Açık Radyo'nun kesintisiz yayını için RTÜK kararı iptal edilsin

-
Aa
+
a
a
a

Açık Radyo'nun kesintisiz yayını için RTÜK kararının iptali için imza kampanyası başlatıldı.

Gezegenin Geleceği: 05 Temmuz 2024
 

Gezegenin Geleceği: 05 Temmuz 2024

podcast servisi: iTunes / RSS

Çevre ve iklim için herhalde en önemli kampanya şu anda Açık Radyo’nun sesi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 22 Mayıs’ta aldığı kararla Açık Radyo’da 24 Nisan günü yapılan programda ‘toplumu kin ve düşmanlığa tahrik’ iddiasıyla radyoya üst sınırdan idari para cezası ve beş program durdurma cezası vermişti. RTÜK üyesi İlhan Taşcı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla RTÜK’ün Açık Radyo’nun yayın lisansını beş gün program durdurma cezasına uymadığı gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu. Buna karşı change.org/acikradyo adresinde açılan kampanyada Açık Radyo'nun Kesintisiz Yayını için RTÜK Kararının İptali’ talep ediliyor. Kanaatimce bu karar ifade özgürlüğüne karşı işlenmiş bir suçtur, zira Anayasal hakkımız olan ifade özgürlüğü ve doğru haber alma hakkımızı elimizden alıyor. İmzalamak isterseniz change.org/acikradyo.

Körfezin doğal değeri Akçay Sulak Alanı yok olmasın!

37 sivil toplum örgütünün bir araya gelerek change.org/akçay adresinde başlattıkları kampanyada bir gelişme yaşandı: Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, kampanya kapsamında Altınoluk, Akçay, Güre ve Edremit’te kurulan standlarda topladıkları 2 bine yakın ıslak imzayı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 2. Bölge Müdürlüğü ve Balıkesir Şube Müdürlüğü’nü ziyaret ederek teslim etti. İmzaların teslimi için hazırlanan dilekçede, Akçay Sulak Alanı için yönetim planı hazırlanması, koruma kurallarına uygun düzenlemeler yapılması ve bölgeye atık, çöp dökülmesinin engellenmesi için önlemlerin alınması istendi. Konuya dair açıklama yapan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, “Sulak alan sınırları içerisinde Edremit Belediyesi tarafından geçerli imar planı olmaksızın usulsüz olarak verilen Konut Alanı Projesi inşaat ruhsatları için Edremit Belediyesi aleyhine açtığımız davayı kazandık ve ruhsatları iptal ettirerek alanı büyük bir yapılaşmadan koruduk. Dava sürerken kaçak olarak yapılan yedi adet villayı da en kısa sürede yıktıracağız. Akçay Sazlığı ve sulak alanı, ne yazık ki hala ciddi bir kirlilik ve insan baskısı altında - molozlar dökülmekte, kaçak temeller atılmaya çalışılmakta, yollar yapılmakta,” açıklamasında bulundu. Kampanya, change.org/akçay adresinde.

‘Dilek Yarımadası Milli Parkı geçici olarak kapatılsın ve orman koruma tedbirleri artırılsın’

Geçtiğimiz hafta Kuşadası-Selçuk arasında yaşanan orman yangınından sonra hektarlarca kızılçam ormanı yandı. Daha büyük bir felaketin yaşanmaması için change.org/DilekYarımadası adresinde bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanyacı Buse Beğenilmiş, Kuşadası’nda bulunan Dilek Yarımadası Milli Parkın geçici olarak kapatılması ve orman koruma tedbirlerinin artırılmasını talep ederek şu açıklamalarda bulundu, “İzmir Kuşadası arasında yer alan bu eşsiz doğal alanda, insanlarımızın bilinçsizliği yüzünden yüzlerce ağaç kül oldu. Bu durum, bölgede yaşayan sayısız hayvana ve çevreye büyük zarar verdi. Bu tür felaketlerin tekrar yaşanmaması için Kuşadası Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı bir süreliğine kapatılmalı ve bu süre zarfında ormanları koruyacak önlemler arttırılmalı.” Kampanya, change.org/DilekYarımadası adresinde.

‘İstanbul’da Belediyeye Ait Binaların Çatısına Güneş Paneli Yerleştirilsin’

Genç iklim aktivistlerinden oluşan İklim Dostu İstanbul ekibi, İstanbul’da belediyeye ait binaların çatısına güneş paneli yerleştirilmesi talebiyle change.org/iklimdostuistanbuliçin adresinde bir kampanya başlattı. “İklim değişikliğine dair kanıtlar tartışılmaz. Artan sıcaklıklar, aşırı hava olayları ve bunlara bağlı gelişen kuraklık, sel, ölümcül doğa olayları… Fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltma ihtiyacı hiç olmadığı kadar açık. Güneş enerjisine geçiş, kentlerimizi iklim krizinin etkilerine karşı korumada atılacak en önemli adımlardan biridir,” şeklinde açıklamada bulunan genç aktivistler, 2021 yılında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, “Hedefimiz tüm binalarımızda güneş enerjisi panelleriyle enerji üretimi sağlamak, bu konuda ciddi bir yatırım yapacağız,” cümlesini hatırlatarak İstanbul İlçe Belediyelerinin 2024 Stratejik Eylem Planlarında bu alana dair yapacakları yatırımları somut bir şekilde belirtmesini talep ediyor.”Kampanya, change.org/iklimdostuistanbuliçin adresinde.

İkizköylüler, Akbelen Ormanları için yaşam mücadelesine devam ediyor

Change.org/ikizkoydireniyor adresinde imza kampanyası başlatan İkizköylüler, Akbelen Ormanları için yaşam mücadelesine devam ediyor. Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nı kömür madeni için yok eden şirket, bölgede yeni bir orman katliamı gerçekleştirdi. 3 Temmuz’da yaşanılan olayda, bölge halkı zeytin ağaçlarının arasında kalan ormanlık bir bölgenin yok edildiğini bildirdi. Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunan İkizköylüler, son duruma ilişkin şu ifadeleri paylaştı, “Biliyoruz ki bu şirketin ilk vukuatı değil. 8 Ağustos 2021’de de Muğla’da çıkan büyük yangınlar sırasında fırsatçılık yaparak Akbelen’de orman kesimine girişmiş, İkizköylülerin müdahalesi sonucu durdurulmuştu. Şirketin ikiyüzlülüğünü çok yakından tanıyoruz. Madene, şirkete, fırsatçılıklarına ve ikiyüzlülüklerine karşı bunların tümüyle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Şirketi uyarıyoruz! Zeytinleri ve ağaçları 7/24 gözlüyoruz. Fırsatçı ve ikiyüzlü adımlarınıza asla izin vermeyeceğiz!” Kampanya, change.org/ikizkoydireniyor adresinde.