İBB, Paris Anlaşması'nın beşinci yıldönümünü kutladı

-
Aa
+
a
a
a

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Paris Antlaşması’nın beşinci yıldönümünü Saraçhane’de bulunan belediye binasında kutladı.

Gezegenin Geleceği: 15 Aralık 2020
 

Gezegenin Geleceği: 15 Aralık 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Paris Antlaşması’nın beşinci yıldönümünü Saraçhane’de bulunan belediye binasında kutladı. Dünyanın dört bir yanındaki toplam 17 şehir, simgesel yapılarını yeşil renkte aydınlatarak; dünyanın 40 mega kentinin oluşturduğu C40 İklim Liderlik Grubu’nun organize ettiği etkinliğe katıldı. Etkinlik, iklim değişikliğiyle mücadele için 2015 yılında imzalanan ve 195 ülke tarafından kabul edilen Paris Anlaşması’nın beşinci yıldönümünü kutladı. Böylece İstanbul Paris Anlaşması’na verilen küresel destekte yerini aldı. ABD Başkanı Donald Trump, 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’ni Paris Anlaşması’ndan çekme niyetini açıkladıktan sonra, dünya çapında 50’den fazla şehir, anlaşmaya verdikleri desteği teyit etmek için sembolik yapılarını yeşil renkle aydınlatmıştı. O tarihten bu yana etkinlik devam ettiriliyor. Ancak Türkiye antlaşmayı onaylamayan dünyanın gerisinde kalan 7 ülkeden biri.

75 liderden iklim zirvesi

Birleşmiş Milletler, Birleşik Krallık ve Fransa’nın ortaklaşa ev sahipliği yaptığı 2020 İklim Zirvesi’nde 75 dünya lideri altı saat süren bir çevrimiçi konferansta bir araya geldi. Paris İklim Anlaşması’nın beşinci yıl dönümüne denk gelen 12 Aralık’ta düzenlenen etkinlikte liderler iklim kriziyle mücadele için karbon kesme planlarına ve iklim etkilerine uyum sağlamak için geliştirecekleri yöntemlere ilişkin taahhütlerini sundu. Avrupa Birliği ve Papa Francis’in de yer aldığı etkinliğe 75 dünya lideri katıldı. Ülkesini Paris Anlaşması’ndan çekilmeye zorlayan Donald Trump nedeniyle, toplantıda ABD temsil edilmedi. Ancak ocak ayında göreve başlayacak ABD’nin yeni devlet başkanı Joe Biden, görevdeki ilk 100 günü içerisinde iklimle ilgili önemli bir etkinlik düzenleyeceğini söyleyen bir bildiri yayınladı. Türkiye de toplantıya davet edilmedi. Etkinliğin açıklamasında “İklim değişikliğiyle mücadele etmek ve Paris Anlaşması’nı hayata geçirmek için yeni taahhütler vermeye hazır liderleri bir araya getiriyoruz” denildi. Etkinlikte konuşma yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, “Dramatik bir acil durumla karşı karşıya olduğumuzu hala inkar eden var mı?” diye sordu. Guterres, bütün ülkeleri iklim acil durumu ilan etmeye davet etti. Şu ana kadar 38 ülke iklim acil durumu ilan etti. Bu ilan, herhangi bir bağlayıcılığı olmamasına rağmen ülkelerin iklim konusunda etkili adımlar atacağı sözünü vermesi anlamına geliyor. Climate Home News’ten Chloé Farand’ın haberine göre Arjantin 2050 yılına kadar karbon nötrlüğünü sağlama taahhüdünde bulundu. Eğer Joe Biden, gelecek yılki seçim vaadini yerine getirirse G20 ülkelerinin yarısından fazlasının net sıfır hedefi olacağı anlamına geliyor. Avustralya, Suudi Arabistan, Rusya, Türkiye ve Brezilya zirvede bulunmayan ancak iklim krizine neden olan sera gazı emisyonlarını en fazla salan ülkelerdendi. Bu ülkeler iklim kararlığı göstermeyen ülkeler arasında yer aldı. Çin Başkanı Xi Jinping merakla beklenen konuşmasında ülkedeki kömür üretimi ve tüketiminin azaltılmasından bahsetmeden. Çin’in 2030 iklim planını kademeli olarak güçlendireceğini söyledi. Etkinliğin ortasında gazetecilerle konuşan Guterres, Çin’in kömür enerjisini kısıtlama veya denizaşırı kömür finansmanını durdurma taahhüdünün eksikliğinin hayal kırıklığı yarattığını söyledi. Guterres, “Biz ısrar etmeye devam ediyoruz. Her yerde yeni kömürlü termik santral inşa etmeme taahhüdü olmalı” ifadelerini kullandı. 

Niğde'de maden şirketi ikinci tesisi kurmak istiyor

Niğde Ulukışla Tepeköy‘de altın arama işlemi yapan madencilik şirketi, siyanür havuzundaki sızmayı önleyememesi bölgede tarımla uğraşan köylüleri zor durumda bıraktı. Öte yandan, maden şirketi bölgede ikinci bir tesis kurmak istiyor ve insan sağlığını tehdit eden herhangi bir sorunun olmadığını iddia ediyor. Milliyetçi Hareket Partisi  Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı da TBMM’de yaptığı konuşmada konuyu gündeme taşıdı. Konuyla ilgili köy muhtarlığı adına açıklama yapan avukat Fahri Ertul, ‘’İkinci cevher ayrıştırma tesisinin kurulumu ile ilgili Niğde İl Özel İdare Başkanlığı tarafından yapılan imar revizyonu Aksaray İdare Mahkemesinde yargıya taşınmış, yapılan keşif ve akabinde hazırlanan bilirkişi heyeti raporu ile revizyon işleminin hukuka aykırı olduğuyla ilgili rapor tanzim edildi. Siyanür havuzlarından tarım arazilerine sızan su ile ilgili olarak Ulukışla Cumhuriyet Başsavcılığı ile Ulukışla Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından tayin edilen bilirkişilerin hazırladığı raporlar ile sızan suda siyanür ile ağır metallerin olduğuna dair rapor ilgili mahkemelere ulaştı. Mahkeme süreci devam etmekte. Bu çevre katliamının devam etmesi halinde Tepeköy halkına ve çevreye telafisi mümkün olmayan zararlar açacağı görülmekte.”  dedi.

Kaputaş Plajı'nda deniz turkuaza büründü

Antalya’nın Kaş ilçesinde etkili olan yağış dolayısıyla ünlü Kaputaş Plajı'nda deniz turkuaz renk aldı. İlçede etkili olan yağışın ardından yağmur suları kanyondan geçerek ünlü Kaputaj Plajı'nda denizle buluştu. Salgın nedeniyle hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağından muaf olan turistler, eşsiz manzaranın fotoğraflarını çekti.