Bağımsız İletişim Ağı

-
Aa
+
a
a
a
18 Aralık 2012
Başbakan Erdoğan'ın, ODTÜ'ye ziyareti sebebiyle üniversiteye 3 binin üstünde çevik kuvvet ekibi ve sekiz Toplumsal Müdahale Aracı yerleştirildi. Binlerce polisin öğrencilere gaz bombası ile yaptığı müdahale ODTÜ ve civarını savaş alanına çevirdi.
24 Ekim 2012
"Depremin üzerinden bir yıl geçti. Koskacaman 365 gün... Ne değişti yaşamımızda? Zengin daha zengin, yoksul daha da yoksul... Politikalar ve buna dayalı uygulamalar daha da yıkıcı."
24 Ekim 2012
Aydınlar, 41. gününe giren cezaevlerindeki açlık grevlerinin bayramdan önce sonlandırılması için hükümete "Henüz vakit varken, açlık grevleri ölümlere dönüşmeden" isimli bildiyi imzalyarak çağrı yaptı.
01 Şubat 2011
Mısırlı muhalif Naval El Saadavi, ABD'den yayın yapan "Demokrasi şimdi" radyosu yayıncısı Amy Goodman'la telefon söyleşisinde ayaklanmayı özetliyor: "ABD ve İsrail bizi İslamcılarla korkutup Mübarek'e mecbur etmeye çalışıyor.
26 Kasım 2010
Aksu köylüleri ve çevre hareketi, Borusan Şirketi'nin uluslararası ortaklıkla Aksu Vadisi'nde yapımını sürdürdüğü HES inşaatını Borusan Filarmoni Orkestrası'nın konseri öncesi protesto etti. Eylemde horon tepildi; basın açıklaması yapıldı. Şirketse "iyi enerji" bildirileri dağıttı.
15 Ekim 2010
Vendikten sonra Antalya'yada da ilgiyle karşılanan "Çoğunluk" En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini de aldı.
28 Eylül 2010
Gerçekleri Araştırma ve Adalet Komisyonu, "Türkiye Diyarbakır Cezaevi Gerçeğiyle Yüzleşiyor" sempozyumunda, 12 Eylül öncesi ve sonrası cezaevindeki işkenceleri yargıya taşıma kararı aldı. Komisyon, o dönem cezaevinde bulunan gardiyan ve doktorların da tanıklıklarını bekliyor.
16 Eylül 2010
Uluslararası Hrant Dink Vakfı tarafından verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülü Türkiye'nin tanımadığı vicdani ret hakkı için mücadele edenler adına Mehmet Tarhan'a ve darbeci Pinochet'nin peşine düşen İspanyol savcı Garzon'a verildi.
01 Eylül 2010
Hrant'ın Arkadaşları, herkesi Bilgi Edinme Yasası'ndan yararlanarak Dink cinayetiyle ilgili Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri, İçişleri ve Adalet bakanlarına soru yöneltmeye çağırdı. Sorular, devlet neden kayıtsız kaldığına odaklanıyor.
17 Ağustos 2010
Hrant Dink cinayetinin aydınlatılmasını isteyen "Hrant'ın Arkadaşları", Türkiye'nin AİHM'de Dink'i "nefret söylemi"yle suçlayıp bir Nazi lideriyle karşılaştırarak yaptığı savunmayı hazırlayıp onaylayanların soruşturulmasını istedi.
16 Ağustos 2010
Gazeteci Hrant Dink'in "Türklüğe hakaret" suçlamasıyla mahkum edilmesiyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yapılan başvuruda, savunma veren hükümet Dink'i suçladı, "halkı tahrik ettiğini", yazısının "nefret söylemi" oluşturduğunu öne sürdü.
11 Haziran 2010
"Okuldan Haber Odasına", IPS İletişim Vakfı tarafından İsveç Uluslararası Kalkınma Ajansı SİDA'nın desteğiyle, "Haklar İçin Habercilik, Haberciler İçin Özgürlük" projesi kapsamında bu yıl 11-17 Temmuz tarihleri arasında dördüncü kez düzenleniyor.
25 Nisan 2010
İstanbul Taksim Meydanı'nda 500'ü aşkın kişi, 95. yılında Ermeni tehcirini, çevresinde mumların yandığı "Bu acı bizim acımız, bu yas hepimizin" yazılı bir afişin etrafında oturarak sessizce andı.
16 Nisan 2010
Milliyet Okur Temsilcisi Sazak, Hürriyet yazarı Özdil'in saldırıyı gerekçelendirmesini eleştirdi: "Ahmet Türk'ü hedef gösteriyor. Saldırganın elinde silah olsaydı ne diyecektiniz? Başka olaylarla dengelemeden, açıkça kınamak gerekirdi.
