Kültür Endüstrileri ve Sorunları

Kültür Sektörü
-
Aa
+
a
a
a

Açık Radyo’nun yeni yayın döneminin yeni programlarından biri olan Kültür Sektörü, “Çeşitlilik perspektifinden Türkiye’nin kültürel sektörleri” şiarıyla yola çıktı.

kültür ekonomisi tartışmaları
Unsplash/Shelagh Murphy
Kültür Sektörü: 4 Mayıs 2020
 

Kültür Sektörü: 4 Mayıs 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

Kültür Sektörü'nde müzik, sinema ve yayıncılık başta olmak üzere kültür endüstrilerinde ilk bakışta teknik gibi görülebilecek yapısal dengesizliklerin, kültür sektöründe yol açtığı adaletsizlikleri hem sektör temsilcileri, hem de konunun uzmanı akademisyenlerle irdeliyoruz. Kültürel ve sanatsal ifadelerin çeşitliliğinin hem üretim, hem tüketim tarafında artırılması için yapılması gerekenler üzerine fikir egzersizleri yapmayı planlıyoruz.

İçinde bulunduğumuz olağanüstü koşullar dolayısıyla ilk haftalarımızı pandemi sürecinin kültür sanat alanına etkilerini konuşmaya ayırdık. Programın ilk bölümünde, bu alanda değerli çalışmaları olan İstanbul Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Asu Aksoy konuğum oldu. Asu Hoca ile birlikte pandemi sürecinin kültürel sektörlere etkisini irdelerken, hangi soruların peşinden gitmek gerektiği üzerinde kafa yorduk.

Son yıllarda dünyada ekonomik kalkınmaya dair paradigma değişmekte. Artık daha çok, bilgiye ve yaratıcılığa dayanan modeller benimseyor. Bu gelişmeler ışığında, özünde yaratıcılık olan kültürel sektörlerin artık çok daha fazla önemsenmesi gerekiyor. Bu sektörlerin katma değer potansiyelleri göz önünde bulundurularak desteklenmesi gerekiyor. Özellikle de içinde bulunduğumuz kriz döneminde, son derece kırılgan bir yapıya sahip olan bu sektörlerin ayakta kalabilmesi için bu alana özel destek paketleri oluşturulması şart. 

Kültürel sektörlerdeki kurumları kapsayan vergi ertelemesi, kısa çalışma ödeneği, kredi garanti fonu desteklerinin yanı sıra bu sektörlerin çok sayıda bağımsız çalışanı içerdiği de unutulmamalı, bu bağımsız çalışanlara yönelik fonlar da oluşturulmalı.

Önümüzdeki haftalarda, ilk programda alanı açmak üzere yaptığımız tartışmaların da katkısıyla yayıncılık, müzik, sinema ve gösteri sanatları alanında konuklarımızla her bir alanın kendine has problemlerine ayrı ayrı değineceğiz. Kültür sanat alanının meselelerine dair farkındalık oluşturmak adına bir katkımız olması dileğiyle...