Jak Kohen'in ardından: Açık Radyo’ya onlarca taziye mesajı geldi

Gitaresk
-
Aa
+
a
a
a

68 yaşında hayatını kaybeden Gitaresk ve Dünyanın Cazı programlarının yapımcısı Jak Kohen için Açık Radyo’ya taziye mesajları gelmeye devam ediyor.

Fotoğraf: Açık Radyo

28 Nisan 1951 tarihinde İstanbul’da doğdu. 1974’te Boğaziçi Üniversitesi’nden Pazarlama ve Finans alanlarında lisanslarını aldı. Uzun yıllar özel sektörde yöneticilik yaptı. Emekli olduktan sonra, 2004 - 2010 yılları arasında Açık Radyo Yayın Sorumluluğu görevini üstlendi.

Açık Radyo’nun kurulduğu günden beri devam eden Gitaresk programı dışında birçok program (Garip Meyva, Kavşak, Melomania, Pasifica Radyo 60 Yaşında, Kirli Çıkı) daha hazırladı ve sundu. Radyoculuğun yanı sıra bilgisayar, motosiklet ve fotoğrafçılıkla ilgilendi.

2010 yılında Açık Radyo’daki Yayın Sorumluluğu görevini bırakıp ikinci defa emekli oldu ve 2011’de Bodrum’a yerleşti. O günden bugüne Bodrum’dan, hem programlarına ve hem de çevirmenliğe devam etti.

Kohen’in vefatının ardından Açık Radyo’ya gelen taziye mesajlarından birkaçı şu şekilde:

Müge Yıldız: Ah çok üzücü çok büyük bir kayıp ailesi ve arkadaşlarına sabırlar dilerim.

Reha Uz: Radyomuzun, ailesinin ve dostlarının başı sağolsun. Çok üzüldüm.

Sumru Ağıryürüyen: Çok üzgünüm. Ailesinin, sevenlerinin ve Açık Radyo ailemizin başı sağ olsun. Koca bir ruh, sahici bir destekti bizler için.

H. Meral Akman: Ustam, Rock Star'ım, akıl hocam, Jak Babam, huzur içinde dinlensin, hepimizin başı sağ olsun.

Ceyl’an Ertem: Çok üzüldüm  dostlar sağ olsun. Herkese sabır dilerim. Jak Babamız. İlk radyo programı hayallerimi gerçekleştirmemde ön ayak olmuş; her zaman inceliği, bilgeliği ile bana çok destek olmuştur. Aramızdan ayrılmasının üzüntüsünü yaşıyorum. Ama tabii ruhu ve öğrettikleri hep bizimle olacak. Saygıyla, sevgiyle Jak Kohen. 

Necati Tüfenk: Çok üzüldüm. Tüm Açık Radyo ailesinin başı sağ olsun.

Ariana Ferentinou: Incredibly shocked and saddened. We had both started our programs on Saturdays in the first days of Acik Radyo. (İnanilmaz bir şok ve üzüntü içerisindeyim. Açık Radyo’nun ilk günlerinde ikimiz de programlarımıza cumartesi günleri başlamıştık.)

Mert ve Evren Şentürk: Başsağlığı ve sabır dileriz.

Fehmiye Çelik: Çok acı bir kayıp, çok üzüldüm... Başsağlığı ve sabır diliyorum...

Yaprak Melike Uyar: Çok üzüldüm. Tüm Açık Radyo ailesinin başı sağ olsun, tüm sevenlerine sabırlar dilerim.

Göver Kazancıoğlu: Çok kıymetli program yöneticim, Dünyanın Cazı’nın ruhu! Sevgili Jak! Çok çok üzüldüm, tüm ailesine sevenlerine sabırlar diliyorum.

Duygu Argın: Ailesine ve sevenlerine sabırlar ve baş sağlığı dilerim..

