Yeni Albümler - 3

Fransız Öpücüğü
-
Aa
+
a
a
a

Her ayın son haftasında olduğu gibi bu haftaki programı da yine yakın dönemde yayınlanan Fransızca şarkılara ayırdık. Program boyunca; Juliette Armanet, Alain Chamfort, Arthur H, Tim Dup, Brigitte ve Les Innocents'ın yeni albümlerinden parçalar dinledik.

Programın açılışını Juliette Armanet ile yaptık. Sanatçı, 2017 tarihli "Petite amie" adlı albümünün açılış şarkısı L’amour en solitaire’i seslendirdi. Bu çalışmasıyla bu yıl düzenlenen Victoire de la musique töreninden “En İyi İlk Albüm” ödülüyle ayrılan Armanet’nin tarzı ilk etapta akıllara Véronique Sanson’u getiriyor. Kendisi aynı zamanda, Alain Souchon ve William Sheller gibi isimlerin müzikal anlamdaki mirasçısı olarak da görülüyor. Alain Souchon'dan bahsetmiştken geçtiğimiz aylarda tecrübeli sanatçı için iki kısımdan oluşan “Souchon dans l’air” adlı bir saygı albümü yayınlanmıştı. Albümler; Vianney, Benjamin Biolay, Yael Naim ve Vincent Delerm gibi birçok ismi bir araya getirmişti. Yine aynı tarihlerde genç jenerasyonun umut vadeden bir başka ismi, Tim Dup, Souchon’un La vie ne vaut rien adlı şarkısın yeniden yorumladığı bir single çıkardı. Asıl adı Timothée Duperray olan yirmi üç yaşındaki sanatçı; şanson, rap ve elektronik müziği sentezleyen ilk albümü "Mélancolie heureuse"ü 2017’de yayınlamış, bunun yanı sıra piyanist Alexandre Tharaud’nun Barbara anısına çıkardığı albümde Barbara’nın ünlü şarkılarından Pierre’i de yorumlamıştı. 

Program Fransız popüler müziğinin son 20-25 yılına damgasını vuran isimlerden biri Arthur H ile devam ettik. Tam ismi Arthur Higelin olan sanatçı, aslında Jacques Higelin’in oğlu olmasına kariın kariyerinin başında arkasına Higelin soyadının gücünü almak istemediği için bunu H. olarak kısaltmış. Kendi adını taşıyan ilk albümünü 1990’da yayınlayan Arthur, o günden bu yana kendinden Adieu tristesse, Est-ce que tu aimes, Le chercheur d’or gibi hit şarkılarla söz ettirdi. Sanatçı, bu yılın Şubat ayında da yeni stüdyo albümü “Amour chien fou”yu yayınladı. On sekiz şarkıdan oluşan seksen dakikalık oldukça uzun bu albüm, ilk etapta Tokyo Kiss ve La boxeuse amoureuse gibi şarkılarla dikkat çekiyordu.. Bizim bu program için seçtiğimiz parça ise Assassine de la nuit ismini taşıyordu. Şarkının video klibi geçtiğimiz Mayıs ayında yayınlanmış, söz konusu klibi sanatçının son dönemdeki tüm kliplerini olduğu gibi ayın zamanda romantik bir ilişki yaşadığı Leonore Mercier yönetmişti.

Programın bir sonraki konuğu, Fransız müziğinin son dönemdeki popüler ikilisi Brigitte'ti. Sylvie Hoarau ve Aurélie Saada’nın bir araya gelmesiyle 2008’de kurulan grup, ismini seçerken Brigitte Fontaine, Brigitte Bardot ve Brigitte Lahaie gibi kült sanatçılardan ilham almış. İlk albümü "Et vous, tu m’aimes"i 2010’da yayınlayan ikili, dördüncü stüdyo albümleri "Nues"yü ise 2017’nin Ekim ayında piyasaya sürdü. Açılış şarkısı Palladium sayesinde büyük ilgi gören bu albümden bu program için seçtiğimiz parça albümün ikinci single’ı olan Sauver ma peau’ydu. Parçanın henüz geçen hafta yayınlanan klibi, akıllara başrollerini Susan Sarandon ve Geena Davis’in paylaştığı 1991 tarihli Ridley Scott filmi Thelma ve Louise'i getirirken sözleri ve müziği Sylvie Hoarau ve Aurélie Saada ikilisinin imzasını taşıyan şarkının melodisi, Michel Berger bestelerini anımsatıyor dinleyenlere. 

Fransız pop müziğinin yetmişlerden günümüze en sevilen isimlerinden biri de Alain Chamfort. İlk olarak Claude François tarafından keşfedilen sanatçı, daha sonra Serge Gainsbourg’la çalışmış, sözleri Gainsbourg imzasını taşıyan 1979 tarihli Manureva ile şöhrete kavuşmuştu. Günümüzde de düzenli olarak albüm çıkarmaya devam eden Chamfort en son bu yılın Nisan ayında “Le désordre des choses” adlı çalışmasını yayınlandı. Fransa’da "En çok indirilen albümler" listesinde, altıncı sıraya kadar yükselen bu çalışmadan, pop kültürünü konu alan ve sözleri Pierre Dominique Burgaud, müziği de Alain Chamfort ve Johan Dalgaard imzasını taşıyan Tout est pop ismini parçayı dinledik. Chamfort'un; Beatles’dan Iggy Pop’a Vladimir Putin’den Paris Hilton’a pop kültürünün farklı ikonlarını andığı şarkıyla ilgili ilginç bir not da, parçanın video klibinin kediler tarafından çekilen ilk klip olması. Bunun için altı kediden yardım alınmış. Stüdyoda dolaşan bu kediler tarafından taşınan kameralar sayesinde çekilen görüntüler bir araya getirilmiş ve ortaya oldukça eğlenceli bir klip çıkmış. 

Programın kapanışını yine bir ikilyle yaptık. Jean-Philippe Nataf ve Jean-Christophe Urbain tarafından 1982 yılında kurulan Les Innocents, ilk single’ı Pamela’yı 1985’te yayınlamıştı, 1987 tarihli Jodie’yle önemli satış rakamlarına ulaşan ikili, 2000 yılında ayrılma kararı aldı Bu dönemde Jean-Philippe Nataf iki solo albüm yayınlarken Jean Christophe Urbain ise Jil Caplan’ın yapımcısı olarak çalıştı. İkili 2013’te yeniden bir araya geldi ve bundan iki yıl sonra, on altı yıl aranın ardından yeni bir albüm çıkardı. "Mandarine" adını taşıyan bu albüm son derece olumlu eleştiriler almasının yanı sıra 2016’da düzenlenen Victoires de la Musique töreninden de en iyi rock müzik albümü ödülüyle döndü. Albümün en fazla dikkat çeken parçalarından biri de bu haftaki son şarkımız, J'ai couru'ydü.

 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Juliette Armanet L'amour en solitaire Petite amie 2:55
Tim Dup La vie ne vaut rien La vie ne vaut rien 3:41
Arthur H Assassine de la nuit Amour Chien Fou 3:22
Brigitte Sauver ma peau Nues 3:29
Alain Chamfort Tout est pop Le désordre des choses 3:27
Les Innocents J'ai couru Mandarine 3:06