Les Victoires de la Musique & Yeni Albümler

Fransız Öpücüğü
-
Aa
+
a
a
a

Fransız Öpücüğü’nün bu haftaki bölümünü 8 Şubat gecesi düzenlelen Les Victoires de la Musique törenine ayırdık. Program boyunca, bu törende ödül ya da adaylık kazanan sanatçıların çalışmalarının yanı sıra son dönemde yayınlanan Fransızca albümlerden şarkılar da dinledik.

Altın Küre, Grammy, BAFTA, Oscar derken 8 Şubat Cuma akşamı, global anlamda bu organizasyonlar kadar popüler olmasa da Fransa ve Fransız müziği açısından bir hayli önem taşıyan bir ödül töreni gerçekleşti. Fransa’nın Grammy'leri sayılabilecek Les Victoires de la Musique töreninde Fransız müziğinin en iyileri ödüllerine kavuştu. Törenden “En İyi Çıkış Performansı” ödülüyle ayrılan Clara Luciani, ödül gecesinde ilk albümü “Sainte Victoire”ın açılış şarkısı La grenade’ı seslendirmişti. Daha önceki programlarda yer verdiğimiz Angèle ise törenden “En İyi İlk Albüm” ve “En İyi Video Klip” ödülleriyle ayrıldı. Yine geçen programda bir parçasına yer verdiğimiz Alain Bashung’un ölümünden on yıl sonra yayınlanan “En amont”, “En İyi Şanson Albümü” seçildi. “En İyi Erkek Şarkıcı” ödülü ise bir ikiliye gitti. İki kardeş olan Bigflo ve Oli, geçen yıl Dommage adlı parçalarıyla “En İyi Şarkı” ödülüne uzanmışlardı. Bu yıl piyasaya çıkardıkları “La vie de rêve” adlı albümle de bu kez “En İyi Rap/Hip Hop Albümü”  ödülünü de kazandı Toulouse’lu ikili. Asıl adları Florian ve Olivio olan kardeşler törende göçmen meselesini farklı bir bakış açısıyla ele alan Rentrez chez vous (Evinize dönün) adlı şarkıyı seslendirmişti.

8 Şubat gecesi düzenlenen törende “En İyi Dünya Müziği Albümü" ödülünü Camelia Jordana “Lost” adlı çalışmasıyla kazandı. “En İyi Kadın Şarkıcı” ve “En İyi Rock Albümü” ödüllerine ise Jeanne Added layık görüldü. “En İyi Kadın Şarkıcı” dalındaki diğer adaylarsa artık Chris adını kullanan Christine and the Queens ve Vanessa Paradis’ydi. Vanessa Paradis yeni albümü “Les sources”u Kasım ayında yayınlamıştı. Yapımcılığını The Bees grubundan Paul Butler’ın üstlendiği albümdeki şarkıların çoğu da Samuel Benchetrit ve Adrien Gallo gibi isimlerin imzasını taşıyor. Paradis, ödül gecesi söz ve müziği de Fabio Viscogliosi’ye ait olan Kiev adlı parçayı seslendirdi.

Fransız alternatif pop müziğinin önde gelen isimlerinden Bertrand Belin’in yeni albümü “Persona”, geçtiğimiz Ocak ayında piyasaya çıkmıştı. Belin, 2003 yılından beri yayınladığı “Hypernuit” ve “Parcs” gibi albümlerle müzikseverlerin beğenisini kazanmıştı. İlk dinleyişte akıllara Gérard Manset’yi getiren sanatçının ona göre daha serbest bir tarzı benimsediğini söylemek mümkün.

İsviçreli şarkıcı Stephan Eicher 15 Şubat’ta “Hüh!” adlı yeni bir albüm yayınladı. Traktorkestar grubuyla çalıştığı bu albümde eski şarkılarını farklı düzenlemelerle yeniden yorumladı sanatçı. Doksanlı yıllarda, Dejeuner en paix ve Venez danser gibi şarkılarla dikkat çeken Eicher, iki binlerde de düzenli olarak albüm çıkarmaya devam etti. Albümdeki dikkat çeken düzenlemelerden biri de ilk olarak 1999 yılında piyasaya çıkan Louanges adlı parçaya aitti.

Doksanlı yılların sonundan itibaren Fransız popuna damga vuran Matthieu Chedid ya da daha çok bilinen adıyla M, aynı zamanda Fransız müziğinin tanınan isimlerinden Louis Chedid’in oğlu. 1999’da Je dis aime adlı şarkıyla adını duyurmuştu ilk kez. O günden bu yana hem albümleriyle hem de sahne performansıyla gündemde kalmayı başardı. Bunların yanı sıra yaptığı film müzikleriyle de tanınan M, 2017’de Malili müzisyen Toumani Diabeté’yle “Lamomali” adlı bir albüm yayınlamıştı. Yeni solo albümü “Lettre infinie” ise geçtiğimiz Ocak ayının 25’inde piyasaya çıktı. Albümde Daft Punk grubundan Thomas Bangalter’le birlikte yazdığı bir parça da bulunuyor M’in, bunun yanı sıra L’alchimiste adlı şarkı da Brigitte Fontaine imzasını taşıyor. Ayrıca sanatçının kızı Billie de bazı şarkıların vokallerine katkıda bulunmuş. 

