Yeni Albümler - 4

Fransız Öpücüğü
-
Aa
+
a
a
a

Her ayın son haftasında olduğu gibi Fransız Öpücüğü'nün bu bölümünü yine piyasaya yakın dönemde çıkan Fransızca albümlerden seçtiğimiz şarkılara ayırdık. Programda; Marc Lavoine ve Juliette gibi tecrübeli isimlerin yanı sıra Fishbach, Eddy de Pretto ve Foé gibi genç sanatçılara da yer verdik. 

Fransız Öpücüğü'nü bu hafta, Juliette'in bu yılın Şubat ayında yayınlanan yeni stüdyo albümü “J’aime pas la chanson”dan Une adresse à Paris adlı şarkıyla açtık. Programın ikinci şarkısı Elle est beau comme Rimbaud, Fransız popüler müziğinin tecrübeli isimlerinden biri olan Marc Lavoine'dan geldi. Seksenli yılların ortasından bu yana yayınladığı albümlerle hep belli bir çizginin üstüne kalmayı başaran Lavoine, bu yılın Mayıs ayında da on ikinci stüdyo albümü "Je reviens à toi"yı yayınladı.  Bu albümdeki tüm şarkı sözleri Lavoine’a besteler ise sanatçının seksenlerde hit olan Pour une biguine avec toi, Le parking des anges ve Les yeux revolver gibi parçalarının da bestecisi olan Fabrice Aboulker’e aitti.

Programa Fransız müziğinin genç yeteneklerinden Eddy de Pretto ile devam ettik. Yirmi beş yaşındaki sanatçı, ilk albümü “Cure”ü 2018’in Mart ayında yayınlamış ve Fête de trop, Kid ve Ego gibi single’larla dikkat çeken hip-hop tarzındaki bu çalışmasıyla Fransa müzik listelerinin bir numarasına kadar yükselmişti. Biz bu program için, albümden çıkan şimdilik son single olan Normal’i seçtik. Eddy de Pretto'nun toplumun farklı cinsel kimliklere karşı duyduğu tahammülsüzlüğü eleştirdiği bu şarkının sözleri sanatçının kendisine, müziği ise Cedric Janin, Kyu Steed ve Haze’e ait.

1991 doğumlu Flora Fishbach, ilk albümünü Fishbach adıyla 2017’de yayınlamıştı. On beş yaşındayken okulu bırakan genç kadın, 2010’dan itibaren Fransa’nın çeşitli şehirlerinde sahne almaya başlamış, 2015’te Les inrocks dergisince düzenlenen festivalde dikkatleri çekmiş. Sanatçının, "A ta merci" adını taşıyan ilk albümünün geneline bir seksenli yıllar havası hâkim. Bunun yanı sıra Flora, şarkılarında ölüm gibi kasvetli temaları ele alsa da bu karamsar atmosferin bestelerine yansıdığını söylemek pek de mümkün değil. Bizim bu albümden seçtiğimiz Un autre que moi adlı şarkının sözleri Fishbach’a, müziği ise Juliette Armanet’ye ait.

Son dönemde adından oldukça fazla söz ettiren genç yeteneklerden biri de Foé adıyla tanınan yirmi bir yaşındaki Toulouse’lu şarkıcı Nicolas Foé. Sekiz yaşından itibaren piyano çalmaya başlayan Foé, şarkı sözlerini ise önce İngilizce daha sonra da Fransızca olarak yazmış. Genç adam, “Îl” adını taşıyan ilk albümünü bu yılın Nisan ayında bağımsız müzik stüdyosu “Tôt ou tard” etiketiyle piyasaya sürmüş; şanson, hip hop ve elektronik müziği bir araya getiren bu albümde gerek tarzı gerekse ses rengiyle akıllara Stromae’yi getirmişti. Foé, Fransız Öpücüğü'ne aynı zamanda albümün yapımcısı olan Chad Boccara imzasını taşıyan Le mâle a dit isimli şarkıyla konuk oldu.

Fransız alternatif rock müziğinin en önemli gruplarından olan Louise Attaque, kendi adını taşıyan ilk albümünü 1997’de yayınlamıştı. Ton invitation ve J’t’emmène au vent gibi parçalarla dikkat çeken bu albüm, üç milyona yakın bir satış rakamına ulaşmıştı. 2005’te yayınladığı üçüncü stüdyo albümü "A plus tard crocodile"den sonra müziğe uzunca bir süre ara veren topluluk,  2016’nın Şubat ayında, başka bir deyişle tam on bir yıl aradan sonra yeni bir stüdyo albüm yayınladı. "Anomalie" adını taşıyan bu albüm, 2017’de düzenlenen Victoire de la Musique töreninde "En İyi Rock Müzik Albümü" ödülüne layık görüldü. Fransız Öpücüğünde bu haftanın son şarkısı, Louise Attaque’ın bu albümden çıkan üçüncü single olan Avec le temps'.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Juliette Une adresse à Paris J'aime pas la chanson 3:26
Marc Lavoine Elle est beau comme Rimbaud Je reviens à toi 3:26
Eddy de Pretto Normal Cure 3:51
Fishbach Un autre que moi A ta merci 3:04
Foé Le mâle a dit Îl 3:01
Louise Attaque Avec le temps Anomalie 3:28