Gezegenin Geleceği: 19 Eylül 2019

-
Aa
+
a
a
a

Ekoloji Birliği, olağan yürütme kurulu toplantısını Kazdağı’nda altın madenciliğine karşı verilen mücadeleye destek olmak amacıyla Çanakkale‘ de gerçekleştirdi. Yürütme kurulu üyeleri, ülkedeki yerel mücadeleleri özellikle de Kazdağlarında uzun süredir verilmekte olan altın madenciliği mücadelesini görüştü. Birliğin açıklamasında “Bölgedeki tüm yaşam savunucularının bir araya gelmesi gerektiği, özellikle yerel halkın ve köylülerin mücadelenin önünde olmasının mücadeleyi başarılı kılacağı” vurgusu yapıldı.

Fotoğraf: Yeşil Gazete
Gezegenin Geleceği
 

Gezegenin Geleceği

podcast servisi: iTunes / RSS

Ekoloji Birliği, olağan yürütme kurulu toplantısını Kazdağı’nda altın madenciliğine karşı verilen mücadeleye destek olmak amacıyla Çanakkale‘ de gerçekleştirdi. Yürütme kurulu üyeleri, ülkedeki yerel mücadeleleri özellikle de Kazdağlarında uzun süredir verilmekte olan altın madenciliği mücadelesini görüştü. Birliğin açıklamasında “Bölgedeki tüm yaşam savunucularının bir araya gelmesi gerektiği, özellikle yerel halkın ve köylülerin mücadelenin önünde olmasının mücadeleyi başarılı kılacağı” vurgusu yapıldı. Yürütme kurulu, toplantıda ayrıca tüm ülke çapındaki mücadeleye dikkatleri çekmek amacıyla, meclis toplantılarında bileşenlerin de talebi doğrultusunda, Ankara’da “Ekoloji” odaklı bir miting yapma kararı aldı. Çanakkale Belediye Başkan yardımcısı İrfan Mutluay ile de görüşen yürütme kurulu üyeleri geceyi Kirazlı Su ve Vicdan Nöbeti alanında geçirdi. Çadır direnişçileri ile gerçekleştirilen forumda mücadele deneyimleri paylaşıldı. Kirazlı-Balaban’dan sonra Çan Etili Köyü’ne gidilerek Çan Çevre Derneği’ nin düzenlediği basın açıklamasına destek verildi. Kirazlı Altın Madeni projesinin sahibi olan özel şirketin Ağı Dağı’nda da Altın Madeni Projesi olduğuna dikkat çekildi ve Ağı Dağı mücadelesi için de Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’yle birlikte mücadele edileceği vurgulandı. Daha sonra Balya‘ nın Orhanlar Köyü’ ne gidilerek, bölgedeki özel şirketler tarafından yapılan altın madeni arama faaliyetleri ve maden projesine karşı bir araya gelen köylülere destek verildi. Köylülerle yapılan görüşmelerde altın madenciliğinin zararları ve yeni, yaratıcı mücadele yöntemleri konuşuldu. Orhanlar’dan sonra Balya’daki eski maden alanına da gidilerek yıllardır süren ekolojik yıkım görüntülendi. Balya eski maden için de mutlaka çözüm üretilmesi gerektiği vurgulandı. Son olarak Balya’da yol üstündeki özel bir şirkete ait kurşun madeni atık havuzu ve baraj inşaatının yol açtığı kıyım gözlendi.

