Maraş'ta güneş enerji santralı kuruldu: Belediyeye 1.4 milyon TL tasarruf sağlayacak

-
Aa
+
a
a
a

Kahramanmaraş, “Belediyeler İçin Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliğine Yönelik Tedarik Projesi” kapsamında hayata geçen güneş enerji santralı 1 MW kurulu güce sahip olacak ve yılda 1.4 milyon TL tasarruf sağlayacak. 

Gezegenin Geleceği: 1 Ekim 2020
 

Gezegenin Geleceği: 1 Ekim 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi güneş enerji santralı projesini hayata geçirdi. 6 milyon TL yatırım bedeliyle devreye alınan santral, Kahramanmaraş Merkez İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi içerisinde yer aldı. Projenin kurulu gücü ise 1 MW oldu. “Belediyeler İçin Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliğine Yönelik Tedarik Projesi” kapsamında hayata geçen güneş enerji santrali 1 MW kurulu güce sahip olacak ve yılda 1.4 milyon TL tasarruf sağlayacak. 

'İklim krizi kapımızdan içeri girdi'

İstanbul yoğun dolu ve yağmur yağışının etkisi altında kaldı. Giderek daha sık karşı karşıya kaldığımız aşırı hava olayları, iklim krizinin gündelik hayatımızın korkutucu bir şekilde parçası haline gelmeye başlamasının bir sonucu… Meteorolojik verilere göre aşırı hava olaylarına bağlı yaşanan meteorolojik afet sayısı 2000’li yıllardan beri belirgin bir artış göstermeye başladı. İklim krizinin neden olabileceği aşırı hava olayları ve yaratacağı yıkıcı etkiler konusunda uyarıda bulunan Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Gökhan Ersoy, İstanbul’da yaşanan yoğun dolu ve yağmur yağışı hakkında şunları söyledi; “Bir yandan salgınla mücadele ederken öte yandan tecrübe ettiğimiz aşırı hava olayları, iklim krizinin artık bizi kapıda beklemediğini, kapımızdan içeri girdiğini gösteriyor. Bir hafta kum fırtınası, ertesi hafta aşırı yağış ve akabinde gelen taşkınlarla ilgili haberleri izlemeye devam edeceğiz ama izlemekten daha fazlasını yapabileceğimizi biliyoruz. Küresel sera gazı emisyonlarını azaltmak için yapacağımız kömürden çıkış planları, temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına dönmek tek şansımız. Aşırı hava olayları gösteriyor ki karar vericiler sadece azaltım politikaları konusunda değil, iklim krizine karşı somut önlemler konusunda da atalet içinde.” 

Danimarka'dan örnek hedef

Danimarka 2030 iklim hedefine, emisyonlarında dünyadaki en iddialı hedeflerden biri olarak, %70 azaltım yaparak ulaşabileceğini söyledi. Geçtiğimiz yıl, meclisteki partiler, Danimarka’nın seragazı emisyonlarını 1990 seviyelerine göre %70 veya 10 yıl içinde yaklaşık 20 milyon ton karbondioksit eşdeğeri oranında azaltmasını taahhüt eden bir yasayı kabul ettiler. Yayımlanan iklim planında ise hükümet, yeşil teknolojilere geçişin yıllık maliyetinin 2030 itibarıyla 16 ila 24 milyar Danimarka kronu getiri sağlayarak gayri safi yurtiçi hasılayı %0.7 ila %1.0 artırabileceğini öngördü. İklim Bakanı Dan Joergensen, “İddialı iklim hedeflerimiz maliyetsiz değil; ancak akıllıca bir yaklaşımla, hem iklimi hem de refahı karşılayabilmemiz için fatura küçültülebilir ve yönetilebilir” dedi.

Polonya, 2049'da kömür madenlerini kapatacak

Polonya hükümetinin ve madenci sendikalarının 2049 itibarıyla madenleri devre dışı bırakmaya yönelik dönüm noktası niteliğinde bir planı kabul etmesiyle ülke, kömüre olan yoğun bağımlılığını sona erdirmeye yaklaştı. Anlaşma, Polonya’nın AB iklim hedeflerine ulaşma yolunda ilerlediğini gösteriyor. Enerji ihtiyacının %80′ kömürden sağlayan Polonya, fosil yakıta en çok bağımlı AB üyeleri arasında yer alıyor ve geçim kaynaklarını kaybetmekten korkan 80 bin kömür madencisi var. Ancak sendikalar, son madenin kapatılacağı 2049 yılına kadar kömür sektörünün sübvansiyonlarla ayakta kalmasını sağlayacak bir hükümet planını kabul etti. Kömür Madencileri Dayanışma Sendikası Başkanı Dominik Kolorz, Polonya’nın güneyindeki kömür merkezi Katowice’de gazetecilere “Polonya Cumhuriyeti tarihindeki en önemli endüstrilerden birinin tasfiyesini imzaladık” dedi. “Kömür madenlerinde çalışan hiç kimse işini kaybetmeyecek,” diyen Kolorz, anlaşmanın madencilerin emekli olana kadar istihdam edilmesini veya erken işten çıkarmalar durumunda kıdem paketlerini garanti ettiğini açıkladı.

18 kızıl geyiğin vurulması için açılan ihale iptal

Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü Eskişehir Şube Müdürlüğü’nün 18 kızıl geyiğin vurulması için açtığı ve 17 Temmuz’da Eskişehir 1. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı verdiği av ihalesi iptal edildi.  İhale, kentin altı farklı bölgesinde toplamda 18 geyiğin ölümüne neden olacaktı. İhale için 513 bin lira da muhammen bedeli çizilmişti. Mahkeme, itiraz yolu açık olmak üzere kızıl geyik popülasyonunun devamı için ihalenin iptaline karar verdi.

Dipsiz Göl'ün 'yeni' suyunun rengi bulanık

Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’nda define kazısı sonucu yok edilen  Dipsiz Göl, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Gümüşhane Valiliği’nin yürüttüğü eylem planı kapsamındaki çalışmalarla yeniden eski haline döndürülmeye çalışılıyor. Eriyen kar ve yağışlarla dolması beklenen gölde istenilen sonuç alınamayınca yakındaki bir dereden su takviyesi yapıldı. Milliyet‘in aktardığına göre, Dipsiz Göl’ün artık sadece su birikintisi olduğunu söyleyen göl uzmanı Doç. Dr. Erol Kesici şunları söyledi:  “Dipsiz Göl’ün eski haline geldiğinden bahsediliyor. Dışarıdan su verilerek eski haline gelmesi mümkün değil. Suyun rengi çok bulanık bir halde. Bu durum bilime aykırı. Gölün her tarafını mahvettiler. Derisini yüzdüler, dokularını kaybettirdiler. Oranın artık sadece adı dipsiz. Göl kısmı gitti. Orası şu haliyle bir su birikintisi.” Kesici şöyle konuştu: “Çamurlu bir su orası. Dipsiz Göl, bu zamana kadar kokmuyordu. Bundan sonra kokacak orası. Gölün, alüvyonlu toprağı çıkarıldı, su böcekleri çıktı, kabuklu canlılar yok oldu. Su tutsa da artık göl özelliği yok. Doldurulan su oraya uyum sağlayacak mı? Doğal gölleri incelerken suyuna aynı insanın kan grubu gibi bakıyoruz. Göl değil havuz yaptılar orayı. Dipsiz havuz”  diye konuştu.