Açık Radyo'da Yayınlanan İlk Programıyla Prof. Tosun Terzioğlu

Matematik Hikâyeleri
-
Aa
+
a
a
a

Matematikçi, biliminsanı, eğitimci, Açık Radyo programcısı değerli dostumuz Prof. Tosun Terzioğlu'nu geçtiğimiz hafta kaybettik. Onu Açık Radyo'da yaptığı ilk programı tekrar dinleyerek anmak istedik.

10 Mayıs 2015 tarihli Matematik Hikâyeleri:

Açık radyo
 

Açık Radyo'da Yayınlanan İlk Programıyla Prof. Tosun Terzioğlu

Prof. Tosun Terzioğlu Açık Radyo'da Matematik Hikâyeleri, Hayat Üstü Az Bilim ve Açık Akıl programlarını yapmıştı.

Biyografisi:

Tosun Terzioğlu, (1942, Kayseri -  23 Şubat 2016, İstanbul) Türk matematikçi ve Sabancı Üniversitesi eski rektörü.

Lise eğitimini Robert Kolej'de, lisans derecesini Newcastle-upon-Tyne Üniversitesi'nde (İngiltere, 1965), doktora derecesini Matematik dalında Frankfurt Üniversitesi'nde 1968 yılında aldı. Daha önce çalıştığı üniversiteler Wuppertal Üniversitesi, Michigan Üniversitesi ve ODTÜ'dür. Michigan Üniversitesi ve Wuppertal Üniversitesi'nde araştırmacı olarak bulundu.

1992-1997 yılları arasında TÜBİTAK Başkanlığı, 1993-1997 yıllarında NATO Bilim Komitesi Türkiye temsilciliği, 1996-1997 yıllarında Bilimsel ve Teknik Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 1997 yılından beri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı ve 1989 yılından itibaren Türk Matematik Derneği Başkanlığı'nı yapmaktaydı. TÜBİTAK Bilim Ödülü sahibiydi. Araştırma alanı fonksiyonel analizdi. Türkiye Bilimler Akademisi, Türk Matematik Derneği, TESEV, Türkiye Bilişim Vakfı, Tarih Vakfı, Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Vakfı, BITAV ve Türkiye Zeka Vakfı üyesiydi.