Naim Dilmener: AHHH... Yapma be :(

Akif Burak Atlar: Başımız sağolsun. Çok üzüldüm, sabır diliyorum hepimize.

Orçun Baştürk: Başımız sağ olsun. Fevkalade üzücü bir haber. Yolu ışık olsun...

Osman Tümay: Bu kadar eski bir dostu yitirmek ne acı! Başımız sağ olsun.

Tolga Yağlı: Radyomuzun başı sağ olsun, temel taşlarından biri eksildi... Herkese sabır... Elvada Jak Baba...

Zekeriya Şen: Vah, Çok ama çok kahroldum. Huzur ve ışıkla git Jak Baba.

Gülçin Orgun: Çok çok üzüldüm. Rahatsızlığını biliyordum, bir umut toparlanmasını diliyordum. Açık Radyo’nun ilk günlerinden beri en sevdiğim programların can sesi, radyoya programcı olmamın yolunu açan ilk genel yayın yönetmenim, koridorların, radyocu buluşmalarının, dinleyici destek haftalarının sevinci, müziği aşkla seven güzel insan, ruhun şad olsun. Sevenlerine, yakınlarına başsağlığı ve sabır dilerim. Çok özleyeceğiz.

Zerhan Gökpınar: Daha okurken yüreğimi bir el kavrayıverdi, gönüllüden programcıya dönüşürken yaptığımız telefon konuşmaları geldi birden kulağıma onun sesiyle, ilk telefonla arayışında bana "Zerhan Bey ile görüşebilir miyim" demiş, ben de "Zerhan bey kalmadı, Zerhan Hanım versem" demiştim. Tatlı, incelikli, zeki, dostça yansıyan ve karşısındakini ürkütmeden yönlendiren, sarıp sarmalayan bir yayın yönetmeniydi benim için, ilk adımlarımı birlikte attığım, her program sonrası bana destek ve onay veren bir sıcak insan. Bodrum’da bile olsa, varlığını bilmek ve hissetmek güzeldi, kabullenmesi zor. Açık Radyo ailemin başı sağ olsun, tüm sevenlerine sabır ve dayanma gücü diliyorum.

Hilmi Tezgör: Hepimizin başı sağ olsun. Yaşama sımsıkı sarılmanın ne demek olduğunu gösteren insanlardandı. Huzur içinde yatsın Jak Baba.

Volkan Ağır: Hepimizin başı sağ olsun. Başta Jimi Hendrix'le olmak üzere sevdiği tüm Gitaresklerle buluştuğu düşüncesiyle teselli bulmaya çalışıyorum. Rocklar, Blues, Jazzlar içinde huzurla uyusun.

Emre Dağtaşoğlu: Offf çok üzgünüm. Jak Baba radyomuzun neşesi, enerjisi, güzelliği ve en önemli seslerinden biriydi. Bodrum'da da olsa varlığını bilmek sıcaklık veriyordu. Başımız sağ olsun. Ruhu şad olsun.

Başak Yavuz: Başımız sağ olsun.

Alper ve Esra Kaliber: Açık Radyo’nun gelişiminde büyük payı olan ve biz programcıların birçoğunun radyoda yer bulmasını sağlayan Jak Baba’nın kaybı çok üzücü. Sevenlerine ve yakınlarına sabırlar dilerim. Sevgilerimizle.

Ayfer Yavi: Cok üzüldüm. Tüm Açık Radyo ailesinin başı sağolsun.

Levent Öget: Başımız sağ olsun, çok üzücü... Tüm sevenlerine ve yakınlarına sabır diliyorum.

Nurhan Keeler: Hey yarabbim bu olmadı ya.

Cenk Akyol: Bana teveccüh edip, program yapma şansı veren, Açık Radyo'nun kimliğini oluşturanların başında gelen, nüktedan, eski tüfek rocker Jak ruhun şad olsun. Her şey için çok teşekkürler..

Ras Memo: Zamansız ve acı bir kayıp. Nur içinde yatsın. Ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum.

