Aydın-Denizli Otoyolu için devasa çınar yok edild

-
Aa
+
a
a
a

Aydın-Denizli Otoyolu için Aydın'ın Yenipazar ilçesindeki Orthosia Antik Kenti girişindeki devasa çınar yok edildi.

Gezegenin Geleceği: 20 Nisan 2022
 

Gezegenin Geleceği: 20 Nisan 2022

podcast servisi: iTunes / RSS

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre, üç kez güzergahı değiştirilerek verimli tarım arazileri, zeytinlik ve incir bahçelerinin ortasından geçirilen Aydın-Denizli Otoyolu için Aydın'ın Yenipazar ilçesindeki Orthosia Antik Kenti girişindeki devasa çınar yok edildi. Yörede ‘Orthosia Çınarı’ olarak bilinen anıt ağacın kesilmesine yöredeki vatandaşlar tepki gösterdi. Asırlardır Yenipazar'ın civar köylülerinin, Orthosia Antik Kentini ziyaret edenlerin altında soluklandığı çınarın kesilmesine tepki gösteren Mehmet Ekizoğlu, “En az 4 asırdan beri insanımıza gölge veren çınar ağacının ölüsü, vicdanı ölmüş olanlara biraz hayat verebilir. Etrafımızda ne oluyor diye birazcık ilgileniriz belki” ifadeleriyle tepkisini gösterdi.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Emekli Öğretim Üyesi Dr. Erol Kesici, Bursa’da kuruma tehlikesi altındaki Uluabat Gölü ile ilgili yaptığı son incelemelerin ardından dikkat çeken bir rapor hazırladı. Dr. Kesici, Nilüfer ilçesinde bir ovada 13 bin 600 hektar alanda tektonik kökenli alüvyal set gölü şeklinde oluşan Uluabat Gölü’ndeki ekosistem ve doğal yerleşim alanlarının, son yıllarda yoğun kullanım baskısıyla giderek yok olduğunu söyledi. Uluabat Gölü’nün çok hassas dengelere sahip ve mutlaka korunması gerektiğini belirten Dr. Kesici, “Bir zamanlar suyu içilebilecek kalitede olan ve son yıllarda ortalama su seviyesi 1 metreye kadar düşen Uluabat Gölü’ne sanayi, tarım ve evsel kirlilik yükü gelmeye devam ediyor. Gölle bağlantılı dereler, çaylar yıllardır atık taşımakta. Gölde insan kaynaklı iç ve dış besi yükleri, azot fosfor aşırı oranda artış göstermekte. Bu atıklarla göl suyunda fosfor ve azot yükünün artması, suyun aşırı çekimle azalması, göl suyunu yıllardır kirlilik yüküyle adeta ‘çürümüş yemyeşil suya’ dönüştürmekte” dedi. Göldeki aşırı alg artışına da dikkat çeken Dr. Kesici, “Bu yıl mevsim normaline dönen yağışlarla, su seviyesi ve hacmi iki kat artmasına rağmen göl, istenilen canlılık seviyesine ulaşamadı. Daha havaların ısınmadığı bu dönemde; mavi-yeşil alglerin giderek artması, gölün suyunun yeşil su görünümü almasına, kalıcı olmasına ve kokmasına neden olmakta. Kirlilik ve ekolojik yıkımın göstergesi haline gelen, turizmi olumsuz etkileyen sinekler, şimdiden gölü ve yaşam alanlarını istila etmiş durumda” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile beraber siviller hayatını kaybetmeye devam ediyor. Uzmanlar, Rusya’nın fosil yakıt ihracatından elde ettiği gelirin Moskova’ya savaşı yürütmek için hayati derecede önemli fonlar sağladığını belirtiyor. Almanya da dahil olmak üzere Avrupa ülkeleri bu nedenle baskı altında. Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, vatandaşların enerji tüketimini azaltmaları halinde Almanya’nın Rusya’ya daha az bağımlı hale gelebileceğini söylerken, eğer mümkünse araba kullanmak yerine tren veya bisiklet kullanmayı önerdi. Funke Media Group’a verdiği röportajda Habeck, “Şu anda herkesten enerji tasarrufuna katkıda bulunmalarını istiyorum” dedi. Yeni hükümet koalisyonu, yabancı topraklardaki bir savaşa yanıt olarak otoyol hız sınırı gibi zorunlu enerji tasarrufu önlemlerine başvurmak konusunda isteksizken, Habeck tam tersini savunuyor: “Kullanılmayan her kilometre, Rusya’nın enerji kaynaklarından uzaklaşmayı kolaylaştıran bir katkı. Aynı zamanda iklimi de koruyoruz.” Habeck, bireysel enerji tüketiminin %10’unun azaltılmasının mümkün olduğunu belirterek, işverenlerin çalışanlara evden çalışma seçeneği sunarak katkıda bulunabileceğini de sözlerine ekledi: “Mümkün olan her yerde, haftada bir veya iki gün yine evden çalışabilir – gönüllü olarak başlayabilir” dedi.

Yeşil Gazete’de yer alan habere göre, Filyos Vadisi Projesi alanında bir inceleme gezisi düzenleyen çevre aktivistleri doğaya karşı açıkça suç işlendiğini söyleyerek tüm yetkililere “Bu akıldışılığı durdurun” çağrısı yaptı. Zonguldak Çevre Koruma Derneği’nin çağrısıyla bir araya gelen Ereğli, Zonguldak ve Çaycuma’dan çevrecilerin katıldığı gezide, Zonguldak Çevre Koruma Derneği üyeleri ve TEMA gönüllülerinin yanı sıra İklim Adaleti Koalisyonu’ndan bir grup aktivist de yer aldı. Sabah saatlerinde Zonguldak’ta başlayan gezi kapsamında doğa savunucuları, buralarda doğaya karşı açıkça suçlar işlendiğini söyledi. Ellerinde, “Milyonlarca yılda oluşan tarım alanları 30-40 yıl ömrü olan tesisler için feda edilemez. Tarım alanlarımızdan ellerinizi çekin. Başka Filyos yok”, “Zehir solumak istemiyoruz. Yaşam ve tarım alanlarımızı yok ettirmeyeceğiz”, “İklim kervanına katıl, termik santralleri kapat” ve “Temiz çevre temiz hava istiyoruz” yazılı dövizler taşıdılar.