Bu yıl düzenlenen Les Victoires de la Musique ödül töreninde, 2004'te Florent ve Jean-Noël Dasque kardeşler tarafından kurulan Boulevard des airs adlı grubun seslendirdiği, Je me dis que toi aussi adlı parça, “Yılın En İyi Şarkısı” seçilmişti. “En İyi Çıkış Performansı” dalında Clara Luciani ve Tim Dup ile birlikte aday gösterilen ve Adélaïde Chabannes de Balsac, Raphaël Faget-Zaoui ve Renaud Bizart Vincent üçlüsünden oluşan Thérapie Taxi ise, ilk albümü “Hit Sale”i 2018’in Şubat ayında yayınlamıştı. Grup,  ödül töreninde seslendirdiği PVP adlı parçada, albümdeki diğer şarkılarda olduğu gibi pop, rock ve rap’i aynı potada eritiyordu.

Gerçek ismi Thibaud Vanhooland olan yirmi sekiz yaşındaki Voyou, ilk albümü “Les bruits de la ville”i geçtiğimiz Cuma günü yayınladı. Albümdeki parçalardan Seul sur ton tandem’de ayrılık temasını, Le Naufrage’da imkansız bir aşkı, Les soirées’de de varoluşsal kaygıları ele alan genç sanatçı,  bu çalışmasında aynı zamanda pop, rap ve elektronik müziği harmanlamış. 

Senegal asıllı şarkıcı Tété ya da tam ismiyle Niang Mahmoud Tété; pop, soul, blues ve folk gibi farklı türleri bir araya getiren ilk albümünü 2000 yılında piyasaya çıkarmıştı. Bu çalışmasıyla akıllara Keziah Jones ya da Ben Harper gibi ustaları getiren sanatçı, özellikle 2003 tarihli À la faveur de l’automne adlı parçasıyla büyük ses getirmişti. 1 Şubat’ta piyasaya çıkan dokuzuncu stüdyo albümü “Fauthentique”de de özellikle sosyal medya kullanımının giderek artmasıyla ciddi bir problem halini alan yalan ya da yanıltıcı haberleri eleştiriyor, aynı zamanda politikanın ne kadar içi boş bir hale geldiğini ifade ettiği ve tüketim toplumunu eleştirdiği mizah dozu yüksek şarkılar da yer alıyor albümde. Tété, albümden çıkan ilk single olan King Simili’de, tüm zamanların en büyük dolandırıcısı olarak nitelediği Simili-Kinou adlı hayali bir kişilik üzerinden medyadaki yalan haberleri eleştiriyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir hayran kitlesine sahip olan Enrico Macias şu sıralar yeni bir turneye çıktı. 27 Nisan’da da Zorlu Performans Sanatları Merkezinde bir konser verecek olan sanatçı aynı zamanda geçtiğimiz günlerde Al Orchestra adlı bir grupla eski şarkılarını yeniden yorumladığı bir albüm de yayınladı. 1 Şubat günü piyasaya çıkan bu albümde L’oriental, Ma patrie, La femme de mon ami ve Solenzara gibi ilk dönem şarkılarınanın yeni düzenlemelerine yer veren Enrico, repertuarının en fazla tanınan şarkılarından olan Adieu mon pays’yi de genç şarkıcı Kendji Girac’la birlikte yorumlamış. 

İlk albümünü doksanların başında yayınlayan Lara Fabian, ilerleyen dönemde Je t’aime, Immortelle ve Tu es mon autre gibi şarkılarla önemli bir hayran kitlesi edindi. Fransa dışında da çok sevilen sanatçı, son dönemde eski popülaritesinden uzak da olsa özellikle Rusya’da büyük ilgi görmeye devam ediyor. “Papillon” adlı yeni stüdyo albümünü 8 Şubat’ta piyasaya süren Fabian, bu albümde Moh Denebi’nin yanı sıra Amerikalı yapımcı Sharon Vaughn’la çalışmış. Albümdeki şarkılardan Je ne t’aime plus (Seni Artık Sevmiyorum) ile 1996 tarihli Je t’aime’e bir gönderme yapmış sanatçı.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Clara Luciani La grenade Sainte Victoire 3:14
Bigflo & Oli Plus tard La vie de rêve 3:25
Bertrand Belin De corps et d'esprit Persona 3:29
Vanessa Paradis Kiev Les sources 3:52
Stephan Eicher Louanges Hüh! 2:58
M Adieu mon amour Lettre infinie 4:41
Boulevard des Airs Je me dis que toi aussi Je me dis que toi aussi 3:08
Thérapie Taxi PVP Hit Sale 3:24
Voyou Il neige Les bruits de la ville 4:26
Tété King Simili Fauthentique 3:27
Enrico Macias J'appelle le soleil Enrico Macias & Al Orchestra 2:40
Lara Fabian Je ne t'aime plus Papillon 3:16