“Ormanı katlettiniz. İzniniz yok.”

-
Aa
+
a
a
a

"Ormanı katlettiniz. "

Gezegenin Geleceği: 27 Temmuz 2023
 

Gezegenin Geleceği: 27 Temmuz 2023

podcast servisi: iTunes / RSS

Akdeniz’de ormanlar yanarken ve iklim değişikliği nedeniyle ülkemiz dahil bütün Avrupa sıcak hava dalgaları ile boğuşurken, basiretli insanlar da var. Sabah saat 05:00 sularında dört yaşam savunucusu, Akbelen Ormanı’na girdi ve ağaç kesim ekiplerinin ilerlemesini araçlarının önüne oturarak engelledi. Kesim ekiplerine, “Ormanı katlettiniz. İzniniz yok. Ormanı sadece Orman Genel Müdürlüğü kesebilir, şirket kesemez,” diyerek seslenen direnişçiler, kesim ekiplerinin araçlarını üstlerine sürdüğünü söyledi. “Katliamın gerçekleştiği bölgeyi keşfetmek için ormana girdiğimizde üç şirket arabası, içerisinde kesim işçileri ve testerelerle bölgeye geldiler. Biz de önlerinde oturma eylemi yaparak araçların ormanda ilerleyerek daha fazla katliama neden olmasını engellemeye çalıştık. Araçları üstümüze sürdüler. Resmen canımıza kast ettiler. Ancak kalkmadık ve üç şirket arabası kaçmak zorunda kaldı. Ormanın kurtarabildiğimiz tek ağacı bile kalsa, savunmaya devam edeceğiz. Anayasal hakkımızı sonuna kadar kullanacağız,” dediler. Polis ise, alanın jandarma bölgesi olmasına karşın, kesim ekibinin aracının ilerlemesini engelleyen grup hakkında işlem yaptı. Direnişçilerden Deniz Gümüşel gözaltına alınarak Milas Karakolu’na götürüldü. Gümüşel’in avukatı Arman Atılgan müvekkili hakkında uzun süre bilgi alamadı. Ormana giren ikinci grup ise, jandarmanın ‘zor kullanmak zorunda kalacağız’ tehdidine rağmen diğer direnişçilere destek olmak ve kesimi durdurmak adına ormanın derinliklerine ilerledi. “Zoru bize karşı değil, işgalcilere karşı kullanın,” diyen İkizköylüler, Anayasa’nın 169. Maddesine atıf yaptılar. “Devlet ormanları hiçbir şekilde eksiltemez. Ormanları koruma görevimizi yerine getiriyoruz. Ormanları korumaktan başka derdimiz yok. Kaç gündür yüzlerce, binlerce ağaç kesildi. Bu şirketi korumayın, yapmayın,” dediler. Jandarma ise buna rağmen ormandaki yürüyüşü engellemeye çalıştı. Orman alanında kesimin boyutu karşısında İkizköylüler ağıtlar yaktı ve ağaçlara sarılarak sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi. Polis ve jandarma ekipleri gruba müdahale ederek, ağaçlara sarılan yaşam savunucularını zorla ormandan çıkardı. Bu barışçıl doğayı savunan insanlar, insanlığın en aydınlık yüzü.

Atlantik'teki önemli okyanus akıntısı çökebilir

Doğa için insanlar yaşamlarını ortaya koyarken mevcut ekonomik sistem ve aktörleri şirketler, dünyayı yok etmekle meşgul. Nature Communications'ta yayınlanan yeni çalışmaya göre Atlantik'teki önemli okyanus akıntısı, 2050’de ve hatta 2025’de çökebilir. Konu Atlantik Meridyonal Dönüşüm Dolaşımı yani AMOC. Bilim insanları, Grönland'dan gelen aşırı eriyik suyunun başka bir çöküşe neden olabileceğini düşünüyor ve şu anda son bin 600 yılın en zayıf durumunda olduğu belirlendi. Yedi yıl önce yayınlanan bir çalışma, Paris emisyon azaltma hedeflerinin karşılanması durumunda bile, 2300’a kadar çökme olasılığının yalnızca %44 olduğunu öne sürmüştü. Yeni çalışma, mevcut ve gelecekteki emisyonların akıntının gücü üzerindeki etkisini tahmin etmek için yeni bir yöntem kullanıyor ve 2050’de çöküş olacağını, %95 güven aralığında 2025-2095 olarak tahmin ediyor. AMOC'un yakın gelecekte çökmesinin etkileri küçümsenemez. Kuzeydeki akıntı, Körfez Akıntısı'na sıcaklık sağlamakta ve eğer büyük ölçüde durursa, Kuzey Avrupa'yı ciddi şekilde soğutacak ve dünyanın geri kalanının ısınmaya devam ettiği süreçte kuraklık eğilimini kötüleştirecek. Karayipler ile Avrupa arasında ısının etkin bir şekilde transfer edilememesi nedeniyle, Atlantik fırtınalarının sıklığı ve şiddeti büyük ölçüde artabilir. Bu gibi sonuçlar o kadar vahim ki, araştırmacılara göre her türlü önlem maliyetten kaçınmadan alınmalı. Dünya liderlerinin iklim acil durumunu ilan etmeye ve fosil yakıtları azaltmaya yönelik bir çalışmayı başlatması gerektiği konusunda ikna etmesi gereken bir çalışma varsa, o da budur.

Sıcak hava dalgası Avrupa’da

Sıcak hava dalgası Avrupa’da etkili oluyor. İtalya’da sıcak hava dalgası ve fırtına nedeniyle iki kişi hayatını kaybederken, devam eden orman yangınları nedeniyle Palermo Havalimanı uçuşlara kapatıldı. Yapılan açıklamada, Sicilya bölgesindeki Palermo Havalimanı'nın sabah 09:00’a kadar uçuşlara kapatıldığı kaydedildi. Havalimanı ve çevresinde araç ve demiryolu trafiğinde de aksamalara neden olan orman yangınlarına müdahaleler sürüyor. İtalya’da geçen hafta da yangın nedeniyle ülkenin en büyük beşinci havalimanı olan Catania Havalimanı da kapatılmıştı. Avrupa'nın güneyinde etkili olmayı sürdüren sıcak hava dalgasının etkisiyle İtalya’nın Sicilya Adası’nda dün termometreler 48,8 dereceyi gösterdi. İtalya, Avrupa kıtasında küresel ısınmanın etkilerinin en çok görüldüğü ülkelerden biri durumunda.

Rodos, Korfu ve Evia adaları yanıyor

Yunanistan’ın Rodos Adası’ndaki orman yangınları yedinci gününde de devam ediyor. Yangınlar nedeniyle adadan tahliyeler sürerken binlerce turist de ülkelerine geri dönüyor. Yangınlar nedeniyle şu ana kadar 20 binden fazla kişi adayı terk etmek zorunda kaldı. Alevler adanın güneydoğusunda yerleşim yerleri ve plajlara kadar ulaşarak buraları da teslim aldı. Adada etkili olan kuru hava ve rüzgar, yangının daha da fazla yayılmasına neden olduğu ifade ediliyor. Öte yandan Rodos dışında Korfu ve Evia adalarında da yangınlar başladığı haber veriliyor. Yunanistan’da sıcak havaların bu hafta da etkili olması bekleniyor.