Bill McKibben

-
Aa
+
a
a
a
""
26 Mart 2024
Yapay zekayı unutun - biraz insan zekasına ihtiyacımız var.
Fotoğraf: Brandon Bell/Getty Images
07 Ağustos 2023
"Yaklaşan El Niño şimdiye kadar gördüklerimizden daha beter bir kaos yaratacak ve bunun, sıcaklığı tam zamanında gerçekten sınırlamak için büyük ölçekte küresel düzeltmeler yapmamıza imkân tanıyan belki de son uygun siyasi fırsatı sunduğunu düşünüyorum."
""
17 Temmuz 2023
Son zamanlardaki rekor sıcaklıklar yine tam da bilim insanlarının öngördüğü gibi, dünya çapında bir dizi felakete yol açıyor. Bu konuya dikkat çeken Bill McKibben'ın 11 Temmuz tarihinde yayınlanan "Politikacıların harekete geçmesi için hava henüz yeterince sıcak değil mi?" adlı yazısını Özge Atılgan'ın çevirisiyle paylaşıyoruz.
kanatları yanarken düşmekte olan kelebek illüstrasyonu
27 Mayıs 2022
Açık Gazete'nin tatil haftasında yayınladığımız, iklim aktivisti yazar Bill McKibben'ın kaleme aldığı, "Yeni ve akıldışı gerçek şu: fosil yakıtları hızla bir kenara bırakmak için gerekli teknolojiye sahibiz" alt başlıklı yazının beşinci ve son bölümü.
Elektron pazarı öngörülebilir, bu da tarım arazilerine kurulan güneş panellerinin çiftçiler için oldukça istikrarlı bir gelir sağlayabileceği anlamına geliyor. (Fotoğraf: George Rose / Getty)
26 Mayıs 2022
Açık Gazete'nin tatil haftasında yayınladığımız, iklim aktivisti yazar Bill McKibben'ın kaleme aldığı, "Yeni ve akıldışı gerçek şu: fosil yakıtları hızla bir kenara bırakmak için gerekli teknolojiye sahibiz" alt başlıklı yazının dördüncü bölümü.
2020'de fosil yakıt kirliliği, COVID-19'dan üç kat daha fazla insanı öldürdü. Fotoğraf: Artur Widak / NurPhoto / Getty
25 Mayıs 2022
Açık Gazete'nin tatil haftasında yayınladığımız, iklim aktivisti yazar Bill McKibben'ın kaleme aldığı, "Yeni ve akıldışı gerçek şu: fosil yakıtları hızla bir kenara bırakmak için gerekli teknolojiye sahibiz" alt başlıklı yazının üçüncü bölümü.
kanatları yanarken düşmekte olan kelebek illüstrasyonu
25 Mayıs 2022
Açık Gazete'nin tatil haftasında yayınladığımız, iklim aktivisti yazar Bill McKibben'ın kaleme aldığı, "Yeni ve akıldışı gerçek şu: fosil yakıtları hızla bir kenara bırakmak için gerekli teknolojiye sahibiz" alt başlıklı yazının ikinci bölümü.
kanatları yanarken düşmekte olan kelebek illüstrasyonu
23 Mayıs 2022
Açık Gazete'nin tatil haftasında iklim aktivisti yazar Bill McKibben'ın kaleme aldığı, "Yeni ve akıldışı gerçek şu: fosil yakıtları hızla bir kenara bırakmak için gerekli teknolojiye sahibiz" alt başlıklı yazının ilk bölümünü yayınlıyoruz.
19 Eylül 2019
Aktivist ve yazar Bill McKibben'ın The Guardian'dan dün (18 Eylül) yayınlanan yazısını 350 Türkiye web sitesinden aktarıyorız.

 

19 Eylül 2019
İklim grevine katılmak için sayılamayacak kadar sebep var. Bill McKibben'ın The Guardian'da dün (18 Eylül) yayınlanan yazısını 350.org Türkiye web sitesinden aktarıyoruz.  
23 Ağustos 2019

Bir çocuk yardım istiyorsa, ona yardım edersiniz

29 Mayıs 2019

Şurası açık ki, bu herkes için o kadar kolay bir iş değil: Kimi patronlar sizi işten atabilir; tek bir gün ücret almadan yaşamayan pek çok insan var; ayrıca itfaiyeciler de öyle kolay kolay bir günlüğüne iş bırakamazlar. İşte bu durum da, bunu yapabilecek insanlar için âciliyet durumunu büsbütün artırıyor

02 Ocak 2019

Orman yangınları, sıcak dalgaları ve yükselen deniz seviyeleri ile birlikte yeryüzünde büyük bölgeler yaşanmaz hale gelme tehlikesine maruz kalıyor. Ama fosil yakıt endüstrisi, gerçeklere ve olgulara karşı saldırısını sürdürüyor.

