Yolculuk Temalı Şarkılar

Fransız Öpücüğü
-
Aa
+
a
a
a

Uzunca bir bayram tatilini geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde biz de Fransız Öpücüğü'nün bu haftaki bölümünü yolculuk temalı şarkılara ayırdık. Program boyunca Bernard Lavilliers, Charles Aznavour, Michel Jonasz ve Véronique Sanson gibi usta sanatçıların imzasını taşıyan parçalar dinledik.

Programın ilk şarkısı dünyanın dört bir köşesine yaptığı seyahatler ve bu  farklı coğrafyalardan aldığı ilhamla yazdığı parçalarla tanınan Bernard Lavilliers’den geldi. Sanatçı, 2000 yılına ait bir konser kaydında 1988 tarihli şarkısı On the road again’i seslendirdi. Bu haftanın ikinci şarkısı, aynı zamandaFransız popüler müziğinin uluslararası alanda en fazla tanınan şarkılarından biri olan Une belle histoire'dı. 1972 yılında piyasaya çıkan parça Fransa’nın güneyine doğru yolculuk yapan genç bir kadınla tatilini geçirdiği güneyden kuzeye, evine doğru yol alan bir delikanlının yolun tam ortasından karşılaşıp birlikte geçirdikleri bir geceyi konu alıyordu. Yetmişlerde Türkçeye de uyarlanmış, Tanju Okan ve Nilüfer tarafından Kim Ayırdı Sevenleri adıyla yorumlanmıştı. 

Programa Fransız blues müziğinin usta isimlerinden Michel Jonasz ile devam ettik. Les vacances au bord de la mer yani Deniz kıyısındaki tatiller adlı şarkısında çocukluk döneminde, anne babası ve kız kardeşiyle yaptığı tatillerden bahsetti bize sanatçı. Sözleri Pierre Grosz müziği ise Michel Jonasz imzalı parça, sanatçının 1975 tarihli “Changez tout” adlı ilk albümünde yer alıyordu.

Güney Amerika’ya doğru yapılan yolculuklar ya da bu kıtaya gitme hayalleri Fransız müziğinde pek çok şarkıyla konu olmuştu. Bunlardan biri de Véronique Sanson'un 1972'de piyasaya sürdüğü Bahia'ydı. “Lütfen beni Bahia’ya götür / Bunu Aladdin’in sihirli lambasında gördüm / İki kişilik yer tutacağım uçakta / Akordeon seslerinden çok uzakta” diyordu sanatçı bu şarkısında. Parça, sanatçının ilk stüdyo albümü "Amoureuse"de yer alıyordu. 

Kariyeri boyunca pek çok ülkeyi gezen ve bu ülkelerden rengârenk şarkılarla geri dönen bir diğer sanatçı da Nicolas Peyrac. Özellikle Mississipi River, Goodbye California ve So far away from LA gibi Kuzey Amerika kıtasını konu alan şarkılarıyla tanınan sanatçının bu program için seçtiğimiz parçanın ismi ise Jumbo adını taşıyordu.  Sözü ve müziği kendine ait olan 1976 tarihli bı şarkısında, şansını uzun yıllar denedikten sonra nihayet piyangoda büyük ikramiyeyi kazanan ve Paris’i terk edip Meksika’ya gitmek üzere uçağa binen bir adamın hikâyesini anlatıyordu sanatçı. 

Güneşe ve sıcak ülkelere duyulan özlemi dile getiren unutulmaz şarkılardan biri de Charles Aznavour imzalı Emmenez-moi. Sanatçının 1967 tarihli "Entre deux rêves" adlı albümünde yer alan bu parçada güney ülkelerinden taşıdıkları baharat kokularıyla kuzey limanlarına yanaşan, ambarları meyvelerle dolu gemilerden söz ediyor Aznavour bize. Sözleri kendisine, müziği ve düzenlemesi ise Georges Garvarentz’e ait şarkının nakarat kısmında ise şöyle diyor sanatçı: “Götürün beni dünyanın diğer ucuna / Götürün beni harikalar diyarına / Bana öyle geliyor ki sefalet /Güneşin altında daha az eziyet verecek”.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Bernard Lavilliers On the road again Histoires en scène 4:57
Michel Fugain Une belle histoire A l'Alhambra 3:30
Michel Jonasz Les vacances au bord de la mer Changez tout 2:52
Véronique Sanson Bahia Olympia 2005 3:37
Nicolas Peyrac Jumbo Jumbo 3:46
Charles Aznavour Emmenez-moi Live Palais des Congrès 97-98 3:58