Mersin’de Doğa Derneği üye ve gönüllüleri leylek nöbeti tutuyor

-
Aa
+
a
a
a

Avrupa ve Afrika arasında göç eden kuşların güzergahı üzerinde bulunan Mersin’de Doğa Derneği üye ve gönüllüleri leylek nöbeti tutuyor

Fotoğraf: Doğa Derneği
Gezegenin Geleceği: 31 Ağustos 2021
 

Gezegenin Geleceği: 31 Ağustos 2021

podcast servisi: iTunes / RSS

Mersin, Avrupa ve Afrika arasında kuşlar için önemli göç yolları üstünde. Özellikle süzülerek göç eden uzun kanatlı leylek, küçük akbaba, kartal, şahin, atmaca, turna gibi kuş türleri göç yolculuğu sırasında dinlenme ve beslenme yerlerine ihtiyaç duyuyor. Özellikle geceleri tünemek için yüksek yerler gerekiyor ve bu nedenle kuşlar elektrik direklerine konuyor. Direkler izole edilmediği için direklere konduğunda elektriğe çarparak ölüyorlar. Bu durumun bir örneğinin Ağustos ayında Mersin’de yaşandığı Doğa Derneği tarafından tespit edildi ve hızlı bir şekilde önlem alınması için müdahale edildi. Mersin’de Doğa Derneği üye ve gönüllüleri leylek nöbeti tutuyor Ağustos ayı başında, Derneği üye ve gönüllüleri Mersin bölgesindeki elektrik direkleri etrafında leylek ölümleri tespit etti. Doğa Derneği yetkilileri izolasyon için bilgilendirdi ve izole edilmesi gereken direkleri tespit etti. Bir yandan da derneğin üye ve gönüllüleri alanda nöbet tutmaya başladı. Özellikle leyleklerin gecelemek için yüksek yerlere konma zamanında 3 m uzunluğunda ve uçlarında poşetler bağlı sopaları sallayarak ve düdük çalarak leyleklerin sorunlu elektrik direklerinde konarak çarpılmalarını önlemek için direk diplerinde her gün leylek nöbeti tutuldu. Gönüllüler leylek nöbeti tutarken, Mersin Doğa Koruma Milli Parklar Şubesi ve Mersin Toroslar Elektrik Dağıtım şirketi ile görüşmeler yapılarak acil çözümler geliştirildi. Resmi prosedür duyarlılıkla başlatılarak tespit edilen elektrik direklerinin izolasyonu için çalışmalar başlatıldı. Bir hafta içerisinde, izolasyon için prosedür çalışmaları tamamlandı ve tespit edilen elektrik direkleri izolasyonu ve kuş kovar denilen reflektörler asılmaya başlandı.

Grönland'daki buz tabakası her geçen gün daha fazla küçülüyor

Yeşil Gazete’de yer alan habere göre, NASA’da görevli bilim insanı Josh Willis, Grönland üzerinden yaptığı bir uçuşta buz tabakasındaki devasa erimeyi gözlemledi. Mashable’a bir demeç veren Willis, “Bilinmesi gereken en önemli şey tüm büyük erime olaylarının son yirmi yıl içerisinde gerçekleştiği. Çünkü Grönland’taki erime, insanın iklime müdahalesi nedeniyle her on yılda daha aşırı hale geliyor” dedi. Arktik’teki bilim insanları Grönland’ın son birkaç on yılda 350 yılda olduğundan daha hızlı eridiğini keşfetti. Buz tabakası her geçen gün daha fazla küçülüyor. Ağustos ortasındaki sıcak dalgası sırasında Teksas’ın üç katı büyüklüğünde buz tabakası eridi. İklim ısındıkça ve sıcak dalgaları aşırı hale geldikçe adanın tipik olarak soğuk olan zirvesinde dahi erime yaşanmaya başlandı. Bu yaz da Grönland ciddi sıcak dalgalarından etkilendi. Hatta zirveye tarihte ilk kez yağmur yağdı. Güneybatı Grönland üzerinde uçuş yapan ve “Indiana Jones uçağı” olarak bilinen büyük bir DC-3 pervaneli uçaktan fotoğraflar çekildi. Koyu mavi alanlar erimiş su havuzlarını gösteriyor. Daha açık mavi alanlar ise karın suya doyduğu “kar bataklıklarına” ait. Bu eriyik genellikle okyanusa doğru uçsuz bucaksız nehirler oluşturarak akıyor. Willis ve NASA’daki ekibi aslında anakaradaki erimeyi araştırmak için uçmuyorlardı. Ekip, Oceans Melting Grönland misyonunun bir parçası olarak şu anda ısınan okyanusun dünyanın en büyük buz kütlelerini nasıl erittiğini ölçmek için dev adanın kıyılarındaki denizlere sensörler bırakıyor. Ancak ekip daha fazla ekipman almak için Grönland’a uçarken buz kütlesindeki devasa azalışa şahit oldu. Kaptanları Jim Haffey daha önce bu ölçekte bir erime görmediğini söyledi. 

Heybeliada'daki tarihî plajın doğal yapısı ranta kurban ediliyor

Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz’ın haberine göre,  Mülkiyeti Darülaceze’ye ait olan 120 yıllık tarihi Sadık Güzel Osman Plajı, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün denize çivileme atladığı yer olarak biliniyor. 2001’den beri Green Beach adıyla tarihi plajı işleten İsmail Cevahir, 30 Eylül 2019’da plajda için “basit onarım ve tadilat” izni alındı. İznin ardından 114 ada, 1 parseldeki, 13 bin 782 m2 alanda ağaçlar kesildi, tamamının hafriyat yapılmasıyla şantiye alanına çevrilerek kotlar değiştirildi. Yurttaşların tepkisi üzerine Ekim 2019’da Adalar Belediyesi, “Yapı tahdit” tutanağı düzenleyerek projeyi durdurdu. Şirket de kesilen erguvan, ayva ve söğüt ağaçlarının yerine palmiye ağaçları dikeceğini söyledi.  Projeler durdurulmasına rağmen iki plajda da çalışmanın devam ettirilerek dokunun bozulduğu ortaya çıktı. Tarihi Sadık Güzel Osman Plajı'nda durdurulan proje şirketin girişimleriyle yenilenip Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onaylandıktan sonra geçen sene sonbaharda tekrar çalışmaya başlandı. Aquapark, havuz dahil birçok yapılaşma tamamlandı. Asaf Plajında ise en son 24 Temmuz 2021’de bu sefer çuvallara çimento konulup denizin doldurularak üzerine kum döküldüğü kaydedildi. İki plajın son görüntüsü karşısı tepkili olan ada sakinlerinden avukat Mustafa Lütfi Kıyıcı, alanın adım adım yok edildiğini vurgulayarak, “Kıyı kenar çizgisine müdahale ediliyor. Kıyı kenar dolduruluyor. Kıyılarımız gitti. Tüm kurumlar kıyı yağmasına göz yumuyor. Ecrimisil denilen ceza unsuru kira sözleşmesi gibi kullanılıp yasalar çiğneniyor. Kira kontratları yok. ‘Biz cezasını ödedik’ deyip devam ediyorlar. Kanun uygulanmıyor. Yasayı yok saymak suçtur. Şezlonglar buralara konuldu. Eski hali arasında dağlar kadar fark var. Korkunç” dedi.