20 Eylül 2017

Harvey Kasırgası, İrma Kasırgası, bir anda parlayan yangınlar, âni kuraklıklar: Bütün bunlar bize tek bir şey söylemekte – nasıl yaşayacağımız konusunu bir an gecikmeksizin gözden geçirmek zorundayız.

06 Haziran 2017

Bazıları, "elindeki tek gereç bir çekiçse tüm problemleri bir çivi olarak görürsün," der. Keşke bundan ibaret olsaydı. Başkan Trump’ın bir çekici var ama, dünya hayret ve endişe içinde izlerken, o bunu sadece başkalarının inşa ettiği şeyleri kırmak için kullanıyor. Bunun son ve en kaygı verici örneği, Paris İklim Sözleşmesi’ni yok etmeye yönelik kararı.

27 Eylül 2016

İnsanlığın geleceği aritmetiğe bağlı. Perşembe günü yayınlanan yeni bir çalışmadaki rakamlarsa şimdiye kadar karşılaştıklarımızdan da hayırsız bir alamet.

22 Mayıs 2014
Günlük hayatlarımızdaki direniş haliyle daha dağınık, yerel ve gündelik olana odaklanmış vaziyette: imar planlarını değiştirmek, yeni bir güneş paneli çiftliği kurmak, kilisenizin yönetim kurulunu BP hisselerini satmaya ikna etmek… Ancak bazı anlar vardır, direniş bir araya gelmek ve tüm dünyaya ne
24 Haziran 2013
Açık Gazete'de bir ay boyunca Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri yer alacak İklim İçin adlı yeni köşemizde konuk ettiğimiz 350.org kurucularından yazar, iklim aktivisti, akademisyen Bill McKibben ile Cumartesi eylemi, Gezi direnişi ve dünyanın gidişatı hakkında konuştuk:
06 Ağustos 2012
Yaklaşık bir senedir, ilk olarak Birleşik Krallık'taki mali analistler tarafından yayımlanan kavraması kolay ve çarpıcı bir aritmetik analiz, henüz geniş kamuoyuna yansımasa da, çevre konferansları ve dergilerinde boy gösteriyor.
04 Şubat 2011
If you were in the space shuttle looking down yesterday, you would have seen a pair of truly awesome, even fearful, sights.
26 Ağustos 2010
Mostly, we need to tell the truth, resolutely and constantly. Fossil fuel is wrecking the one earth we've got. It's not going to go away because we ask politely. If we want a world that works, we're going to have to raise our voices.
10 Haziran 2010
There's nothing pat about what's going on in the Gulf. It's the most vivid sign we've yet had that we are running into the kind of limits that people started talking about way back at that first Earth Day.
01 Mart 2010
Twenty-one years ago, in 1989, I wrote what many have called the first book for a general audience on global warming. One of the more interesting reviews came from the Wall Street Journal. It was a mixed and judicious appraisal.
17 Şubat 2010
The cross-country ski race I've been training for, set for today high in the Green Mountains: cancelled, lack of snow.
20 Ocak 2010
Depending on how you look at it, the Copenhagen climate talks ended either in ignominious failure, or vanilla failure, or just-about-but-not-quite-that-bad failure.
18 Aralık 2009
A day of fasting isn't the only reason why activists in Copenhagen are hungry today.
11 Aralık 2009

11 December 2009350.org

08 Aralık 2009
When it comes to global warming, however, this is precisely why we're headed off a cliff, why the Copenhagen talks that open this week, almost no matter what happens, will be a disaster. Because climate change is not like any other issue we've ever dealt with.
02 Aralık 2009
Here's a story of two presidents, Barack Obama of the United States and Mohamed Nasheed of the Maldives.
20 Kasım 2009
Al Gore's An Inconvenient Truth was one of the high points not only of the environmental movement but also of the documentary tradition in America.