Balıkların ardından: "Ayıların mide ve dışkı içeriklerinin yüzde 25'i çeşitli plastik atıklardan oluşabilir"

-
Aa
+
a
a
a

 “Kutup ayıları düzenli depolama alanlarını ziyaret ettiği zaman mide ve dışkı içeriklerinin yüzde 25 kadarı çeşitli plastik atıklardan oluşur: çantalar, ambalajlar, vb.”

Fotoğraf: Yeşil Gazete
Gezegenin Geleceği
 

Gezegenin Geleceği

podcast servisi: iTunes / RSS

Plastik, kutup ayılarının diyetlerindeki korkunç bir bileşen oldu. Son zamanlarda, Rusya’da artan insan-kutup ayısı teması, bilim insanlarının insan yerleşmelerinin içindeki ve çevresindeki çöplüklerle dolaşan kutup ayılarının dışkısını ve bağırsak içeriğini incelemelerine olanak sağladı. Rus Arktik Milli Parkı müdür yardımcısı Ivan Mizin, Interfax’a verdiği demeçte “Kutup ayıları düzenli depolama alanlarını ziyaret ettiği zaman mide ve dışkı içeriklerinin yüzde 25 kadarı çeşitli plastik atıklardan oluşur: çantalar, ambalajlar, vb.” dedi. Mizin ayrıca, diyetlerindeki plastik seviyelerin belirli bir eşik seviyesini aşması durumunda ayıların yaşamlarını yitirmeye başlayacağı konusunda da uyardı. 

Bangladeş'te örnek karar

Bangladeş Yüksek Mahkemesi yetkililerden 231 fabrikanın başkentteki ana nehri kirlettiği için kapatılmasını istedi. Mahkemeye müdahale etmesi için dilekçe veren, Bangladeş İnsan Hakları ve Barış grubunun temsilcisi Manzil Murshid, başkent Dakka‘daki nehri kirleten fabrikaların genellikle Çevre Bakanlığı‘nın izni olmadan faaliyet gösteren, küçük çaplı boyama, deri tabaklama ve kauçuk tesisleri olduğunu belirtti. Bu tür fabrikaların etkili politikacıların desteği ya da hükümet görevlilerine verilen rüşvetle işlediği ifade edildi. Euronews’in aktardığına göre, davacı Murshid, mahkemenin Buriganga Nehri yakınlarındaki fabrikalara ilişkin alınan kararın çevre aktivistleri tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi. “Bu iyi bir karar. Mahkeme yetkililerden Buriganga’yı kirleten fabrikalara verilen su, elektrik ve diğer kamu hizmetlerinin kesilmesini istedi” diyen Murshid, daha önce de bu yönde mahkeme kararlarının verildiğini ancak hükümet yetkilileri tarafından dikkate alınmadığını ifade etti.

"2020'de atmosferdeki karbondiosit konsantrasyonu ortalaması yükselecek"

Birleşik Krallık meteoroloji idaresi Met Office tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılı atmosferdeki karbondiosit konsantrasyonu ortalaması, 2019 yılı ortalamasının 2.74 ppm üstünde olacak ve yıl ortalaması 414.2 ppm olarak gerçekleşecek. 2020 yılı Nisan, Mayıs ve Haziran ayları karbondioksit yoğunluğu ortalaması, 2019 yılında yalnızca dört günlük dönemde aşılan 415 ppm’in üstünde olacak. Mayıs ayı ise 417ppm’in üstünde gerçekleşecek ortalama değer ile kayıtlara insanlık tarihindeki karbondioksit yoğunluğunun en yüksek olduğu ay olarak geçecek. Avustralya’da gerçekleşen yangınların küresel karbon bütçesine etkisi de 0,1 ile 0,2 GtC arasında olacak ve bu yangınlar kaynaklı artışın 2020 yoğunluğundaki payı 0,02 ile 0,05 ppm arasında gerçekleşecek. Atmosferdeki milyon parçacık içindeki karbondioksit yoğunluğunu gösteren bu değerin, iklim değişikliği ile mücadele açısından 350 ppm’in altında kalması gerekiyor.

Yaşam Nöbeti 41. gününde sona erdi

Adalarda atlı faytonların kaldırılması talebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi önündeki Saraçhane Parkı’nda başlatılan Yaşam Nöbeti 41. gününde sona erdi. Yaşam Nöbeti’ndeki hayvan hakları aktivistleri, adalarda sembolik faytonların da kaldırılması ve atların sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam etmelerinin sağlanmasına dair taleplerinin yerine getirildiğini söyledi. Yaşam Nöbeti yaptığı açıklamada taleplerinin büyük ölçüde karşılandığı müjdesini paylaştı. Aktivistler, “Bugüne kadar İBB Başkanlığı ve temsilcileri,İstanbul Valiliği, Adalar Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü başta olmak üzere birçok kamu kurumuyla yaptığımız görüşmeler, tüm hayvan özgürlüğü aktivistlerinin taleplerinin kabul edildiğini ‘sembolik’, ‘turistik’, ‘nostaljik’ vb. isimler altında da olsa atlı faytonların artık devam etmeyeceğini gösteriyor” bilgisini paylaştı. 

Britanya'da "halk meclisi" kuruldu

İklim Haber’den Çisil Sevinç’in haberine göre, Birmingham’da Birleşik Krallık’ın dört bir yanından gelen üyeleriyle ilk “halk meclisi” kuruldu. Halk meclisi Birleşik Krallık’ta 2050 yılına kadar karbon emisyonlarını sıfırlamayı hedefleyen yasanın uygulanmasına dair önerilerini milletvekillerine iletecekler. Üyeler dört hafta sonu geçirerek, uzmanlardan iklim politikası ve bilimin Birleşik Krallık’a olası etkilerini dinleyecek. İlk toplantısı 24-26 Ocak arası gerçekleşen mecliste, üyelerin uzmanları dinlemek dışında soru sorma fırsatları da bulunuyor. Surrey bölgesinde yaşayan meclis üyesi İbrahim “Umuyorum ki, hükümet bu meclisten çıkan fikirleri dikkate alarak ihtiyaç duyduğumuz değişiklikleri getirir” diye ekledi.

İBB'den bisiklet çalıştayı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 7 Şubat 2020 tarihinde, “İstanbul Bisiklet Master Planı” ve “Bisiklet Yolları Tasarım Rehberi” başlıklarında iki çalıştay yapılacak. Çalıştayda, kent içi toplu taşıma sistemi ile entegre bisiklet yolu ağı ve altyapıları ile ilgili sorun ve öneriler konuşulacak. Kentin bisiklet yol ağının düzenlenmesi ve geliştirilmesi amacıyla düzenlenen çalıştay kapsamında konu ile ilgili uzmanların, kurumların, vatandaşların, STK’lerin,  firmaların ve bisiklet kullanıcılarının görüş ve önerileri alınacak; katılımcı bir anlayışla ortak bir yol haritası oluşturulacak. Çalıştay’a katılmak için https://bisiklet.ibb.istanbul/ adresi üzerinden kayıt oluşturmak gerekiyor.