İstanbul'da Bir Kitabevi

Hamişden Sesler
-
Aa
+
a
a
a

Türkiye'deki Suriyelilere dair hayatı resmetmeye çalışan Hamişden Sesler programında, konuğumuz Samir El Kadri ile, Edirnekapı'da bulunan Pages Kitabevi'ni, böyle bir mekânın hem İstanbul için hem de İstanbul'da yaşayan Suriyeliler için önemini, İstanbul'daki Suriye toplumunun yaşadığı zorlukları ve Türkiyelilerden beklentilerini konuştuk.

Hamişden Sesler
 

Hamişden Sesler

podcast servisi: iTunes / RSS

Bu hafta, Türkiye'deki Suriyelilere dair hayatı resmetmeye çalışan Hamişden Sesler programında, İstanbul'da Edirnekapı'da bulunan Pages Kitabevi'ni, eşi çocuk kitapları yazarı Gülnar Hajo ile birlikte kuran Samir El Kadri konuğumuzdu.

İstanbul'a gelmeden önce Suriye'de çocuk kitapları yayımlayan bir yayınevinin sahibi olan çift, Suriye'den ayrılmak zorunda kalarak İstanbul'a gelince burada hiç Arapça kitap satan bir kitapevi olmadığının farkına varmışlar. 

Pages'i hem İstanbul'da yaşayan Suriye toplumunun ihtiyacı olan kültürel ortama katkıda bulunmak hem de Türkiyeliler ile Suriyeliler arasındaki iletilşim ve kültürel bağı kuvvetlendirmek, iki toplumun birbirine yakınlaşması ve birbirini tanıması ve anlaması amacıyla kurmuşlar. Samir El Kadri şöyle diyor: "Suriye sadece savaşın, bombaların, şiddetin olduğu bir ülke değil, zengin bir kültürel üretimin olduğu bir ülke."

Pages bir kitabevi olmanın dışında bazı kültürel aktivitelerin de yapıldığı bir mekân. Konserler, yazar ve sanatçıların katıldığı konuşmalar, "açık mikrofon" geceleri, imza günleri, çocuklar için atölyeler düzenleniyor.

Samir El Kadri ile, Pages gibi bir mekânın hem İstanbul için hem de İstanbul'da yaşayan Suriyeliler için önemi, İstanbul'daki Suriye toplumunun yaşadığı zorluklar ve Türkiyelilerden beklentileri hakkında konuştuk.