3 Bin Polis Başbakanı ODTÜ'lülerden Korudu!

-
Aa
+
a
a
a

Şu an itibariyle ana akım medyada pek fazla yer almayan haberleri takip etmek için:

twitter: #ODTUayakta, #ODTUdireniyor

 

18 Aralık 2012: 20:00

Kaynak: Bağımsız İletişim Ağı, Bianet

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın,  Göktürk 2 uydusunun fırlatılmasını canlı yayından takip etmek amacıyla, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nde yapılacak törene katılmak için Ortadoğu Teknik Üniversitesi'ne  gelişi nedeniyle, üniversiteye  3 binin üstünde çevik kuvvet ekibi ve sekiz Toplumsal Müdahale Aracı (TOMA) yerleştirildi.

ODTÜ Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç Dr. Ferdan Ergut, Bianet'e yaptığı değerlendirmede, binlerce polisin 30 saniyede bir gaz bombalarıyla öğrencilere saldırdığını, geri çekilme esnasında da saldırıların devam ettiğini belirtti. Öğrencilere destek vermek amacıyla öğretim üyelerinin Rektörlük binasında beklediğini, saat 19.30 itibariyle polisin üniversiteden geri çekilmeye başladığını söyledi.

Yaşanan olaylarda bir öğrencinin gözüne gaz bombası atıldığını, olaylarda yaralananlar olduğunu söyleyen Ergut, gözaltına alınanların sayısıyla ilgili net bir rakam bilmediklerini ifade etti.

Ergut, polisin üniversiteden ayrıldıktan sonra öğrencilerin Rektörlüğe gideceğini, kendilerinin de 19.45 itibariyle öğrencileri Rektörlük'te beklediğini söyledi.

Polisin, öğrencilere attığı gaz bombaları nedeniyle kampüsteki ağaçlar da alev aldı. CNN Türk'ün yayınına göre, gaz bombaları törenin giriş çıkış alanına ve dersliklerin olduğu alana kadar ulaştı. Çok sayıda öğrenci ve başbakanlık koruması gazdan etkilendi, bayılanlar ve kusanlar oldu.

Saat 16.00'da Rektörlük önünde toplanan akademisyenler üniversite yönetimini üniversitenin özerkliğine sahip çıkmaya davet etti, öğrencilere destek verdi.

Saat 19.00 itibarıyla Erdoğan ODTÜ'den ayrıldı.

Kaynak: Bağımsız İletişim Ağı, Bianet

 

Yeşil Gazete'den: Başbakan ODTÜ’ye gaz bombası ve su ile geldi