01 Şubat 2010
aşbakan televizyon yayınında "EMASYA Protokolü diye bir şey olamaz, olmayacak. Milli Güvenlik Siyaset Belgesi değişecek, devlet vatandaşını tehdit göremez" dedi; erken seçimin olmayacağını söyledi.
29 Ocak 2010
ükümetin iki bakanı, Perşembe günü başbakan ve TEKEL işçilerini temsilen sendika yöneticileri arasındaki görüşmelerin ardından yeni bir plan üzerine çalışacak. İşçilerin bugün feshedilmesi gereken eski sözleşmeleri hala yerli yerinde duruyor, kıdem tazminatları da bankaya yatmadı.
26 Ocak 2010
TEKEL işçileri haklarını tanımayan hükümete karşı, konfederasyonlardan "genel grev" bekliyor. 20 yıllık işçiler Çaksu "Sonuç alana kadar buradayız"; Yalçın "Bugün benim, yarın senin davan. 4C gibi yasaları silmeli", Aras "Direncimiz yerinde. En azından bir günlük genel grev gerek" diyor.
20 Ocak 2010
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, "Trabzon jandarması yargılanırken özellikle İstanbul Emniyeti'nin görevinin ihmal etmediğini iddia etmek mümkün değil. Hala dava açılabilir" dedi.
15 Ocak 2010
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin protesto için imza kampanyası başlattığı Dekan Göksel iddiaları reddetti. "Güvenlik derken sınav güvenliğinden bahsettik" diyen Dekan "Öğrencilere tüm basın şehitlerimizi analım önerisinde bulunduk" diyor.
06 Ocak 2010
Türkiye, içinde bir şekilde taşımakta olduğu- barındırdığı- koruduğu Salazarı, Franco'yu, Gladio'yu, Papadopulosu, Kontrgerillayı alt edemedi, onlarla yüzleşemedi. Günümüzde de durum değişmedi. Sorun bu.
05 Ocak 2010
Başbakan Yardımcısı Arınç'a yönelik suikast iddialarını Özel Kuvvetler'deki kozmik odalarda inceleyen Hakim Kadir Kayan ve Cumhuriyet Savcı Mustafa Bilgili'ye posta yoluyla "mermi" gönderildi.
11 Aralık 2009
Nobel Komitesi'nin de övgüyle söz ettiği "yeni stratejisi" kapsamında ülkesinin işgal ettiği Afganistan'a 30 bin yeni asker gönderme kararı alan ABD başkanı, bazen barış için savaşmak gerektiğini söyledi.
11 Aralık 2009
PKK'nin silahlı kolu HPG, yedi askerin öldüğü saldırının "bir birimin kendi insiyatifiyle gerçekleştirdiği bir misilleme olduğunu" açıkladı.
02 Aralık 2009
Ocak sonunda partileşmeyi amaçlayan girişimde yer alan Ufuk Uras, Burhan Şenatalar ve Fuat Keyman gelinen son noktayı, hedeflerini, Kürt sorununa yaklaşımlarını anlattı.
02 Aralık 2009
Laik temellere dayalı, insan haklarına saygılı bir Avrupa islamı nasıl yaratılacak? Bu tartışma, "batı toplumlarında islamın yeri" tartışması İsviçre'de yapılan "minare referandumu" ve sonuçlarıyla yeniden başladı ama Müslüman kesimi aşağılayarak.
23 Kasım 2009
1989-2009 arası kolluk güçleri tarafından öldürülen 342 çocuğun katillerinin yargılanması için 21 Kasım Cumartesi günü yüzlerce insan yürüdü. Kollarına taktıkları kırmızı bilekliklerle cinayetleri önleyecek yasal düzenlemelerin derhal yapılmasını istediler.
23 Kasım 2009
çağrı Devlet Dersim'le Yüzleşsin, Arşivler Açılsın Avrupa Parlamentosu'nda yapılan konferansın sonuç bildirgesinde CHP'nin sosyalist enternasyonelden çıkartılması, Madımak'ın müze olması, Alevilere ayrımcılığın sonlanması ve anayasanın yenilenmesi de yer aldı.
20 Kasım 2009
Tarım Bakanlığı, insan sağlığı için risk taşıdığı belirtilen GDO'lu ürünlerin denetimini sağlayan yönetmeliği değiştirdi; yönetmelik öncesinde kontrol belgesi alanların Mart 2010'a kadar ithalata devam etmesinin önünü açtı.
16 Kasım 2009
Silikozis hastası Önal, tedavi gördüğü Erzurum Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Kardeşi de silikozis hastası olan Önal bu hastalık nedeniyle yaşamını yitiren 44. işçi oldu.
12 Kasım 2009
Türkiye, genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) içeren tarım ürünleri konusunda Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük müşterilerinden biri.