Atatürk Orman Çiftliği’ne imar planı yargıdan döndü

-
Aa
+
a
a
a

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki çimento fabrikası alanına özel bir şirketin rezidans ve AVM yapmasına imkan sağlayan imar planının yargıdan döndüğü açıklandı.

Fotoğraf: Cumhuriyet
Gezegenin Geleceği: 13 Haziran 2023
 

Gezegenin Geleceği: 13 Haziran 2023

podcast servisi: iTunes / RSS

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) çimento fabrikası alanına özel bir şirketin rezidans ve AVM yapmasına imkan sağlayan imar planının yargıdan döndüğünü açıkladı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, bir özel şirketin AOÇ arazisi içindeki çimento fabrikası alanına yapmak istediği rezidans ve ticaret merkezine olanak sağlayacak imar planı değişikliğini iptal edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın imar planına ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda AOÇ değerleri de ön planda tutulurken, mahkeme iptal gerekçelerinde ise ‘planın parça-bütün ilişkisini bozduğu, alana kalıcı nüfus ve yapı yoğunluğu getirildiği, parsel bazında nüfusu, yapı yoğunluğunu artıran imar planı değişikliklerinin yapılamayacağı, trafik yoğunluğunun alan ve çevresine etkilerine ilişkin kentsel teknik altyapıya yönelik etkilerin belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla Kentsel Teknik Altyapı Etki Değerlendirmesi Raporu hazırlanmadığı’ belirtildi. Ayrıca, kentsel sit alanı olan Saraçoğlu Mahallesi’nin restorasyonu kapsamındaki Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planı, Ankara 18. İdare Mahkemesi’nce hukuka uygun bulunmayarak iptal edildi. Bu mücadele kazanılmış görünüyor. Ancak kar maksimizasyonu ve sürekli büyüme paradigması değişmedikçe bu cepheler yeniden açılacak.

Sakin Şehir Güdül Şifa Yolu Projesi devam ediyor

Doğal ve kültürel özellikleriyle Güdül ilçesi şifalı bitkileriyle de biliniyor. ‘Sakin Şehir Güdül Şifa Yolu Projesi’ sürecinde doğal yaşam üreticileri ile aromaterapi kapsamında ‘Şifalı Ürünler Atölyeleri’ ve ekoturizm kapsamında köylerde ‘Doğal Yaşam Eğitimleri ve Atölyeleri’ yapıldı. Bu atölye ve eğitimlere köylerden 60 kişi ve doğal yaşam çevrimiçi eğitimlere ortalama 450 kişi katıldı. Proje, ‘Ekoturizm’, ‘Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği’ ve ‘Doğal Yaşam Eğitimleri’ ile devam edecek. Rehber köylerden talep eden 200 kişiye dağıtılacak. Doğal ve kültürel özellikleriyle Güdül ilçesi şifalı bitkileriyle de biliniyor. Sakin Şehir Güdül Şifa Yolu Projesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Küresel Çevre Fonu (GEF) Satınalma gücü paritesi (SGP) desteği ile Besler Şifa Atölyesi tarafından gerçekleştiriliyor.

Brezilya’dan Amazon’da Ormansızlaşmanın Önlenmesi ve Kontrolü Eylem Planı

Brezilya hükümeti, çevre suçlarına karşı güçlendirilmiş yasa uygulamalarını ve dünyanın en büyük tropik yağmur ormanlarındaki diğer önlemleri kullanarak Amazon’daki ormansızlaşmayı 2030’a kadar ortadan kaldırma taahhüdünü nasıl yerine getirmeyi planladığını açıkladı. Eski sağcı Başkan Jair Bolsonaro yönetiminde Brezilya, 2030’a kadar küresel çapta ormansızlaşmaya son vermek için 140’tan fazla ülkeyle 2021’de bir anlaşmaya katıldı. 1 Ocak 2023’te göreve başlayan solcu Başkan Luiz Inácio Lula da Silva, ormansızlaşma ile mücadeleyi yeni çevre politikasının merkezine oturttu. Amazon’da Ormansızlaşmanın Önlenmesi ve Kontrolü Eylem Planı (PPCDAm), Lula’nın 2027’deki görev süresinin sonuna kadar bir düzineden fazla bakanlıkta koordineli bir politika belirliyor. Suç faaliyetlerini izlemek için istihbarat ve uydu görüntülerinin daha fazla kullanılması, arazi tapularının düzenlenmesi ve küresel iklim değişikliğini yavaşlatmak için hayati önem taşıyan ormanların doğru yönetimini izlemek için kırsal kayıtların güçlendirilmesi çağrısında bulunuyor. Plana göre, koruma ve sürdürülebilir orman yönetimi için ekonomik teşvikler yoluyla bozulan ormanlar kurtarılacak ve yerel bitki örtüsü artırılacak. Alınacak önlemler arasında, yetkili makamların yasa dışı ağaç kesimi yapanların ve sığır çiftliklerinin kökünü kazımak için mali sistemden gelen bilgileri kırsal kayıt defteri ve diğer veri tabanları ve uydu görüntüleri ile çapraz kontrol etmesi de bulunuyor. Her yıl Danimarka büyüklüğünde yağmur ormanının yok olduğu düşünülürse bu yapılanlar çok önemli. Artık yağmur ormanlarının azalıyor değil, artıyor olması gerekiyor.

Greta Thunberg liseden mezun oldu

Yeşil Gazete’de yer alan habere göre, İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg liseden mezun oldu. Mezuniyetin ardından Cuma günü son iklim aktivistliği için okul grevine katıldığını söyleyen Thunberg, protesto etmeye devam edeceğine de söz verdi. 20 yaşındaki Thunberg, Twitter’da, “Bugün okuldan mezun oluyorum. Bu da artık iklim için okul grevi yapamayacağım anlamına geliyor,” dedi. İsveçli öğrenciler, lise eğitimlerini genellikle 19 yaşında tamamlıyor. Thunberg, başlattığı ve tüm dünyadaki genç öğrenciler arasında yayılan iklim için okul grevleri kampanyası için okula bir yıl ara vermişti. Genç aktivist, 2018’de İsveç parlamentosu önünde protestolara başladığında 15 yaşındaydı. Tek başına başlattığı protestosu, Avrupa, ABD ve Avustralya’da binlerce genci etkilemiş, Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) sloganıyla, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkede Cuma günleri iklim grevleri yapılmasına yol açmıştı. Thunberg, son iklim grevinin ardından sosyal medya hesasından, protestoyu durdurmaya niyeti olmadığını söyledi, “Konuşabilen bizler bunu yapmakla yükümlüyüz. Her şeyi değiştirmek için herkese ihtiyacımız var. Teknik olarak ‘okul grevi’ olmasa da Cuma günleri protestolara devam edeceğim. Elimizden gelen her şeyi yapmaktan başka seçeneğimiz yok. Kavga daha yeni başladı.” İklim çözümlerini zorlamada gençlerin önemi çok büyük.