Kapanan Tepeoba madeninin ardından halk bölgenin rehabilite edilmesini talep ediyor

-
Aa
+
a
a
a

Balıkesir’de kapanan Havran Tepeoba bakır ve molibden Madeni alanının eski haline getirilmesini yani rehabilite edilmesini talep ediliyor.

Fotoğraf: Change.org
Gezegenin Geleceği: 21 Şubat 2020
 

Gezegenin Geleceği: 21 Şubat 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

İsmail Akpınar’ın başlattığı kampanya, Balıkesir’de kapanan Havran Tepeoba bakır ve molibden Madeni alanının eski haline getirilmesini yani rehabilite edilmesini talep ediyor. Change.org/Tepeoba adresinde yer alan kampanyada İsmail Akpınar “Şirketin, ciddi bir maliyet getirecek olan rehabilitasyon işleminden ve bu sorumluluğundan kaçmaması için bizler de takipteyiz” diyor. Rehabilitasyon kapsamında atık havuzunun doldurularak ve üzerine nebati toprak serilmesi ve ağaçlandırılması bekleniyor. Adres Change.org/Tepeoba 

Rize'de Hes geçici olarak durduruldu

Rize’de Alicik Hes projesine karşı devam eden kampanyada olumlu bir gelişme yaşandı. Dava süreci sona ermeden devam eden inşaat çalışmaları, halkın tuttuğu nöbetler, hukuki süreç ve imza kampanyası sonucunda geçici olarak durduruldu. Change.org/AlicikHes adresinde devam eden kampanyada ise imzalar 2000’i geçti. Handüzü Yaylası Kültür Varlıklarını Koruma Derneği, yeni gelişmeleri imzacılarla paylaşırken “18 Şubat itibariyle dere bütün makinelerden temizlendi. Dava devam etmekte, hassas bir süreç… Bu kazanımlar bizzat köylü vatandaşların emek, cesaret ve kararlılığının bir sonucu. Konu ile ilgili resmi, hukuki açıklamaları sadece Avukatlarımız Remzi Kazmaz, Eslem Ayhan ve Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği yapabilir. Bu süreçte bize destek olan, imza veren ve konuyu Türkiye gündemine taşıyan yerel-ulusal basınımıza da teşekkürler.” dedi. Rize Güneysu Gürgen Deresi üzerinde yapılması planlanan HES projesine karşı olan bu kampanya Change.org/AlicikHes adresinde devam ediyor. 

Havai fişeklere tepki artıyor

Hayvanlar ve çevreye verdiği zararlar nedeniyle havai fişeklere yönelik tepkiler artıyor. İstanbul’da havai fişeklerin yasaklanması için geçtiğimiz haftalarda başlatılan kampanyada imzalar 50 bine yaklaşırken, Antalya’da da havai fişeklerin yasaklanması için yeni bir kampanya başlatıldı. Seval Yıldırımlar’ın başlattığı, Change.org/AntalyaHavaiFisek adresinde yer alan kampanyada şu ifadelere yer veriliyor: “Havai fişek ve benzeri patlayıcı, parlayıcı ve yanıcı maddeler; hayvanların, bilhassa kuşların ölümüne neden olmakta. Ölüm saçan bu kutlama alışkanlığı nedeniyle hayvanların ölümüne ve yaralanmasına müsaade edilmemeli. Başka bir canlıya zarar verecek hiçbir eylem, bir kutlamanın parçası olamaz.” Seval Yıldırımlar, çözüm önerisi olarak Hayvanlara, doğaya ve insan sağlığına zarar vermeyecek olan lazer gösterileri gibi çağımıza uygun alternatif yöntemlere yönelmeyi öneriyor. Siz de bu kampanyaya destek vermek isterseniz Change.org/AntalyaHavaiFisek adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Halk çöp tesisine karşı

Ordu'nun Çaybaşı ilçesine bağlı İlküvez Yaylası'nda halk, büyükşehir belediyesi tarafından kurulan çöp tesisine direnmeye devam ediyor. Nazlı Özkan, bu direnişe destek vermek için Change.org’da bir kampanya başlattı. Change.org/ilkuvezYaylasi adresinde devam eden kampanyada Nazlı Özkan, diyor ki: ‘’İlküvez Yaylası, Karadeniz'in insan eli değmemiş, doğallığından ödün vermemiş, insanlarına tertemiz havası, suyu, toprağıyla hayat vermiş bir yerleşim yeriydi. O yaylanın topraklarına çöp yığınağı olmak layık görüldü. 35 gündür, hasta, yaşlı herkes direniyor. Bizim gitmesek de köyümüz olan, gezmesek de yaylamız olan yerler oralar. Doğa biz ona nasıl davranırsak onun karşılığını verecek. Suçu olmayan güzelim yerlere akan kirli sular her birimizin eviniz ulaşmıyor olsa da, sessiz kalmayalım bu kirletilmeye. Karadeniz'in dokusunun korunmasına, İlküvez yaylasının birikecek metan gazından kurtulmasına, sularının yine tertemiz akmasına, hayvanların doğal ortamlarında doğal yaşamlarına dönmesine destek olmak istiyorsan lütfen bu kampanyamı imzala.” Bu çağrıya yanıt vermek isterseniz Change.org/ilkuvezyaylasi adresinden kampanyaya ulaşabilir, imzanızı ekleyebilirsiniz. 

Berna Laçin'den tek kullanımlık plastiklere karşı kampanya

Ünlü oyuncu Berna Laçin’in başlattığı, tek kullanımlık plastiklerin yasaklanmasını talep eden kampanyada imzalar 60 bine yaklaştı. Change.org/tekkullanimlikplastik adresinde yer alan kampanyada 60 bin kişi Türkiye’de tek kullanımlık plastiklerin gezegenimize verdiği zararlardan endişeli. Berna Laçin, kampanya metninde bu uygulamanın mümkün olduğunu söylüyor, Avrupa Birliği’nde 2021’den itibaren tek kullanımlık plastiklerin yasaklanacağını hatırlatıyor ve Türkiye olarak, doğayı daha iyiye götürecek fikirlerle, başka ülkelerin işbirliğini talep eden taraf olmamız gerektiğini söylüyor. Adresi Change.org/Tekkullanimlikplastik 

Mesudiye'de de HES'e karşı kampanya

Change.org/MesudiyeHES adresinde ise Mesudiye’de HES’lerin bugüne dek verdiği zararlara dikkat çekiyor ve daha fazla HES yapılmasına karşı çıkıyor. Kampanyayı başlatan Burak Açıkgöz: “Ordudan uzaklaşınca yeşilin yaylasına Mesudiye'de HESler daha öncesinde birçok nehrimizi kuruttu. Ekolojik dengemizi sarstı. Doğamız katledildi. Katlediliyor. Mesudiye'de çok az nüfus var yerleşim ise seyrek. HES’ler sağladığı yararların dışında pek çok zarara da sahip ve genellikle inşa edilecekleri alanlarda istenmiyor. Bu durum HES’ler neden istenmiyor sorusunu da beraberinde getirmekte çünkü yöre halkı HES’lerin yarardan çok zarar getireceği düşüncesinde.” HES’lerin ne gibi zararları olduğunun da açıklandığı kampanya metnine Change.org/MesudiyeHES adresinden ulaşabilirsiniz.