Yeni Albümler - 5

Fransız Öpücüğü
-
Aa
+
a
a
a

Fransız Öpücüğü'nün bu bölümünü, her ayın son haftasında olduğu gibi yine yakın dönemde yayınlanan Fransızca albümlerden seçtiğimiz parçalara ayırdık. Programda; Christine and the Queens, Vincent Niclo, Dick Annegarn ve Zazie'nin Eylül ayı içinde yayınlanan son albümlerinden seçtiğimiz yepyeni şarkılara da yer verdik. 

Programı, yetmişli yıllardan bu yana yayınladığı Fransızca albümlerle tanınan Hollandalı müzisyen Dick Annegarn’ın bu ayın başında piyasaya çıkan "12 villes 12 chansons" adlı albümünde yer alan Les Tchèques ile açtık. Tecrübeli sanatçı bu albümünde Brüksel, Lüksemburg ve New Orleans gibi belli şehirleri ya da ülkeleri konu alan şarkılarını, bir senfoni orkestrası eşliğinde yeniden yorumlamıştı. Programın ikinci şarkısı genç bir tenordan geldi. 1975 doğumlu Vincent Niclo, 2012’de Rus Kızıl Ordu korusu eşliğinde verdiği konserlerle şöhrete kavuşmuştu. O günden bu yana piyasaya sürdüğü farklı konseptteki albümlerle popülaritesini koruyan sanatçı geçen hafta, bu kez ünlü tangolara yer verdiği bir albümü satışa sundu. Albümde Libertango, Quizas Quizas Quizas ve La Cumparsita gibi klasikleri yorumlayan Niclo, Bunların dışında Patrick Fiori, Jeremy Poligné ve Pascal Obispo gibi isimlerin imzasını taşıyan, orijinal şarkıları da seslendirdi. Bunlardan biri olan sözleri Lionel Florence, müziği Pascal Obispo imzalı Monsieur Gardel, tango denince akla ilk gelen isimlerden olan Arjantinli yorumcu, besteci ve söz yazarı Carlos Gardel anısına yazılmış. 

Sahne adı olarak Christine and the Queens’i kullanan Héloïse Letissier’nin yeni albümü "Chris" de piyasaya geçen hafta çıktı. İlk albümü “Chaleur humaine”i 2014’te yayınlayan otuz yaşındaki sanatçı, 2015 ve 2016 yıllarında En İyi Kadın Şarkıcı, En İyi Video Klip ve En İyi Sahne Performansı dallarında Victoire de la Musique ödülüne layık görüldü. On iki şarkıdan oluşan yeni albümünü, biri Fransızca biri de İngilizce sözler içeren iki farklı versiyon halinde piyasaya sürdü Héloise. Programda, bu albümden çıkan dördüncü single olan The Walker ya da Fransızca adıyla La marcheuse’ü dinledik. Parçanın sözleri ve müziği, bu albümden itibaren sahne adı olarak Chris'i kullancak olan Héloise Letissier’ye aitti. 

Fransız popüler müziğinin önde gelen isimlerinden Bénabar ya da gerçek adıyla Bruno Nicolini, sirklere ve palyaçolara özel bir ilgi duyduğundan doksanlarda bir arkadaşıyla birlikte, Patchol ve Barnabé gibi ünlü palyaçoların isimleri kullandıkları bir grup kurmuştu. O günden sonra da sahne adı olarak Barnabé kelimesinin hecelerinin yer değiştirmiş hali olan Benabar’ı kullanmaya başlayan sanatçı, ilk olarak kendi adını taşıyan 2001 tarihli albümle ses getirmişti. 2007’de En İyi Erkek Şarkıcı ve En İyi Şarkı dallarında Victoire de la Musique ödülüne layık görülen Bénabar, son albümü “Le début de la suite”i de bu yılın Mart ayında yayınladı. On iki şarkıdan oluşan bu albümde, Cocoon grubundan Marc Dumail’la çalışan sanatçının Le feu de joie isimli şarkısıyla devam ettik programa.

Doksanlı yılların ikinci yarısıyla iki binlerin başına damga vuran isimlerden biri olan Isabelle de Truchis de Varenne ya da bizim bildiğimiz adıyla Zazie, kökeni 1600’lü yıllara dayanan bir aileden geliyor. Sahne adı için Raymond Queneau’nun Zazie dans le métro adlı romanından ilham alan sanatçı, ilk albümü "Je, tu, ils"i 1992’de yayınlamıştı. O günden bu yana Zen, Larsen, Un point c’est toi ve Tout le monde gibi hit şarkılarla hep gündemde kalmayı başaran Zazie, onuncu stüdyo albümü “Essenciel”i 7 Eylül’de yayınladı. Albümde Les Valentins grubuyla tanınan Edith Fambuena’yla çalışan sanatçı, Fransa ve Belçika listelerinde iki numaraya kadar tırmanmayı başardı. Bu albümden çıkan ilk single Speed de, yavaş bir tempoda başlayıp giderek hızlanan bir parça olmasıyla dikkat çekiyor.

Fransız müziğinin ümit vaat eden genç yeteneklerinden yirmi üç yaşındaki Tim Dup'a, daha önceki programlarda bir Alain Souchon şarkısının yeniden yorumuyla yer vermiştik. Bu programda ise Tim’in ilk albümü "Mélancolie heureuese"den bir parça dinledik. Şanson, hip-hop ve elektronik müziği bir araya getiren albüm, 2017’nin Ekim ayında piyasaya çıkmıştı. Albümün dikkat çeken parçalarından biri de, New York’taki dairesinin penceresinden atlayarak hayatına son veren, on dokuz yaşındaki bir mankenin hikâyesinden esinlenilen Une envie méchante’dı. Parçanın oldukça karanlık bir atmosfere sahip video klibinin yönetmenliğini Hugo Pillard üstlenmişti. 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Dick Annegarn Les Tchèques 12 Villes 12 Chansons 3:03
Vincent Niclo Monsieur Gardel Tango 2:59
Christine and the Queens La marcheuse Chris 4:16
Bénabar Le feu de joie Le début de la suite 3:22
Zazie Speed Essenciel 3:49
Tim Dup Une envie méchante Mélancolie heureuse 3:40