Kuzey Anadolu sel ve su baskınlarıyla boğuşuyor

-
Aa
+
a
a
a

Kuzey Anadolu, özellikle Batı Karadeniz, aşırı sağanak yağışlar nedeniyle sel ve su baskınlarıyla boğuşuyor.

Gezegenin Geleceği: 28 Haziran 2022
 

Gezegenin Geleceği: 28 Haziran 2022

podcast servisi: iTunes / RSS

Kuzey Anadolu, özellikle Batı Karadeniz, aşırı sağanak yağışlar nedeniyle il ve ilçelerde büyük hasara neden olan sel ve su baskınlarıyla boğuşuyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop için kırmızı kodlu uyarı verdi. Bu, hasar verecek bir olayın yaşanma riskinin yüksek olduğu anlamına geliyor. Atmosferde iklim değişikliği ile mevcut enerji arttıkça daha fazla buharlaşma daha fazla yoğuşma göreceğiz ve bunun sonucunda yağışlar yağı olmaktan çıkıp sel ve afete dönüşecek.

Los Angeles, iklim kriziyle mücadele çabalarının bir parçası olarak fosil yakıtları yerel düzeyde sınırlamayı amaçlayan bir harekete katıldı. Bu karar Los Angeles’ı yeni benzin istasyonlarının inşasını yasaklayan en büyük şehir yapabilir. Yetkililer, yeni fosil yakıt altyapısının gelişimini durdurmayı hedefleyen politikalar üzerinde çalıştıklarını söyledi. Los Angeles’ın gelişen politikası, araçlara bağımlı bir kent için önemli bir politika işareti. Başarılı olursa, Los Angeles böyle bir önlemi hayata geçiren en büyük şehir olacak. Darısı Türkiye’nin başına… Benzin istasyonları yasaklanmalı sadece elektrikli şarj istasyonlarına ve yenilenebilir enerjiye artık geçit verilmeli.

Erzincan’ın İliç ilçesinde siyanür sızıntısını itiraf eden altın madeni işletmesine, “en üst sınır”dan ceza verildi. Para cezası 16 milyon 441 bin lira. İliç’te, altın madeninde kullanılan siyanürü taşıyan boru patlamıştı. İddialara göre 20 ton siyanürlü su Fırat Nehri üzerinde kurulan İliç Barajı’na karıştı. Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı inceleme sonucunda boru hattından kaynaklanan sızıntının tesis sınırlarının dışına taşıp eğimli arazide aktığını tespit etti. Bakanlık alt kotta bulunan dere yatağında herhangi bir su akışı bulunmadığını, dolayısıyla kuru dere yatağına ulaşan herhangi bir kirlilik olmadığını öne sürdü. Bunun analiz raporlarıyla teyit edilebilmesi amacıyla çevre laboratuvarı tarafından gerekli analizler için numuneler alındı. Boru hattındaki solüsyonla kirlenen alanlara gerekli kimyasallarla müdahale edilerek, kirli malzeme toprak yüzeyden sıyrılarak, güvenli alana taşındı. Temizleme çalışmalarının yeterli olup olmadığının tespiti için 27 numune daha alındı. Şirkete adli para cezasının yanı sıra adli soruşturmanın yapılması için de başsavcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Makine Mühendisler Odası ise sızıntıya ilişkin yaptığı açıklamada İliç’de yaşananlar ilk kez olmadığını hatırlatırken, “Bu tür olaylarla ilgili Odamız tarafından yapılan açıklamalar ve çalışmalar incelendiğinde yaşananların, kamu çıkarlarından uzak, kaynakları, doğayı, halkı ve insanı esas almak yerine, yandaşı koruyan mevcut yanlış ekonomik politikalar devam ettiği sürece, devlet denetim mekanizmaları olması gereken yapı ve işleyişe kavuşturulmadığı sürece, kamu mekanizmaların yanında toplumsal denetim mekanizmaları çalıştırılmadığı sürece bu tür kazalarla karşılaşmaya devam edilecek” dendi. Nitekim Manisa Muradiye Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi’ndeki 3 fabrikanın siyanür ve sülfür atıklarını Karaali Köyü içinden geçen sulama kanalına bıraktığı iddia edildi. Kanal yanında faaliyet gösteren bir fabrikada çalışan 8 işçi gazdan zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. Karaali Köyü’nde çiftçilik yapan Suat Kabak, akşam saatlerinde köyde ağır bir kokunun yaşandığını ve kanala zehirli atıkların bırakıldığını belirterek “Akşam fabrikada 8 kişi zehirlendi, ovaya acımıyorlarsa insanlara acısınlar. Bağlarımızı sulamak zorundayız, bu su hem ürünleri kurutuyor, hem topraklarımızı zehirliyor. Yetkililerin ilgilenmesini istiyoruz.”dedi. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından SİT statüsü verilmiş Çeşme Altınkum Plajı’ndaki beach clup, doğaya zarar verdiği için çevreciler tarafından yargıya taşınmıştı. Görevlendirilen bilirkişi bölgede inceleme yaptı. Bilirkişi heyetinin mahkemeye vereceği rapor bölgenin geleceğini belirleyecek. Adana merkezli bir firma, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 6 metrekare portatif büfe, 21 metrekare ve cankurtaran kabini olmak üzere 1377 metrekare boş alanı beach clup, yapmak için yıllık 360 bin TL vererek kiraladı. Ancak, firma, iş makinaları ile 20 bin metrekare alan üzerinde inşaat başlatarak ardıç ağaçlarını, yasal koruma altındaki binlerce kum zambağını, kum tepeciklerini yok etti. Deniz içerisine beton döken firma konteyner getirerek denize akan plastik foseptik kuyuları kurdu. Yurttaşın denize girmemesi için alanı çitlerle kapatıldı giriş yasağı koydu. Açılan su kuyusu sondajı ise izinsiz olduğu için mühürlendi. Acaba böyle kaç usulsüzlük var kıyılarımızda da haberimiz yok. Yargıya taşıyanlar kamu hizmeti görüyor.

Greta Thunberg, Birleşik Krallık'ın ünlü festivali Glastonbury'de sahneye çıktı. 19 yaşındaki aktivist yaptığı konuşmada iklim kriziyle ilgili mesajlar verdi. "Dünya'nın biyosferi sadece değişmekle kalmıyor, çöküyor" diyen Thunberg, insanlığın "uçurumun kenarında" olduğunu söyledi. İsveçli çevreci, dünya liderlerine de iklim değişikliğine neden olan firmaları korudukları gerekçesiyle tepki gösterdi: “Liderlerin yalan söylemesi kabul edilebilir hale gelmekle kalmadı. Onlardan yapmalarını beklediğimiz şey de adeta artık bu.” Thunberg, konuşmasının sonlarında katılımcıların fark yaratma gücü olduğunu söyleyerek umut verdi: “En inanılmaz şeyleri yapabilecek durumdayız... Yeni bir yol seçmek, uçurumdan geri adım atmak için hâlâ zaman var. Umut aramak yerine, o umudu kendiniz yaratmaya başlayın.” dedi.