Gezegenin Geleceği: 13 Eylül 2019

-
Aa
+
a
a
a

 Burdur Gölü, son 35 yılda alanının üçte birini kaybetti, su seviyesi yaklaşık 12 metre düşmüş durumda. 

Fotoğraf: Change.org
Gezegenin Geleceği
 

Gezegenin Geleceği

podcast servisi: iTunes / RSS

Change.org’da dünya çapında iklim değişimiyle ilgili açılan kampanyalar birleşiyor. İklim krizinin küresel bir sorun olmasından ve çözümün de küresel olması gerektiğinden yola çıkan hareket, dünya çapında iklim değişikliği konusunda liderleri harekete geçmeye çağıran imzaların tamamını, 20 Eylül’de New York’da gerçekleşecek iklim zirvesinde teslim etmeyi planlıyor. Türkiye’den de Yaz Güvendi, Türkiye'de yaşayan ve iklim değişikliği konusunda endişeli olan insanların sesini bu harekete taşımak için kampanya başlattı. Kampanyaya Change.org/iklimkrizi sayfasından ulaşabilirsiniz. Change.org’da dünya çapında açılan kampanyalarda herkes kendi ülkesinin liderlerine sesleniyor. Eylül ayındaki iklim zirvesinde bu kampanyaların imzaları bir araya getirilerek, dünya liderlerine iletilecek. Amaç, dünyanın en büyük imza kampanyasını oluşturmak ve iklim değişimi konusunda insanların çağrısını güçlü bir şekilde iletmek. Yaz Güvendi’nin kampanya metninde talepleri şöyle: ''Türkiye’de de  “iklim acil durumu” ilan edin. Dünyanın, tehlike eşiği olarak belirlenen 1,5 derece ısınmaması için Türkiye üzerine düşeni yapsın. İklim değişikliğinin ana sorumlusu olan fosil yakıtlara verilen teşvikleri kaldırın. Geleceğe yönelik tüm fosil yakıt yatırımlarını iptal edin. Fosil yakıt ve iklime zarar veren endüstriler de dahil olmak üzere ekonomiyi adil bir şekilde dönüştürecek planlar yapmaya başlayın. Bunu yaparken doğayı merkeze alın ve tüm kadın ve erkek çalışanların haklarına saygı gösterin. Yenilenebilir enerjinin gelişmesine izin verin. Teşvikleri fosil yakıtlara değil yenilenebilir enerjilere verin. Dünyanın ciğerlerine saygı gösterin. Ormansızlaşmayı sonlandırın. Büyük ölçekte ağaçlandırma çalışmaları yapın.''Siz de bu taleplere katılıyorsanız, Change.org/iklimkrizi adresine giderek dünyanın en büyük imza kampanyası olması planlanan kampanyaya imzanızı ekleyebilirsiniz. 

 

Change.org/Benburdurgoluyum adresindeki kampanya, Burdur Gölü’ün kurumasına dikkat çekiyor ve yetkilileri bu konuda tedbirler almaya çağırıyor. Burdur Gölü, son 35 yılda alanının üçte birini kaybetti, su seviyesi yaklaşık 12 metre düşmüş durumda. Kampanyayı başlatan “Ben Burdur Gölüyüm” hareketini başlatanlar, Burdur Gölü’nün yaşatılması ve tekrar eski haline gelmesi için 2014 yılında Su Orucu ve Göle Yas kampanyalarını düzenleyerek büyük bir başarı elde etmişti. Kampanya hem Türkiye’nin dört bir yanında, hem de birçok Dünya ülkesinde destek bulmuş ve yankı uyandırmış, sadece Change.org üzerinde 6478 imza toplanmıştı. Bu çalışmalar neticesinde; 2014 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarlığı tarafından Türkiye’deki sulak alanların kurtarılması için acil eylem planı içerisine Burdur Gölü’nün de alınacağı bildirilmişti. Bu acil eylem planı 2017 yılında yürürlüğe girdiği halde ve Burdur Gölü günden güne kurumaya devam etti. Şu anda da plan dahilinde yapılan çalışmaların yetersizliği ve gölün kaderine terk edilmesi nedeniyle, daha önceki tecrübelerinden de yola çıkan “Ben Burdur Gölüyüm” hareketi, unutulan Burdur Gölü’ne tekrar dikkat çekip, halk arasında bilinç oluşturarak gölün kurtarılmasına ilişkin kamuoyu oluşturmayı ve ilgili kamu kurumlarının harekete geçmesini sağlamayı amaçlıyor. Yetkili kurum ve kuruluşlardan talepleri şu şekilde: -Burdur Gölü Havzası Eylem Plânı'nın acilen tekrar hayata geçirilmesi ve planın uygulanması konusunda gerekli yaptırımların ve kontrollerin sağlanması -Tarımsal sulamalarda Burdur Gölü'nden çekilen su kullanımının kontrol altına alınması ve çitfçilerin damlama sulama sistemine teşvik edilmesi -Burdur Gölü havzasında açılmış su kuyularının tespitinin yapılması ve su rezervinin üzerinde olan çekimlerin önlenmesi -Burdur Gölü'nün kurtarılmasına ilişkin susuz tarım uygulamalarının yerelde tanıtılması ve teşvik edilmesi-Kapalı havza olan Burdur Gölü'ne dışarıdan gerekli olan su takviyesinin yapılması. Sizler de bu Burdur Gölü’nün kurumasından endişeliyseniz ve bu kampanyanın taleplerine katılıyorsanız, Change.org/Benburdurgoluyum adresi üzerinden hem detaylı bilgi alabilir hem de imzanızı atabilirsiniz. 

 

Menderes’i Ağaçlandırıyoruz kampanyasından haber var. İzmir’da Ağustos ayında meydana gelen yangınların ardından Change.org/Menderesiagaclandiriyoruz adresi üzerindeki kampanyaya bugüne dek 127 bin kişi destek verdi. Bu kampanyayı yürüten İzmir Hava Durumu ekibi, imza verenleri düzenli olarak konuyla ilgili bilgilendirmeye devam ediyor. Son olarak, 30 Ağustos günü Efemçukuru'da yangın yerinde ilgili incelemeler yapan ekip, Orada Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer ile görüşmeler yaptı ve kampanyadan bahsetti. Neptün Soyer, bu konuda zamana ihtiyaç olduğunu ve burada kampanyaya imza veren kitlenin çok önemli olduğunu kendilerine iletmiş. İzmir Hava Durumu ekibi, zamanı gelince Tunç Soyer’den aldıkları bilgilerle yapılacak aşamaları imza atanlara iletecek. Gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız ve henüz imza atmadıysanız, Change.org/Menderesiagaclandiriyoruz adresinden imza verebilirsiniz.