Gökpınar Gölü'nün korunması için başlatılan kampanya başarıya ulaştı

-
Aa
+
a
a
a

Sivas Gökpınar Gölü’nün korunması için başlatılan kampanya başarıya ulaştı.

Gezegenin Geleceği: 10 Temmuz 2020
 

Gezegenin Geleceği: 10 Temmuz 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

Change.org/GokpinarGolu adresindeki kampanyaya 10 bine yakın kişi imza atmış ve planlanan bungalov ev projesinin iptalini, Gökpınar Gölü’nün koruma alanı ilan edilmesini talep etmişti. Atılan imzaları iki hafta önce Sivas Valiliği’ne teslim eden Gökpınar Gölü Korunmalı Platformu, güzel haberi duyurdu: “Çok önemli bir başarıya, çok önemli bir sürece katkıda bulundunuz. Çok teşekkür ederiz. Gökpınar Gölü’nün  “Doğal Sit Alanı” olarak koruma altına alınmasına karar verildi. “Gökpınar Gölü Korunmalı, Hem de Tüm Doğallığıyla” başlığı altında başlattığımız kampanya, her kesimden birçok kişinin desteğini aldı. Change org’da açtığımız imza kampanyasına kısa sürede binlerce katılım oldu. Birçok insan yorumlarıyla, değerlendirmeleriyle konuyu olgunlaştırdı, ufkumuzu genişletti. Pek çok basın yayın organı, yazar hem haber olmasını sağladı hem de Gökpınar’ın korunması yönünde tavrını ortaya koydu.  Sosyal medyada binlerce yorum yapıldı, paylaşıldı. Tümü Gökpınar’ın korunmasını istedi ve çabalara destek verdi. Bu çabalar politikacılar, Belediye, Valilik ve Bakanlık düzeyinde de yankı buldu. Diyaloglar gelişti. Çözüm önerileri tartışıldı. Sonuçta Gökpınar’ın korunması ortak irade haline geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptırdığı çalışmalarda bizimle aynı sonuçlara varmış, Gökpınar Gölü’nü tehdit eden faktörlere dikkat çekerek sürecin ivedi şekilde kontrol altına alınabilmesi için alanı “Potansiyel Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” kapsamında değerlendirdi ve “Doğal Sit Alanı” olarak koruma altına alınmasına karar verdi. Yapılacak bu bilimsel çalışma ve tescil süreci sonuçlanana kadar ise alanın doğal yapısına etki edecek herhangi bir müdahalede bulunulmaması konusunda ilgilileri uyardı. Kuşkusuz süreci dikkatle ve özenle izlemeye, diyalogları sürdürmeye ve katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Ve hep birlikte olacağız. Bu büyük başarıya katkı veren herkese tekrar sonsuz, sınırsız teşekkürlerimizle”

Tunceli'de dağ keçileri avlanacak

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü'nün, Tunceli’de dağ keçilerini avlatmak için ihale açtığı haberleri üzerine Change.org’da ihalenin iptalini talep eden bir kampanya başlatıldı. Change.org/DagKecilerineDokunma adresindeki kampanya metninde Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen’in, konuya ilişkin değerlendirmelerine yer verildi. Hasan Şen, Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne göre Tunceli coğrafyasında bulunan çengel boynuzlu dağ keçileri ve Bezuvarların nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve kesin olarak koruma altına alınması gereken hayvanlar olduğunu söylüyor. Avcılık ihalesinin uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunun ifade edildiği kampanyada, ihalenin bir an önce iptal edilmesi talep ediliyor. Bu kampanyaya imza atmak için Change.org/DagKecilerineDokunma adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Galata Kulesi restorasyonu ertelendi

Galata Kulesi restorasyonunun ebabillerin üreme dönemine gelmesi nedeniyle kuşların yaşamını tehdit ettiğinin ortaya çıkması üzerine Simurg Kuş Yuvası Derneği, hızlı bir şekilde kampanya başlatmış ve Change.org/GalataninKuslari adresindeki kampanyayı 11 binin üzerinde kişi imzalamıştı. Simurg Kuş Yuvası Derneği yetkilileri ve Doğa Koruma Milli Parklar Yetkilileri, Bakan Yrd. Ahmet Misbah Demircan ve Bilim kurulu ile değerlendirme yapıldı. Sonucunda acilen iskelenin kaldırılması kararı alındı. Simurg bilim kuruluna katılacak ve restorasyon sırasında mevcut kuş yuvaları olduğu gibi korunacak. Müzede Galata’nın kuşlarına da yer verilecek.  Dernek “İlk günden beri yanımızda olan ve verdikleri danışmanlık için Change.org ekibine, bu başarının bu kadar kısa sürede elde edilmesinde emeği geçen herkese ve değişime inanıp imza veren her birinize ayrı ayrı teşekkürler.“ diye açıklama yaptı.

Bir kampanya da Muğla için

Geçtiğimiz yıl Murat Dağı’nın maden faaliyetlerine açılmaması için kampanya yürüten ve kampanyasını başarıya ulaştıran Yavuz Alnıak, yeni bir kampanya daha başlattı. Bu kez talebi Muğla’nın Köyceğiz ilçesi’ne bağlı Gökçeova Gölü'nün çevresindeki madencilik faaliyetlerinin durdurulması. Change.org/Gokceova ardesinde yer alan kampanyada Yavuz Alnıak, Gökçeova Gölü'nün güneyinde yükselen Altınsivrisi’nin, eteğindeki maden ocağı yüzünden yok olmak üzere olduğunu söylüyor ve Gökçeova Gölü'nü besleyen derenin kaynağının da bu dağdan geldiğinin altını çiziyor. Dağın dinamitlerle patlatılmasının ormana ve Göl’e zarar verdiğini söyleyen Yavuz Alnıak, “Lütfen bu kampanyayı imzalayarak bu katliama engel ol” çağrısında bulunuyor. Kampanyaya imza atmak isterseniz Change.org/Gokceova adresini ziyaret edebilirsiniz.