Özgür Urgenç: Hem dinleyici hem de programcı olarak radyo anılarımın yarısı Jak ile ilgilidir, haber beni çok etkiledi, üzüldüm. Eşine, kızına, yakınlarına ve radyo camiasına başsağlığı dilerim.

M. Bülent Kılıç: Jak Bey de gitti demek. Radyomuzun başı sağ olsun .

Betigül Öngen: Çok üzüldüm. Büyük kayıp gerçekten. Ailesine ve tüm sevenlerine sabır dilerim.

Gonca Açıkalın: Bir defa “Usta” demiştim kendisine. Ondan sonra her mesajını “Justa” diye imzalamaya başlamıştı. Güvenip de Gitaresk’i emanet etmesinin ne büyük bir şey olduğunu anladığımda epey gururlanmıştım..

Yeni çıkan Joe Bonamassa albümlerini Gitaresk’te önce kim çalacak diye yarıştığımız, Robert Johnson falan çaldıkça “Yine arkeolojik kazı yapmışsın” diye bana takılan ‘Justa’mın ardında büyük bir boşluk kaldı. Dolmaz. Hepimizin başı sağ olsun.

Ayşe Gül Altınay: Ahhhhhhh arkadaşlar. Hepimizin başı sağ olsun! Tanıdığım en ince, en güzel insanlardan biriydi. Açık Radyo'nun ruhunu yaratanlardandı. Hepimizde çok hakkı var. Çok özlenecek... huzur içinde uyusun! Tüm sevenlerine, ailesine sabır ve güç diliyorum.

Ali Pınar: Çok üzüldüm! Toprağı bol olsun! Bana yani Alla Turca'ya 16 sene önce Açık Radyo'nun imkanlarını sunan odur... O güzel ses tonunu, nüktedanlığını ve mizahı ardında gizlediği içli ifadesini unutmak mümkün mü? Ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve metanet diliyorum. Nur içinde yatsın, bir gün buluşmak üzere...

Yeşim Burul: Jak'ın sesi hala kulaklarımızda çınlarken bizi bırakıp gittiğine inanmak çok zor... Başta sevgili eşi ve kızı olmak üzere tüm ailesine, dostlarına ve kocaman Açık Radyo ailemize başsağlığı ve sabır diliyorum...

Levent Dönmez: İçim tutuldu. Çok üzüldüm. Ailesine, sevdiklerine sabır diliyorum.

Aysim Türkmen: Çok çok üzüldüm. Kocamandı ve mutluluk verirdi. İyi ki tanımışım. Başımız sağ olsun.

Vedat Ozan: Neşet'ten duydum az önce, inanamadım. Gözümün önünde Elmadağ'daki binada "Oh, Calvin Klein siparişim de geldi yurtdışından" diye gülerek sevinen kocaman bir çocuk adam var. Allah rahmet eylesin, ne diyeceğimi bilemiyorum.

Cüneyt Bolak: Haberi alır almaz torunu geldi aklıma. Uzun ya da kısa, serserilik ve hayat verimliliği alanında güzel bir ömür geçirdi ama, Jak Baba torununa torunu da Jak dedesine doyamadığı için pek üzüldüm. Sabırlar diliyor, sevgiler yolluyorum ardında bıraktıklarına. Çok üzüldüm. Her ölüm zamansız ama.. Şöyle bodrumlu torunlu tontonlu biraz daha yaşasa ne güzel olurdu.. Blues içinde uyu Jak baba, belki karşılaşırız rüyalarda.

Göksenin Göksel: Sevgili Jak, ardında kocaman bir yürek, harika bir miras bıraktın. Huzur içinde uyu. Seni çok özleyeceğiz.

Bülent Aksoy: Jak... Çok ama çok üzüldüm. Çok sevdiğim bir arkadaşımızdı. Ayrıca, en kıdemli Açık Radyo'culardandı. Kötü bir sürpriz. Aksel'de olduğu gibi... Üzülmekten başka bir şey gelmiyor elimizden...

