İstanbul'da bayram tatilinde 1200 ton çöp toplandı

-
Aa
+
a
a
a

Bayram tatilinde İstanbul'da toplanan çöpün, 1200 ton olduğu açıklandı

Fotoğraf: DHA
Gezegenin Geleceği: 25 Temmuz 2022
 

Gezegenin Geleceği: 25 Temmuz 2022

podcast servisi: iTunes / RSS

İki hafta önce Kurban Bayramı tatilini İstanbul'da geçirenler sahil kesimleri, yeşil alanlar ve ormanlara akın etti. Ziyaretçilerden geriye yine çöpler kaldı. Bayram tatilinde İstanbul'da toplanan çöpün, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 30 artarak 1200 ton olduğu açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ağaç ve Peyzaj AŞ Avrupa Yakası Yeşil Alan 1. Bölge Şefi Zehra Turan, "Sahil hatlarında, parklarda, korularda, ormanlarda ekip sayımızı artırdık. Yeşil alanlardan en çok plastik çöp, bardak, poşet bulundu. Daha önce maske vardı. Şu günlerde cam şişe atığı fazla olmaya başladı. Bunları geri dönüşüm olarak kullanıyoruz" dedi. Özellikle yangın riskine karşı önlem aldıklarına vurgu yapan Turan, "Parklarımızın içerisinde geri dönüşüm atık kutuları da var. Oralara cam şişelerin de atılmasını sağlıyoruz. Cam şişe, cam artığı, pet şişe gördüğümüz yerlerde personelimiz vatandaşlarımızı yangın tehlikesi ihtimaline karşı uyararak çöp poşeti dağıtıyor. Bu şekilde önüne geçebiliriz diye düşünüyoruz" diye konuştu. 

Trakya’da çiçekleri açarak, tarlaları sarıya boyayan ve çiftçinin ‘sarı gelin’ olarak adlandırdığı ayçiçeği tarlalarını ‘çayır tırtılı’ istila etti. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’deki ayçiçeği tarlalarında etkili olan tırtıl, bitkiyi kökten başlayıp yaprak ve çekirdek kısmına kadar yiyerek, büyük verim kaybına neden oluyor. Edirne'de Karaağaç Mahallesi'nde görülen çayır tırtılları, bitkinin neredeyse tamamını yiyerek zarar verdi. Hareket geçen İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, kent merkezi dahil olmak üzere Kurban Bayramı'nın 2'nci günü mesaiye başlayıp, tarlalarda inceleme yaptı. Yapılan açıklamada, şöyle denildi: "Yapılan incelemeler neticesinde, zararlının yaşam döngüsü dikkate alındığında zararlı ile mücadelede önümüzdeki birkaç günün üreticilerimizin zarar görmemesi için önem arz ettiğinden, kendi ayçiçeği tarlarında kontrollerini yaparak, zararlı ile karşılaşmaları durumunda en kısa zaman içerisinde yer aletleri ve insansız hava araçları (dron) kullanılarak vakit kaybetmeden ilaçlı mücadele yapmaları gerekmekte. İlaçlama yapan çiftçilerimizin tarlalarında yapılan kontrollerde önerilen deltamethrin 25 g./l. etken maddeli ilaçların zararlıyı tamamen öldürdüğü tespit edildi." Açıklamada ayrıca, "İlaçlı mücadele yapacak olan üreticilerimizin ayçiçeğin çiçek döneminde bulunması nedeni ile ilaçlama yapılacak bölgedeki arıcılarımızı bilgilendirmesi ve ilaçlamalarını arıların aktif olmadığı saatlerde yapması gerekmekte" ifadesine yer verildi. Sağlanan dronlarla tırtılla gece-gündüz mücadele edilirken, bazı üreticilerde kendi imkanları ile tarlalarını ilaçlıyor. 

Dünya Gazetesi’nden Mehmet Kara’nın haberine göre, Türkiye, nükleer enerjide bir aşamayı daha geride bırakıyor. Yapımı yıllardır süren, aynı sürede çok daha ucuza yenilenebilir enerji santralleri kurulacakken ve ülke ekonomisine vereceği zarar zarara rağmen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (Akkuyu NGS) 4. reaktörün temeli atıldı. Temel atma törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de katıldı ve Akkuyu NGS'de çalışmaların planlandığı gibi ilerlediğini söyledi. Enerji Bakanı Fatih Dönmez “Yani kurulu gücü toplamda 4 bin 800 megavat. Bu projeden yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üretimi gerçekleşecek” dedi. 

Burdur'a 13 kilometre uzaklıkta bulunan ve 1952'de Dr. Temuçin Aygen'i keşfettiği İnsuyu Mağarası, 1966'da 'Türkiye'nin turizme açılan ilk mağarası' özelliğini taşıyor. Zamanla mağara içerisindeki göllerde gözle görülür derecede çekilme ve kuruma oluştu. Bu durumun uzun vadede mağara içi ekosistemin bozulmasına neden olduğu tespit edildi. Mağara içerisindeki irili ufaklı 9 göl, kuraklık ve çevresinde yapılan bilinçsiz sulama nedeniyle kurudu. Büyük Göl ile Dilek Gölü'nün yanı sıra diğer ufak göllerin de eski halinden eser kalmadı. Göllerin kurumasındaki en önemli etkenin, yağışların azalması sonucu taban sularının aşağıya inmesinin olduğu belirlendi. 2016'da mağara ile ilgili acil durum eylem planı hazırlandı, ancak yapılan çalışmalarla göller eski haline dönmedi. Mağara, içerisindeki göller kurumasına rağmen ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam etti. İnsuyu Mağarası, Kurban Bayramı tatilinde de yoğun olarak ziyaret edildi. Bu süreçte çok sayıda yerli ve yabancı turist, mağarayı gezip doğa harikası sarkıt ve dikitleri görme fırsatı buldu. Antalya'dan İnsuyu Mağarası'nı görmek için gelen Hüseyin Özmen, "Burası doğa harikası, çok farklı ama göllerde su kalmamış. Üzüntü verici" dedi.

Karayipler’deki takımada ülkesi Bahamalar’da bir tankerden denize 113,56 metreküp petrol sızıntısı olduğu bildirildi. Bahamalar Başbakanı Vekili Chester Cooper tarafından yapılan açıklamaya göre bir petrol şirketi ile anlaşmalı olan The Arabian adlı tanker gemisinden George Town kasabasındaki Eski Donanma Üssü bölgesinde yakıt boşaltma işlemi yaptığı sırada denize petrol sızıntısı gerçekleştiği belirtildi. Başbakan Vekili Cooper tankerden sızan petrolün Great Exuma Adası’ndaki bir koyda biriktiğini söyledi. Yaşanan olay nedeniyle ilgili bakanla görüştüğünü belirten Cooper, sorunun çözümü için hükümetin tüm birimlerinin görevlendirilmesini tavsiye ettiğini açıklarken görevlilerin sorunu en kısa sürede çözeceğini belirtti.