WWF yelkenlisi Blue Panda, Türkiye’ye geliyor

-
Aa
+
a
a
a

WWF yelkenlisi Blue Panda, Fransa’dan başladığı yolculukta İtalya’nın ardından Türkiye’ye doğru yola çıktı.

Fotoğraf: WWF

Blue Panda Türkiye sularında bulunduğu süre boyunca denizlerdeki plastik kirliliği, Akdeniz’in doğal zenginlikleri, deniz koruma alanları, denizel biyolojik çeşitlilik gibi konulara dikkat çekecek. Blue Panda bu sene, WWF Plastik Atıksız Şehirler Ağı üyesi İzmir’in pilot ilçesi Çeşme’yi ve Kuşadası ile Dilek Yarımadası’nı ziyaret edecek. Blue Panda’nın Çeşme ziyareti çerçevesinde, 5 Ağustos’ta, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, WWF’in Plastik Atıksız Şehirler Ağı üyesi olan İzmir’in plastik kirliliği ile mücadele eylem planını açıklayacak. Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran da Çeşme’nin plastik kirliliği ile mücadele için attığı adımları ve ilçede önümüzdeki dönemde yapılacakları anlatacak. Yelkenlinin Çeşme ziyareti boyunca Alev Adası ve Karaada Bandırma Koyu’nda kıyı temizliği ve atık analizi etkinlikleri düzenlenerek plastik kirliliğine dikkat çekilecek. Blue Panda 8 - 12 Ağustos tarihlerinde, 18.00 - 22.00 saatleri arasında, Çeşme Marina’da halkın ziyaretine açık olacak. WWF- Türkiye Çeşme ve civarında olan tüm doğa severleri Blue Panda’ya bekliyor. Ziyaretçiler yelkenlinin Akdeniz seyri ve denizlerdeki plastik tehdidi konusunda bilgi alabilir ve fotoğraf sergisini ziyaret edebilir.

Türkiye’nin tanınmış sualtı fotoğrafçısı, 2021 Yılı Doğa Koruma Fotoğrafçısı Ödülü sahibi Kerim Sabuncuoğlu’nun dünya denizlerinden çektiği kareler de “insanın ve plastiğin denizlere etkisi” teması ile Blue Panda’da sergilenecek. Blue Panda, 14 Ağustos tarihinde Alaçatı’da düzenlenecek Slalom Dünya Rüzgâr Sörfü Şampiyonası’nın açılışına katılırken 15 - 25 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek Kuşadası, Dilek Yarımadası ziyareti çerçevesinde, WWF-Türkiye deniz ekibi ile 7 Fransız gönüllü tarafından deniz çayırları ve kayalık deniz alanlarında biyolojik çeşitlilik gözlemleri yapılacak.

Nesli tükenme tehlikesinde olan vaşak, Kars'ta 1400 kilometre yol kat etti

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki sarıçam ormanlarında yaşayan ve nesli tükenme tehlikesi altında olan Kafkas vaşaklarından "Dorlion" ismi verilen 5 yaşındaki dişi bireyin 11 ayda 446 kilometrekarelik alanı kullanarak 1400 kilometre yol kat ettiği belirlendi. Kuzey Doğa Derneği görevlileri, Doğu Anadolu'daki biyolojik çeşitliliği tespit edip korumak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü izniyle Sarıkamış ilçesinde 10 yıl önce başlattığı çalışmalarını sürdürüyor. Dernek üyelerince 6 Temmuz 2021'de ilçedeki sarıçam ormanlarında yakalanan bir Kafkas vaşağına, üzerinde konum gösteren GPS ve veri sağlayan GPRS cihazları olan tasma takıldı.

(IUCN) tarafından kırmızı listeye alınan Arap tavşanı Bingöl'de

Bingöl’de Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından kırmızı listeye alınan Arap tavşanı görüntülendi. Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Yazkonağı köyü Özkaya mezrasında yaşayan İhsan İçten, evinin önünde ne olduğunu bilmediğini bir hayvanı fark etti. Evin önüne kadar gelen hayvanı görüntüleyen İçten, görüntülediği türün nesli tükenme tehlikesi altında olan ve IUCN tarafından kırmızı listeye alınan Arap Tavşanı olduğunu tespit etti. Bir süre görüntü çeken İçten, daha sonra Arap tavşanını doğaya geri dönmesini sağladı.

Danıştay’ın iptal ettiği "Kanal İstanbul" ihalesi gizlice yenilendi.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre, Danıştay’ın, ‘Kamu İhale Kanunu’na aykırı, 21-b fıkrasındaki aciliyet koşulunu taşımıyor” diyerek iptal ettiği "Kanal İstanbul" ihalesi gizlice yenilendi. Daha önce 3.1 milyar liraya verilen ihale, mahkeme kararına rağmen yine 21-b uygulanarak, yine aynı firmalara, yine kimseye duyurulmadan ama bu defa iki katına, 6 milyar liraya verildi. Halbuki Danıştay, kararın kesin olduğunu, “karar düzeltme” yolunun da kapalı olduğunu hükme bağlamıştı. Ancak yetkililer mahkemeyi dinlemedi, yine istediği ihaleyi istediği firmaya verme aracı olarak kullandığı 21-b fıkrasına dayanarak yeni ihale düzenledi. Yeni ihale yine duyuru ilanı yayınlanmadan gerçekleştirildi. 31 Mayıs'ta yapıldığı anlaşılan Kanal İstanbul projesinin bir parçası olan, “Halkalı-Kapıkule Yeni Demiryolu İnşaatı Kapsamında Halkalı-Ispartakule Arası Demiryolu Hattı İnşaatı ile Elektromekanik Sistemlerinin Temini ve Yapımı” ihalesine yine aynı müteahhitler özel olarak davet edildi. Herhalde yetkililer hakkında görevi kötüye kullanma dair dava açılması gerekecek, zira mahkeme kararına aykırı davranış var. Geçtiğimiz yıl aynı firmalara 3.1 milyar TL'ye ihale edilen proje için yaklaşık maliyet bu defa 6 milyar 702 milyon 753 bin 209 TL olarak hesaplandı. Sözleşmeye göre proje 8 Ağustos'ta başlayacak ve 23 Nisan 2025'te sona erecek. İş toplam 990 günde tamamlanacak. Mahkeme tarafından iptal edilen ihalede inşaat süresi 1170 gün olarak öngörülmüştü. 28 Haziran 2021 günü yapılan ve iptal edilen ihalenin başlığı şöyleydi: “Halkalı-Kapıkule Yeni Demiryolu İnşaatı Kapsamında Halkalı-Ispartakule arası (Kanal İstanbul Geçişi) Demiryolu Hattı İnşaatı ile Elektromekanik Sistemlerinin Temini ve Yapımı” 31 Mayıs 2022 günü yapıldığı ortaya çıkan yeni ihalenin başlığı tümüyle aynıyken sadece parantez içindeki “Kanal İstanbul Geçişi” ibaresi kaldırıldı.