“Nükleer konusunda farklı tutumlarımız olduğu aşikar”

-
Aa
+
a
a
a

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Paris ziyaretinde Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile görüştükten sonra, “Nükleer konusunda farklı tutumlarımız olduğu aşikar”diye konuştu.

Almanya’nın yeni Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock yabancı bir başkente ilk resmi ziyaretini Paris’e yaptı. Rus tehditleri ve Ukrayna sınırında kötüleşen bir kriz durumunun tam ortasında, “Avrupa, Alman dış politikasının kalbi. Güçlü bir Avrupa, güçlü bir Fransız-Alman ilişkisine ihtiyaç duyar” dedi Taksonomi hakkındaki tartışma -şu anda Avrupa Komisyonu tarafından geliştirilmekte olan, yatırımcılar için yeşil etiketleme sistemi- odak noktasındaki konulardan biriydi. 2018’den beri Yeşiller’in eş lideri olarak da görev yapan Baerbock, “Hiçbir kriz insanlık için iklim krizinden daha büyük bir tehdit oluşturmaz” dedi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile görüştükten sonra, “Nükleer konuda farklı tutumlarımız olduğu aşikar” diye konuştu. 22 Aralık’ta Avrupa Komisyonu, AB’deki en sıcak çevre tartışmalarından biri haline gelen nükleer ve gaz için yatırım kurallarını açıklayacak. Bir AB diplomatı EUobserver’a verdiği demeçte, “Avrupa Komisyon’u Fransa ve Almanya arasındaki görüşmelerden çıkacak sonucu beklemek zorunda kalacak. Bu siyasi bir gerçek” derken “nükleer yeşil olarak etiketlenecek, Macron istediğini alacak” diye de ekledi. Doğalgaz daha tartışmalı bir konu ve yeşil olarak etiketlenmeyebilir veya yalnızca belirli koşullar altında olabilir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı derlemeye göre, kasımda ortalama sıcaklıklar İstanbul, Sakarya, Bozcaada, İpsala, Florya, Çeşme, Antakya, Erdemli, Yozgat, Gemerek, Kayseri, Zara, Ulukışla, Samsun, Ordu, Bolu, Merzifon, Amasya, Tokat, Cide, Bafra, Ünye, Nallıhan, Zile, Kars, Bitlis, Doğubayazıt, Batman, Viranşehir çevrelerinde mevsim normalleri civarında, yurdun diğer bölgelerinde ise mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Uzun yıllar kasım ortalama sıcaklığı 8,9 derece iken, geçen ay ortalama sıcaklık 2,5 derece artarak, 11,4 dereceye yükseldi. 2021 yılı kasım ayı, son 50 yılın en sıcak dördüncü kasım ayı olarak gerçekleşti. Kasımda en düşük sıcaklık sıfırın altında 11 derece ile Kangal'da, en yüksek sıcaklık ise 32,1 derece ile Adana'da tespit edildi.

Hayvanları Koruma Kanunu'nda yapılan değişikliğin kabul edilmesiyle Türkiye'de pet shoplarda hayvan satışı yapılması yasaklandı. Pet shop sahiplerine ellerindeki hayvanları satmaları için verilen sürenin ise son 7 ayına gelindi. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, "Belki eskisi gibi satışlar olmayacak ama aynı kişiler size katalogdan sunum yapacak. Hatta internetten hayvan seçim olanağınız olacak. Dolayısıyla popülasyonu aşağıya indirmeye yönelik bir madde değişikliği olmadı" dedi. Türkiye'deki hayvanların daha sağlıklı bir hayat yaşayabilmesi için Hayvanları Koruma Kanunu'nda yapılan değişiklik 9 Temmuz 2021 tarihinde TBMM'te kabul edilerek yasalaştı. Yasayla birlikte pet shoplarda hayvan satışı yasaklandı. Petshoplara 1 yıl süre verilmesiyle 14 Temmuz 2022 tarihine kadar hayvan satılabilecek. Bu tarihten sonra evcil hayvan satışları internet üzerinden yapılacak. Hayvanlar kendi ortamında yaşamaya devam ederken, hayvanın fotoğrafları ve bilgilerini satıcı tarafından internete yüklenecek. Müşteriler, bu bilgileri inceleyip almaya karar verirse internet üzerinden alım gerçekleştirecek. Satıcı, hayvanı kendi ortamından getirip sahibine teslim edecek. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, hayvan satışının tamamen yasaklanmasını talep etti. 

Asya İklim Değişikliği Yatırımcı Grubu (Asia Investor Group on Climate Change, AIGCC) tarafından yayınlanan yeni analiz, Asya genelinde karbon tutma ve depolama (Carbon Capture and Storage, CCS) altyapılarının büyük ölçekte uygulamaya konabilmesi için süregelen finansal ve operasyonel engellerin onlarca yıl devam edeceğini ortaya koyuyor. Bu durum, sanayi kuruluşları tarafından öne sürülen ve CCS teknolojilerinin büyük ölçekte yaygınlaştırılmasını öngören senaryoların karşılanamayacağını gösteriyor. Asya’daki hükümetler ve şirketler, enerji dönüşümü planlarını desteklemek ya da net sıfır hedeflerine ulaşmak üzere gereken emisyon azaltımını sağlamak amacıyla gelecekte CCS teknolojilerine bel bağlıyor. CCS teknolojileri, elektrik üretimi ya da endüstriyel üretim kaynaklı karbondioksit emisyonlarının tutulması ile atmosfere salımı önlenen bu emisyonların taşınmasını ve kalıcı olarak yeraltında depolanmasını içeriyor.

Fransa Büyükelçiliği desteği ile Türetim Ekonomisi Derneği tarafından yürütülen Kadın Üreticilerin Sosyal ve Ekolojik Açıdan Adil Dönüşümünü Destekleme Projesi’nin temel amacı, işini sürdürülebilir ve daha yeşil hale getirmek için desteğe ihtiyaç duyan üreticilere çevrimiçi, kolay, erişilebilir materyaller ve derslerden oluşan bir e-öğrenme programı sunmak.  Bugün yani 14 Aralık 2021’de, 18:00-21:00 saatleri arasında yani şimdi İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor. Etkinlik programında KAD.İM belgeselinin gösterimi yapılacak. Gösteriminin ardından, belgesele dair soru cevap oturumu olacak. Ardından ‘Kadının Ekonomideki Yeri ve Türetim Ekonomisi’ başlığında bir panel düzenlenecek. Panelde kadın üreticilerin ihtiyaçları, döngüsel ekonomi ve mevcut durumla mücadeleleri hakkında konuşulacak. Kadın Üreticilerin Sosyal ve Ekolojik Açıdan Adil Dönüşümünü Destekleme Projesi’ne dair detayların ele alınacağı etkinlik herkesin katılımına açık olacak. Projedeki eğitimlere başvuru yapmak ve yeni projenin tanıtım etkinliğine katılmak için Türetim Ekonomisi Derneği web sitesi turetimekonomisi.org ziyaret edilebilir veya sosyal medya hesaplarından bağlantılara erişilebilir.