Kafessiz Türkiye: Kafes Eziyetine Hayır De!

-
Aa
+
a
a
a

Yumurtası için yetiştirilen tavukların hapsedildiği zalim ve çağdışı kafes sisteminin ortadan kaldırılması için çalışan Kafessiz Türkiye kampanyası, hâlâ kafes yumurtasını terk edeceğini açıklamayan bir otelin Galata şubesi önünde eylem yaptı.

Fotoğraf: Birgün
Gezegenin Geleceği: 4 Ağustos 2022
 

Gezegenin Geleceği: 4 Ağustos 2022

podcast servisi: iTunes / RSS

Otelin Galata şubesi önünde toplanan Kafessiz Türkiye ekibi ve gönüllüleri tavuk maskesi takarak sessiz eylem gerçekleştirdi. Tavukların kafes eziyetinde çektiği acılara dikkat çekmek için kafes kullanılan eylemde tavuk maskesi takan katılımcıların kafese girmesi çevredekilerin ilgisini çekti. Eylem sırasında dağıtılan bildiride bir tavuğun kafeste yaşamaya çalıştığı alanın bildirinin basıldığı A4 kâğıdı boyutunda olduğu belirtildi. Tavukların ağzından yazılan bildiride şu ifadelere yer verildi:

Yumurtası için daha küçücükken kafese hapsedilmiş bir tavuğum. Burası çok sıkışık. Kanatlarımı açacak yerim yok. Temiz hava soluyamıyorum. Gözlerim, ciğerlerim yanıyor. Toprak yerine demir tellere basıyorum. Yemeğimi teller arasından yiyorum. Tellere sürtünmekten vücudum yaralandı. Tüylerim dökülüyor. Arkadaşlarım da çok stresli. Bazen bana saldırıyorlar ve kaçacak yerim yok. Ben de bir gün güneşi görmek istiyorum. Toprakta yürümek istiyorum. Kanatlarımı germek istiyorum. Buradan çıkmamın bir yolu var…

Kafessiz Türkiye, sessiz eylemin ardından yaptığı açıklamada otelin kafes yumurtası kullanmayı terk edeceğinin sözünü verene kadar eylemlerini tüm Türkiye’de sürdüreceklerini belirtti.

İspanya'da yeni yasa tasarısı kabul edildi

İspanya'da enerji tasarrufu kapsamında mağazalara klima ve ışıklandırma kısıtlaması içeren yeni yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi. AP'nin haberine göre, ülkede gaz tüketimini yüzde 7 oranında azaltma hedefini içeren enerji tasarrufu yasası kapsamında mağazalara bir dizi kural getirildi. Kasım 2023'e kadar uygulanması planlanan yeni yasal düzenlemeye göre, mağazalar klima kullanımında yaz aylarında 27 santigrat derecenin altına düşülmemesi ve kış aylarında ise 19 santigrat derecenin üzerine yükseltilmemesi kuralına uymak zorunda. Önlemler arasında mağazaların saat 22.00'den sonra vitrin ışıklarını kapatma zorunluluğu da yer aldı. 

ABD yangın felaketiyle mücadele ediyor

ABD’nin California eyaletinin kuzeyindeki Siskiyou bölgesinde başlayan McKinney yangını kısa sürede büyüyerek 21 bin hektardan fazla alanı kül etti. Araç içinde sıkışan 2 kişinin hayatını kaybetti. Yetkililer, Kuzey California Ulusal Ormanı’nda kontrolden çıkan ve yaklaşık 8.000 kişilik bir kasabayı tehdit eden yangının bu yıl eyaletteki en büyük orman yangını haline geldiğini ifade ediyor. Yangına 650’ye yakın itfaiye personeli havadan ve karadan müdahalede bulunuyor; ancak aşırı sıcak hava koşulları itfaiye ekiplerinin işlerini zorlaştırıyor. Çünkü California bu yıl önceki yıllardan biraz farklı olarak daha yoğun bir kuraklıkla ve sıcak havayla mücadele ediyor. 

Van'da nitelikli buğday türleri geliştirilmesi için yeni proje

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü’nde görevli akademisyenler, bölgede kışa, kuraklığa, hastalıklara dayanıklı, zararlılardan az etkilenen, daha yüksek verim sağlayan, üretici ve müşterilerin iç ve dış pazar isteklerine uygun kalite ve nitelikteki buğday türlerinin ıslahı ve geliştirilmesi için proje başlattı. AA’nın haberine göre, rektörlük tarafından desteklenen proje kapsamında Bitlis, Muş, Van ve Ağrı’da 127 lokasyonda yetiştirilen kırmızı hevidik, beyaz hevidik, geverik, beyaz tir, kırmızı tir, kırmızı kırik, beyaz kırik, karakılçık, toptopik, köse, nanesor ve bahare buğdaylarının tohumlarını toplayan akademisyenler, analiz çalışmalarının ardından kampüsteki 5 dekar arazide ekim yaptı. Çevresel faktörlerden etkilenmemeleri için etrafı fileyle kapatılan alanda yetiştirilen ve kışlık yetiştirme sezonu boyunca özenle bakılan buğdaylar hasat edildi. Doğu Anadolu’nun zorlu iklim koşullarına dayanan ve en fazla verim sağlayan türlerin tespiti amacıyla yürütülen çalışmada karakılçık, kırik ve hevidik adlı yerel buğday çeşitlerinin yüksek kalite ve verim sağladığı belirlendi. Çalışma sonucu öne çıkan yerli tohumların çiftçilere önerilmesiyle hem verimin hem de buğday ekim alanlarının artırılması hedefleniyor.

Küresel ısınma konusunda tehlikeli eşik

Afrikalı liderlerin COP27’de, küresel ısınma üzerindeki etkisine rağmen petrol ve gaz rezervlerine erişmelerinin kendileri açısından gerekli olduğunu aktarmaları bekleniyor. Guardian tarafından görülen belgelere göre Afrika ülkelerinin liderleri, Afrika’daki fosil yakıtlara büyük yeni yatırımları yapabilmek adına Kasım ayında yapılacak BM iklim zirvesini kullanacak. Gaz için yeni keşifler ve Afrika’nın geniş petrol rezervlerinin sömürülmesi, dünyanın küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelere göre 1.5 derecede sınırlamasını neredeyse imkansız hale getirecek. Bununla birlikte, yükselen gaz fiyatları Afrika arzı olasılığını daha da cazip hale getirdi ve AB üyeleri de dahil olmak üzere gelişmiş ülkeler mevcut gaz kıtlığında bu tür gelişmeleri destekleyeceklerini belirttiler. Guardian, bünyesinde Afrika’daki birçok devleti bulunduran Afrika Birliği’nin hazırladığı bir belgeyi, birliğin bir toplantısı sırasında gördü. Beş sayfalık belge ve beraberindeki 25 sayfalık açıklama, birçok Afrika ülkesinin Kasım ayında Mısır’da yapılması planlanan COP27 BM iklim zirvesinde ortak bir tutumdan yana olduğunu gösteriyor. Belgede şöyle deniyor:

“Kısa ve orta vadede fosil yakıtlar, özellikle de doğalgaz, yenilenebilir kaynakların yanı sıra modern enerji erişimini genişletmede çok önemli bir rol oynayacak.”