, Haydi Eve Gidelim Operası
 

Hayatım, Haydi Eve Gidelim Operası

01 Haziran 2021
Ateş Çemberi

Kısa sunumunda sanatçı Eva Egermann, sakatlık çalışmalarıyla tanışmasını ve Crip Magazine projesine nasıl başladığını anlatıyor. Ardından kendisinin hazırlayıp yayımladığı; crip pop kültürüne, radikal sosyal hareketlerin tarihine, alt kültürlere, sakatlığın queer ve sol bağlamlarına odaklanan "Crip Magazine"in ikinci sayısına katkı sunan seslere kulak veriyoruz. Engelsiz Erişim Derneği’nin yayınlarından biri olan "Radyo Engelsiz Erişim"in gönüllüleri, Zeyno Pekünlü ile radyonun hayatımızdaki yeri, hazırlanan programlar ve engelsiz erişim için kullanılan bilişim teknolojileriyle uyumlu olabilmemiz için üzerimize düşenler üzerine söyleşiyor. Son olarak, Mehmet Said Aydın’ın “L koltuğun kısa köşesi veyahut güzel tehlike” adlı şiirini, şairin kendi sesinden dinliyoruz.

Ateş Çemberi
 

Ateş Çemberi

25 Mayıs 2021