Mississippi Nehri tersine aktı

-
Aa
+
a
a
a

ABD’nin Louisiana eyaletini vuran İda Kasırgası’nın şiddetiyle Mississippi Nehri bir süreliğine tersine aktı.

Hürriyet
Gezegenin Geleceği: 2 Eylül 2021
 

Gezegenin Geleceği: 2 Eylül 2021

podcast servisi: iTunes / RSS

ABD'nin güney kıyılarına ulaşan ve Louisiana eyaletinde etkisini gösteren Ida Kasırgası, 240 km hızla ABD anakarasını vuran en güçlü beşinci kasırga olarak tarihe geçti. Kasırga nedeniyle eyalette 1 milyondan fazla kişi elektriksiz kaldı. Bu sorunun haftalarda sürebileceği tahmin ediliyor. Eyalette arama kurtarma çalışmaları için 5 bin ulusal muhafız görevlendirildi. CNN'e göre, ülkenin dört bir yanından 25 binden fazla işçi de eyalette onarım çalışmalarına katıldı. Hafta sonu ABD’nin Louisiana eyaletini vuran İda Kasırgası’nın şiddeti nedeniyle Mississippi Nehri’nin bir süreliğine tersine aktığı bildirildi. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), New Orleans’ın güneyinde Mississippi Nehri’nin pazar günü öğle saatlerinde kasırganın yarattığı şiddetli fırtına dalgası nedeniyle tersine aktığını tespit ettiklerini açıkladı. Meksika Körfezi’ne boşalan Mississippi Nehri, Ida’dan günler önce saniyede yaklaşık 8500 metreküp su boşaltırken, akış tersine döndüğünde saniyede yaklaşık 1150 metreküp suyun kaynağa doğru aktığı tespit edildi. Tersine akışın birkaç saat sürdüğü belirtildi. 2005 yılındaki Katrina ve 2012 yılındaki Isaac kasırgası sırasında da Mississippi Nehri’nin tersine aktığı açıklandı. Baton Rouge bölgesinde ağacın evin üzerine düşmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti. Yetkililer, arama ve kurtarma çalışmaları süresince ölü sayısının artabileceğini söyledi. Binlerce kişi Lousiana'yı terk ederken, kalanlardan kasırga bitene dek dışarıya çıkmamaları istendi. New Orleans Belediye Başkanı LaToya Cantrell, evlerini boşaltmış olan kişilerden yerlerinde kalmalarını, elektrik ve iletişim yeniden sağlanana kadar geri dönmemelerini istedi. İda kasırgası New York Manhattan’da da sel baskınlarına neden oldu Central Park’a bir saat içinde 10 cm yağmur düştü.

Dünya üzerinde kurşunlu benzin kullanımı geçtiğimiz temmuz ayı itibariyle tarihe karıştı

Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı (UNEP), şu anda dünya üzerinde kurşunlu benzin kullanan herhangi bir ülkenin kalmadığını duyurdu. Oldukça zararlı olan yakıt, neredeyse yüz yıldır havayı, toprağı ve suyu kirletiyordu. Kalp hastalığına, kansere ve felce neden olabilen yakıt, çocuklarda beyin gelişimi ile ilgili problemlerle de ilişkilendiriliyor. Yüksek gelirlere sahip pek çok ülke yakıtın kullanımını 1980'li yıllarda yasakladı. Kurşunlu benzini kullanan son ülke olan Cezayir ancak bu yılın Temmuz ayında kullanımı durdurdu. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, kurşunlu benzinin kullanımının tamamen sonlanmasını "uluslararası bir başarı öyküsü" olarak nitelendirdi. Guterres, "Kurşunlu benzin kullanımına son vermek, her yıl kalp hastalığı, felç ve kanserden kaynaklanan milyonlarca erken ölümü önleyecek. Zeka gelişimleri zarar görmüş çocuklar da böylelikle korunacak" diye konuştu. UNEP, 2002'den bu yana kurşunlu benzin kullanımını sona erdirmek için hükümetler, özel şirketler ve sivil topluluklarla birlikte çalıştı. UNEP Direktörü Inger Andersen, "Kurşunlu benzin, insanlığın toplumlarımızın her düzeyinde yaptığı hataları kısaca özeti" dedi. Ancak Andersen bu yakıtı ortadan kaldırmanın "insanlığın yaptığı hatalardan ders alıp düzeltebileceğini" de gösterdiğini söyledi. Darısı benzin, dizel ve bütün fosil yakıtların başına diyelim. Artık fosil yakıt yakmak bir çevre suçu. Çevre örgütü Greenpeace, "toksik bir çağın sonu" diyerek kurşunsuz benzinin piyasadan tamamen kalkması konusunda memnuniyetini dile getirdi. Ancak Greenpeace fosil yakıtlardan arınmış bir dünya için mücadelesini sürdürüyor.

Sarıkamış'ta yusufçuk böceklerinden renk şöleni

Türkiye'nin en yüksek yerleşim birimleri arasında yer alan 2700 rakımlı Kars'ın Sarıkamış ilçesi, son günlerde daha çok görülmeye başlayan Yusufçuk böcekleri ile renklendi. Son günlerde Keklik Vadisi, Çamaşır Dere, Suludere ve Acısu mevkiindeki sulak alanlarda ortaya çıkan kırmızı, mavi ve mor renkleriyle doğayı süsleyen yusufçuklar, fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmezi oldu. Her yıl bu mevsimde doğada daha çok görülmeye başlayan rengarenk yusufçuklar hem doğaya güzellik katıyor hem de tarıma zararlı canlılar ile beslendikleri için doğal dengenin sağlanmasına büyük katkı sağlıyor. KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, AA muhabirine, yusufçukların aslında çiftçinin dostu olmanın yanı sıra sivrisinek ile tatarcıklarla beslenen ve bunu da havada gerçekleştiren canlılar olduğunu söyledi.

Kars'taki sarıçam ormanlarına olan ilgi artmaya devam ediyor

Sarıçam ormanlarıyla çevrili Kars'ın Sarıkamış ilçesi, yaban hayvanı popülasyonuyla bilim insanlarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Yırtıcı türleriyle belgesellere konu olan ilçenin sarıçam ormanları, bozayı, kurt, vaşak, tilki, domuz gibi yaban hayvanlarının yanı sıra çeşitli kuşlara da barınma ve üreme imkanı sunuyor. Bölgede faaliyet yürüten KuzeyDoğa Derneği görevlileri ise bu olanakları değerlendirerek yurt içi ve dışından ilçeye gelen bilim insanlarıyla yaban hayvanlarını izleme, iz sürme, yakalama, kapan kurma gibi konularda çalışmalar yapıyor. Hırvatistan'ın Zagreb Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Josip Kusak da üzerinde araştırmalar yaptığı kurtların sahadaki izini sürerek fotokapanlarla da gece gündüz bu hayvanların hareketliliğini gözlüyor. KuzeyDoğa Derneği çok güzel araştırmalara vesile oluyor.