Çevreci Geek’ten Görkem Gömeç’in haberine göre, giderek daha fazla hissettiğimiz iklim değişikliğine karşı bazı bireyler günlük hayatlarında değişiklik yapmaya giderken, bazıları ise daha farklı yollar izliyor. İsviçreli Klaus Litmann da sanatı üzerinden insanları bu konuda bilinçlendirmeyi hedeflemiş. 67 yaşındaki sanatçı, Avusturya’da bulunan bir futbol stadyumunun sahasına 300 adet ağaç dikerek giderek artan orman kayıplarına dikkat çekiyor. “Doğaya Sonsuz Çekim” isimli bu çizim, gelecekte ormanların sadece bir obje olarak var olacağı ve seyredilmesi için stadyum benzeri yerlerde toplanılan karanlık bir geleceği resmediyor. SK Klagenfurt’un 30 bin kişilik Wörthersee stadyumu bu sergi için bir süreliğine bağışlanmış. İkinci ligde oynayan takım şu an maçlarını antrenman sahasında gerçekleştiriyor. Aynı zamanda amfitiyatro olarak kullanılan stadyum 27 Ekim tarihinde ise eski haline geri dönecek. Bundan sonra ise ağaçlar yakında bulunan yeşillik alanlara dikkatli bir şekilde taşınacak. 

AB tarafından finanse edilen Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Desteği Konusunda Belediyeler ve Üniversiteler için Teknik Yardım adlı proje, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in katılımıyla Ankara’da başladı. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğini teşvik etmeyi amaçlayan projeni bütçesi 4.5 milyon Euro. Belediyeler ve üniversiteler, her iki kurumun verdikleri hizmetler ve sahip oldukları nüfusları düşünüldüğünde, Türkiye’nin kamu ayağında önemli bir enerji kullanımı payına sahipler. Proje ile tesislerde enerji verimliliği uygulamaları ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerji üretimini artırarak, kamu binalarının ve kampüslerinin yalnızca daha az enerji harcayan değil, aynı zamanda daha yeşil, daha akıllı ve daha modern hale getirilmesi hedefleniyor. Türkiye’deki belediyelerde ve üniversitelerde yenilenebilir enerji yatırımlarının teşvik edilmesi, farkındalığı artırarak kamuya geniş çapta sunulan çeşitli çözümlerin görünürlüğünü sağlayacak. Proje hedeflerine ulaşmak için eğitimlere, saha ziyaretlerine, belediyelerin ve üniversitelerin yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarına yönelik araştırmalara, pilot projeler için teknik ve tedarik belgelerinin hazırlanmasına ve mühendislik hizmetlerinin sunulmasına odaklanacak.

Mersin'de denizi kirleten 12 gemiye toplam 14,5 milyon TL idari para cezası kesilirken, yapılan sıkı denetimler sonucu denizde kirlilik oranı yüzde 40 azaldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Denizcilik Hizmetleri ve Denetimi Şube Müdürlüğü, deniz kirliliğinin önüne geçmek amacıyla gemi denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Büyükşehir ekiplerinin sorumluluk sahasındaki 3 deniz mili kapsamında, Tarsus-Erdemli sahili arası ile Mersin Uluslararası Limanı'na yük taşıyan gemilere yapılan denetimler sayesinde denizde kirliliğin önüne geçiliyor. 

 

BM İklim Zirvesi’nin hemen öncesinde 20 Eylül’de başlayan ve 27 Eylül’de sonlanacak Küresel İklim Grevi haftası boyunca 137 ülkede 4500’ün üzerinde eylem ve etkinlik düzenlenecek. Genç iklim grevcisi gençlerin başını çekeceği etkinlik haftasının şu ana kadar gerçekleşen en yüksek katılımlı iklim eylemliliği olması bekleniyor. Karar alıcıları iklim krizinin aciliyetine karşı bir an önce harekete geçmeye çağıran iklim grevlerinin 15 tanesi ise Türkiye’de gerçekleşecek. Genç iklim aktivistlerini bir araya getiren Gelecek İçin Cumalar Türkiye’nin ana çağrıcılığında gerçekleşecek etkinliklere Sıfır Gelecek Kampanyası altında bir araya gelen çeşitli sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri de destek verecek. İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir, Muğla, Diyarbakır, Ankara, Antalya ve Eskişehir’de de etkinlikler gerçekleşecek.  Etkinlikler hakkında güncel bilgilere www.sifirgelecek.org üzerinden ulaşılabilir.