Sina Hakman: Ailesinin ve bütün Açık Radyo ailesinin başı sağ olsun. Çok üzgünüm, radyo ve bizim için önemli biriydi.

Hülya Denizalp: Gözümün önünden Elmadağ 'da onunla her karşılaştığımızda küçük ama benim için çok değerli muhabbetlerimiz geçti. O güzel sesi ve değerli kişiliği bende hep saklı kalacak. Toprağı bol olsun. Ailesine sabırlar diliyorum.

Gülhan Kadim: Çok ama çok üzgünüz. Başımız sağ olsun...

Yeşim Ayöz: Hepimizin başı sağolsun, çok üzgünüm, tüm sevenlerine başsağlığı dilerim.

Mustafa Arslantunalı: Hepimizin başı sağ olsun.

Nuran Yüce: Çok üzüldüm, büyük bir kayıp. Sevdiklerine, ailesine sabır diliyorum. Ben kendisiyle hiç tanışmadım ama radyo için çok önemli, çok sevilen biri olduğunu hep hissettim. Sizlere de sabırlar diliyorum, başınız sağ olsun.

Uygar Özesmi: Çok üzgünüm. Ailesine ve bütün sevenlerine baş sağlığı dilerim.

Ruhi Ergunalp: Jak Baba göç etmiş. Kendisiyle senelerce komşu programlarda fikir ve müzik teatisinde bulunduk. Çok üzgünüm. Kızına, eşine ve Açık Radyo camiasına sabırlar dilerim.

Banu Mert: Sevgili Açık Radyo ailesi, sabah Açık Radyo ile güne başlarken aldığım bu haber o kadar üzücü ki. Güzel insanlardan biri daha aramızdan ayrıldı. Hepinizin başı sağ olsun.

Duru Karakaş: Çok üzüldük, yeri doldurulamaz elbet, sevenlerine sabır diliyorum.

İncilâ Bertuğ: Nezaketi, güler yüzü, en sıkıntılı anlarında bile kaybetmediği hoşgörüsüyle her zaman hatırlayacağım. Nur içinde yatsın...

Tunciz Taner: Çok üzüldüm, toprağı bol olsun.

Ayşegül Vaizoğlu: Açık Radyo ailesinin başı sağ olsun, özleyeceğiz.

Seçil Yersel: Çok üzgünüm, büyük bir boşluk oluştu. Sesini ve varlığını hep açık radyo ile beraber düşündüğüm hissettiğim bir koca yürek. Ne zamandı hatırlamıyorum, Bodrum'da bir virajda motosikleti ile önümden geçmişti, hep onu hatırlıyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Işıklar ve huzur içinde yolu açık olsun

Biricik Arcan: Sevgili Jak Kohen ruhumuzda ve kulaklarımızda müthiş izler bıraktı.  Dünyamız onunla güzelleşti. Başımız sağ olsun.

Cem Birder: Çok üzüldüm, çok kıymetli zamanlar paylaşmıştık. Başınız sağ olsun. Ailesine selam ve sevgilerimle.

Levent Üzümcü: Bir güzel insanı yitirdik, ötesini bilmem ama biz ölene kadar hayattasın abi.

Ata Demirer: Jak Kohen yıllardır radyomdaki o harika program, o tok güçlü ses.. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim ve tüm Açık Radyo ekibine.

Derya Sazak: Değerli bir kültür sanak müzik insanını kaybettik! Ömer Madra ve Açık Radyo ailesinin başı sağolsun.

Hakan Kurşun: Sevgili hocamız, abimiz Jak Kohen aramızdan ayrıldı! Çok erken oldu. Bizlere destek olur, moral verirdi. Allah rahmet eylesin. Huzur içinde yaşamaya devam etsin. Seni özleyeceğiz Jak.