Flamingolar Noel Baba Kuş Cenneti'ne bu yıl erken geldi

-
Aa
+
a
a
a

2016’dan beri Demre’deki Noel Baba Kuş Cenneti'ne gelen flamingolar bu yıl erken geldi. Normal şartlar altında Ekim ayının ilk yarısında Demre'ye varan flamingolardan bu yıl Ağustos’ta sadece tek bir çift gözlemlendi. 

Fotoğraf: DHA
Gezegenin Geleceği: 1 Eylül 2021
 

Gezegenin Geleceği: 1 Eylül 2021

podcast servisi: iTunes / RSS

Demre'de bulunan Noel Baba Kuş Cenneti, 2016 yılından bu yana flamingoların uğradığı noktalardan biri haline geldi. 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Noel Baba Kuş Cenneti'ne üçer flamingo gelerek kışı geçirdi. 2020 yılında ise 6 flamingo burada konaklarken, bunlardan 4'ü nisan ayı sonlarında alandan ayrıldı, 2'si ise haziran sonuna kadar kaldı. Tüm bu yıllarda flamingolar, ekim ayının ilk yarısında alana gelirken, bu yıl ise ağustos ayında bir çift flamingo, Noel Baba Kuş Cenneti'ne geldi. Sulak alanda gün boyu gezmeye ve beslenmeye başlayan flamingolar, cennetin güzelliğine güzellik kattı.  Noel Baba Kuş Cenneti'nde daha önce incelemeler yapan, alanla ilgili bir de kitap yazan Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi ve kuş gözlemcisi Ali Erdoğan, "Flamingoların alana bugünlerde gelmesi çok erken. Bulunduğu ortamdan, besin bulamadıkları için erken gelmiş olabilirler. Bu bir çift. Bunlar geçen yıllarda gelen bireylerden. Demek ki Noel Baba Kuş Cenneti'ni sahiplendiler. Bunlar öncü birey olabilir. Daha çok flamingo, kışı geçirmek için Noel Baba Kuş Cenneti'ne gelebilir. Artık flamingolar, Noel Baba Kuş Cenneti'nin yeni türü oldu" dedi. Flamingoları izlemeye gelen Demreli fotoğrafçı Deniz Kapar da, "Son 4-5 yıldır flamingolar, Demre'mizin kuş cennetine sonbahar aylarında gelip, ilkbahar aylarında gidiyorlardı. Ama bu yıl ilk kez yaz aylarının sonunda, flamingolarımızı kuş cennetinde görmek beni aşırı derecede heyecanlandırdı. Bu gerçekten mükemmel bir olay. Demek ki burayı aşırı sevdiler. Buradan gitmiyorlar" diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ormanlık alanlara otel ve termal tesis kurulması için ihale açtı

Kültür ve Turizm Bakanlığı; Artvin, Bursa, Kars, Kütahya, Mersin, Ordu ve Uşak‘taki bazı orman alanlarında 4-5 yıldızlı otel ve termal tesis yapılması için ihale açtı. Bakanlık tarafından hazırlanan şartnamede kesilip tesis yapılacak orman alanlarının kırmızı ve mavi çizgilerle işaretlendiği uydu fotoğrafları da yer aldı. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre ormanlık alanda yapılacak otel ve tesisler için bedelini ödemek şartıyla ağaçlar kesilecek. Ağaç kesen yatırımcıların, kestikleri ağaçların yer aldığı orman alanının üç katı kadar alanın ağaçlandırma bedelini ve ağaçlandırılan bu alanın üç yıllık bakım bedelini Orman Genel Müdürlüğü’ne ödemesi yeterli olacak. Yatırımcılardan ayrıca yatırım tutarının orman alanında kalan kısmının yüzde 3’ü oranında Orman Köylülerini Kalkındırma Geliri parası alınacak. Bu para bütçeye gelir yazılacak. Yerli ve yabancı yatırımcılara açık olan tahsisler için herkes başvuru yapabilecek ancak bakanlığın ön izin vermediği kimse ihalelere katılamayacak.

Dersim'in Hozat ilçesinde başlayan yangın iki haftadır söndürülemiyor

Yeşil Gazete’de bulunan habere göre, ​​Dersim’in Hozat ilçesinde başlayan yangın, iki haftadır devam ediyor. Üç gün önce havadan müdahale edilmesine rağmen tam olarak kontrol altına alınamayan yangın bölgede büyük bir alana yayılmış durumda. Bölgenin geçici özel güvenlik bölgesi ilan edilmiş olmasından dolayı yangın ilk çıktığı günlerde gerekli müdahale yapılamamış, sivillerin alana girmesine izin verilmemişti. Gelen tepkilerin ardından yangının 12’nci gününde havadan müdahale başlamış, yangın söndürmede gönüllü ekipler alana alınmaya başlamıştı. Şu anda ise Hozat ilçesinde başlayan ve kontrol altına alınmayan yangın, Ovacık ilçesine doğru ilerleyerek devam ediyor. Kutu Deresi, Mengirvan Mezrası ve Alacık Köyü arasında kalan bölge de yangın devam ediyor. Sadece orman işletme ekipleri yangın bölgesine gitmesine rağmen bölgenin uzak olmasından ötürü, yangına müdahale edilemiyor. Munzur Vadisi Ovacık ilçesi sınırları içinde kalan Fırtına Veli Çeşmesi mevkiinde başlayan yangın da yayılarak devam ediyor. Yangın bölgesine giden sivil toplum kuruluşları, siyasi parti yetkilileri, MUDAK, Tunceli Belediyesi, doğa gönüllüleri, orman işletme ekipleri müdahale etti. Gece 12 ye kadar müdahale edilmesine rağmen yangın kontrol altına alınamadı. Fırtına Veli Çeşmesi mevkiinde gönüllü olarak yangın söndürme çalışmalarına katılan doğa aktivisti Serdar Duman Yeşil Gazete’ye yaptığı açıklamada alanda 150 kişilik bir ekiple çalıştıklarını söyledi. Bölgedeki belediye personeli, gönüllü insanlar, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti yetkilileri, MUDAK, Ovacık belediye başkanı, personeli ve gönüllü kişiler, orman işletme ekipleri ve AFAD yangınla mücadele ediyor. Belirli gruplar halinde yangına müdahale edilmesine rağmen arazinin sarp olması ve rüzgârın etkisinden dolayı yangının kontrol altına alınamadığını belirten Duman, “Çok fazla kuru ağaç var. Kuru otlar da yangının yayılmasına neden oluyor” dedi. Birçok ilden ve ilçeden gelen gönüllülerin olduğunu belirten Duman, yangın söndürme ekipmanları olmadığını söyledi. Duman, “Elimizdeki tırmıklarla ve küreklerle müdahale ediyoruz. Zaten yangını söndürmemiz mümkün durmuyor yayılmasını engellemek için hat oluşturmaya çalışıyoruz” bilgilerini paylaştı. Havadan müdahalenin de gerçekleştiğini sözlerine ekleyen Duman, “İki tane helikopter de havadan destek veriyor. Ancak yangın ilerlemeye devam ediyor” dedi.

İtalya'daki Etna yanardağı yeniden aktifleşti

İtalya'nın Sicilya Adası'nda bulunan ve dünyanın en aktif yanardağlarından olan Etna, dün yeniden faaliyete geçti. Yanardağın püskürttüğü lavlar gökyüzünü aydınlattı. Üç bin 330 metre yüksekliğindeki Etna, Avrupa'nın en büyük ve en aktif yanardağı olarak biliniyor.