Kalifornia'da yeni bir orman yangını dalgası başladı

-
Aa
+
a
a
a

Olağandışı sıcaklıklar ve kuraklık güçlü rüzgarlarla birleştiğinde ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yeni bir orman yangını dalgasını ateşledi.

Gezegenin Geleceği: 21 Ocak 2021
 

Gezegenin Geleceği: 21 Ocak 2021

podcast servisi: iTunes / RSS

Olağandışı sıcaklıklar ve kuraklık güçlü rüzgarlarla birleştiğinde ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yeni bir orman yangını dalgasını ateşledi. Ulusal Hava Durumu Servisi eyaletin büyük bir bölümünde orman yangını için en yüksek uyarı seviyesi olan kırmızı bayrak uyarısı çıkarmıştı. Yangınların henüz ocak ayındayken başlaması Kaliforniya’da artık bir yangın mevsiminin olmadığını gösteriyor. The Guardian’ın aktardığına göre Kalifornia Yangınla Mücadele’den Issac Sanchez, “Artık bir ‘yangın mevsimi’ değil “yangın yılı” görüyoruz, herhangi bir noktada çıkabilecek büyük yıkıcı bir yangının beklentisi ve hazırlığındayız” dedi. 

Akkuyu'da patlama

Yeşil Gazete’de çıkan habere göre Mersin Akkuyu Nükleer Santrali bölgesinde saat 18.00 civarlarında bir patlama yaşandı. Patlama nedeniyle bölgedeki evlerde zarar meydana geldi. Mersin Valiliği konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Mersin Valiliği’nin yaptığı açıklama ise şöyle: ‘’İlimiz Akkuyu Nükleer Güç Santrali Bölgesinde bugün yapılan planlı patlatma sonucu patlamanın etkisiyle Büyükeceli bölgemizde ev ve seralarda meydana gelen zararların tespitine yönelik zarar tespit komisyonu kurulmuş olup gerekli çalışmalara başlandı. Bu çerçevede vatandaşlarımızın zararları tazmin edilecek. Konu her yönüyle incelenecek ve sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılacak’’ 

Covid-19'in insani maliyeti şiddetli

Dünya Ekonomik Forumu’nun kısa ve uzun vadeli riskleri tespit etmek üzere hazırladığı Küresel Riskler Raporu 2021 yayımlandı. Katılımcılar, kısa vadeli en büyük risklerin, COVID -19 gibi “salgın hastalıklar” ve salgının ekonomik etkisiyle “geçim krizi” olduğunu belirtti. Rapora göre, COVID-19’un insani ve ekonomik maliyeti şiddetli. COVID-19, yoksulluğu ve eşitsizliği azaltmada yılların ilerlemesini geriye götürmekle tehdit ediyor, sosyal uyumu ve küresel işbirliğini daha da zayıflatıyor. “Salgın hastalıklar” ve “geçim krizinin” yanında “beklenmedik hava olayları”,“siber güvenlik tedbirlerinin yetersiz olması”, “dijital dünyada eşitsizlik”, “ekonomide uzun süreli durgunluk”, “terörist saldırılar”, “gençlerde hayal kırıklığı”, “sosyal uyumun erozyona uğraması” ve “insan kaynaklı çevresel zarar”, gelecek 2 yılda gerçekleşmesi en yüksek 10 risk arasında yer aldı. Uzun dönemde etkisi yüksek temel riskler ise “kitle imha silahları”, “devletlerin çöküşü”, “biyolojik çeşitlilik kaybı”, “doğal kaynak krizleri”, “sosyal güvenlikte çöküş”, “çok taraflılığın çöküşü”, “sanayide çöküş”, “iklim değişikliğiyle mücadelede başarısızlık” ve “bilime karşı duruş” olarak sıralandı.

Doğalgazda yeni rekor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 19 Ocak tarihinde 280 milyon metreküplük doğalgaz tüketimiyle yeni bir rekor kırıldığını açıkladı. Kötü birşeye rekor denilir mi bilemedim. Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ‘rekor talebin rekor arzla’ kısıntı olmadan karşılandığını ifade etti. Türkiye’de yeni doğal gaz rezervlerinin açılmasına ilişkin Yeşil Gazete’ye değerlendirmede bulunan İstanbul Politikalar Merkezi İklim Değişikliği Çalışmaları Koordinatörü Ümit Şahin, doğal gazın ‘masum’ bir enerji kaynağı olmadığını hatırlatmıştı. Şahin, “Doğal gaz sanki bir fosil yakıt değilmiş gibi iklim hedefleri için kömürün yerine konulacak bir geçiş gazı olarak pazarlanıyor. Bu Türkiye’nin yaptığının iklim ile alakası yok ama iklim açısından bakılınca sanki doğal gaz iklim dostu gibi sunuluyor. Böyle olmadığını biliyoruz” ifadelerini kullandı. Şahin “En önemlisi de temiz bir enerji seçeneği gibi sununca karbonsuzlaşma için asıl yapılması gerekenlerin önü tıkanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Biden, Keystone'un ruhsatını iptal edecek

ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’ın görevdeki ilk günlerinde atacağı adımlardan birinin Keystone Boru Hattı ruhsatını iptal etmek olduğu belirtildi. CBC News’u aktardığı habere göre, Joe Biden’ın ilk gün adımlarından birinin Kanada ve ABD’de 2010 yılında devreye alınan, Kanada ham petrolünü Meksika Körfezi’ne taşıyan Keystone Petrol Boru Hattı ruhsatını iptal etmek olduğu kaynaklar tarafından doğrulandı. İklim aktivisti Greta Thunberg de Biden’ın atacağı bu adımla ilgili olarak “Bu harika bir başlangıç ve önemli bir ilk adım olur” dedi.

Isı kaybı ölçülecek

Binalardakı ısı kaybını tespit için geçen yıl 40’ın üzerinde şehri gezerek yaklaşık 50 bin binada termal kameralarla çekim yapan bir Boya firması Isı Kaybı Ölçüm Ekipleri, tekrar yola çıkıyor. Projenin ikinci etabında Türkiye’nin 30 şehri daha ziyaret edilerek, ısı kaybı ölçüm raporları bina sakinleri ile paylaşılacak. Geçen yıl ekipler raporlarını bina yönetimlerine aktararak bina sakinlerinin önemli ölçüde tasarruf ederken, evlerinde konforlu ve sağlıklı bir yaşama alanına sahip olmaları için en uygun ısı yalıtım sistem çözümlerini sundu. 

Türetim Ekonomisi Derneği tarafından yürütülen, sosyal ve ekolojik açıdan adil üretim yapan kadın topluluklarından hareketle daha adil bir ekonomiyi savunan KAD.İM Projesi kapsamında Önemsiyoruz Sosyal Girişimi kurucusu Gözde Şekercioğlu ile Ortak Amaç İçin Dayanışma etkinliğini, 30 Ocak 2021, 19:00-21:00 saatleri arasında Zoom üzerinden gerçekleştirecek. Etkinlikte katılımcı karar alma, birbirinden öğrenme ve verimli ilerleme nasıl mümkün olduğu; bir topluluğu bir araya getiren değerler üzerine konuşulacak. Etkinliğe Türetim Ekonomisi Derneği ve KAD.İM Projesi sosyal medya hesapları üzerinden erişilebilir.