Yeni Albümler - 1

Fransız Öpücüğü
-
Aa
+
a
a
a

Fransız Öpücüğü'nün her ay bir bölümünü son dönemde yayınlanan Fransızca albümlere ayırıyoruz. Bu haftaki programda Clou, Gauvain Sers, Aquaserge, Julien Doré & Dick Rivers ve Jacques Higelin tarafından seslendirilen yepyeni parçalara yer verdik.

Fransız Öpücüğü'nün bu haftaki açılışında, Yves Simon için yayınlanan saygı albümü "Génération(s) éperdue(s)"de yer alan Les Gauloises Bleues adlı nostalji dolu parçayı Clou'nun eşsiz sesinden dinledik. 27 Nisan’da piyasaya çıkan bu albümde Clou'nun yanı sıra Soko, Christine and the Queens, Feu Chatterton ve Radio Elvis gibi genç jenerasyon temsilcileri, bu kendine has sanatçının sevilen şarkılarını yorumluyor. On dokuz şarkıdan oluşan albüm, Yves Simon’un repertuvarını kendisiyle ilgili çok da bir fikri olmayan nesillere tanıtma konusunda oldukça başarılı.

Bu haftaki programın ikinci albümü 1989 doğumlu genç şarkıcı Gauvain Sers'e ait. Sers, Fransa listelerinde bir numaraya kadar oturan ve özellkle isim şarkısı sayesinde büyük ses getiren ilk albümü "Pourvu"yü 2017’nin yaz aylarında piyasaya sürmüştü. Şarkının; Şarküteri (Delicatessen - 1991)Kayıp Çocuklar Şehri (La cité des enfants perdus - 1995) ve Amélie (Le fabuleux destin d'Amélie Poulain - 2001) gibi filmleriyle hatırladığımız Jean-Pierre Jeunet tarafından çekilen video klibi ise  Fransa'nın müzikal anlamdaki Oscar'ları olarak tanımlanabilecek Victoire de la Musique töreninde "En İyi Klip" dalında aday gösterilmiş ama ödülü Orelsan’a kaptırmıştı. Söz konusu klipte oyuncu Jean-Pierre Daroussin (Un air de famille -1996, Le Havre - 2011) ve şarkıcı & oyuncu Gérard Darmon da rol alıyor. Şarkıda ruh eşinde aradığı özellikleri sıralıyor Gauvain: t-shirt'ünün üzerindeki yazılarla dalga geçmemesi, Allain Leprest’i tanıması, babasının Donald Trump’a benzememesi, bir sinefil olması ve Gérard Darmon’un sesini beğenmesi gibi özellikler arıyor sevgilisinde. Albümde dikkat çeken bir diğer nokta da Gauvain Sers’in bestelerinin ve sesinin akıllara Renaud’yu getirmesi. Zaten Gauvain de idolü olarak gördüğü sanatçıya olan hayranlığını gizlemiyor ve bu çalışması sayesinde ondan bir tebrik telefonu da almayı başarmış. 


Fransız Öpücüğü'nde bu hafta bir saygı albümüne daha yer verdik. Léo Ferré anısına yayınlanan bu albüm, "C’est extra" ismini taşıyor. Bağımsız yapım şirketi La Souterrain etiketiyle 27 Nisan’da piyasaya çıkan ve Fransız müziğinin çok da fazla tanınmayan genç isimlerini bir araya getiren albümde Le Bâtiment, Les Vilars, Aquaserge gibi gruplar ve Marietta, Sarah Maison ve Aurore Chevalier gibi şarkıcılar yer alıyor. Tüm bu isimler; Léo Ferré'nin Le Bonheur, Si tu t'en vas, Les pops, Les anarchistes ve Thank you Satan gibi on üç şarkısını son derece özgün bir şekilde yorumluyorlar.  

Rose Laurens - Africa

Geçtiğimiz programda son dönemde hayatını kaybeden Fransız şarkıcılardan bahsetmiştik. Bu isimlerden biri de 30 Nisan’da, altmış beş yaşında hayata veda eden Rose Laurens’tı. Laurens’ı Dünyaya tanıtan şarkı ise 1982 tarihli Africa’ydı. Fransa’da bir milyonu aşan satış rakamına ulaşan bu şarkıyı sanatçı daha sonra Voodoo Master adıyla İngilizce olarak da kaydetmişti. Şarkının sözleri Jean-Michel Beriat, müziği de sanatçının o dönemdeki eşi Jean-Pierre Goussaud’ya ait. Seksenli yıllarda Avusturya ve İsviçre listelerinin de zirvesinde yer bulan bu parçayı geçtiğimiz Mart ayında akustik bir versiyonuyla yeniden yorumlamak üzere Fransız müziğinin birbirinden oldukça farklı iki ismi bir araya geldi. Bunlardan biri 2007’de Nouvelle Star adlı ses yarışmasını kazandıktan sonra şöhreti yakalayan Julien Doré diğeri de altmışlı yıllarda Johnny Hallyday ve Eddy Mitchell’in ardından Fransız rock müziğinin üç numaralı ismi olan Dick Rivers’dı. Şarkı, Julien Dore'nin "Vous & Moi" adlı albümünde yer alıyor.

Geçen hafta Jacques Higelin anısına yaptığımız programda sanatçının son albümü "Higelin 75"den söz etmiştik. Sekiz parçadan oluşan bu albümde Benoit Delbecq, Dominique Mahut ve Alice Botte gibi müzisyenlerle çalışmıştı sanatçı, albümün yapımcılığını ise Dominique Mahut ile Les Valentins grubundan da hatırlayacağımız Edith Fambuena üstlenmişti. Fransız Öpücüğü'nün bu haftaki kapanışını 2016 tarihli bu albümden Habla quoi? adlı çılgın parçayla yaptık. Şarkının isminde İspanyolca ve Fransızcayı bir araya getiren Higelin, şarkı boyunca da Rusça, Almanca ve İtalyanca gibi pek çok farklı dilde sesleniyor müzikseverlere. Parçanın özellikle son bölümü, cuma gecesi dışarı çıkmadan önce dinlemek için ideal.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Clou Les Gauloises Bleues Génération(s) Eperdue(s) 3:25
Gauvain Sers Pourvu Pourvu 3:24
Aquaserge Si tu t'en vas C'est Extra - 13 reprises de Léo Ferré 4:05
Julien Doré & Dick Rivers Africa Vous & Moi 3:33
Jacques Higelin Habla quoi? Higelin 75 6:32